Praca w hotelu – charakterystyka, obowiązki, zarobki

Praca w hotelu często wybierana jest przez osoby młode, gdyż nie wymaga specjalnego wykształcenia i dużego doświadczenia zawodowego. Zazwyczaj wystarczy, że kandydat posiada odpowiednie kompetencje miękkie. Jednocześnie należy pamiętać, że praca w hotelu obejmuje wiele stanowisk – od pokojówki po szefa kuchni. Co warto wiedzieć o pracy w branży hotelarskiej?

Kilka słów o pracy w  hotelu

Praca w hotelu cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ można ją łatwo dostać, a z drugiej strony oferuje ona możliwość rozwoju zawodowego. Celem wszystkich pracowników hotelu jest zapewnienie gościom spokojnego i miłego pobytu. Z tego względu w pracy tej niezwykle ważne są rozwinięte kompetencje miękkie.

Pracownicy branży hotelowej mogą wykonywać swoje obowiązki w pełnym wymiarze godzin, a także wieczorami i w weekendy. W przypadku niektórych stanowisk (na przykład recepcjonisty) konieczna może być również praca w godzinach nocnych.

Praca w hotelu – wymagania pracodawców

Jeżeli chodzi o wymagania pracodawców z branży hotelarskiej są one zróżnicowane w zależności od tego o jakie stanowisko się ubiegamy. Żeby rozpocząć pracę nie jest wymagane wykształcenie wyższe (choć wykształcenie związane z turystyką i hotelarstwem z pewnością będzie mile widziane). Na wielu stanowiskach niezbędnym wymogiem jest znajomość języków obcych (jako, że hotele są odwiedzane przez gości z całego świata). Język angielski to podstawa, choć warto jest znać więcej języków.

Żeby hotel działał sprawnie, wszyscy pracownicy muszą ze sobą współpracować. W tego względu koniecznym wymogiem są wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne i umiejętność pracy zespołowej. W przypadku wszystkich pracowników branży hotelarskiej bardzo ważna jest umiejętność organizacji własnej pracy.

Jakie stanowiska pracy wyróżniamy w hotelach?

Najwyższym stanowiskiem w hotelu jest dyrektor obiektu. Wymagania wobec osoby zatrudnionej na tym stanowisku są najwyższe. Dyrektor hotelu musi mieć ukończone studia wyższe (najlepiej kierunkowe), posiadać doświadczenie w pracy związanej w zarządzaniu zespołem. Bardzo ważne jest, żeby posiadał on szeroką wiedzę dotyczącą branży hotelarskiej, a także perfekcyjną znajomość języka angielskiego.

Kolejnym ważnym stanowiskiem w branży hotelarskiej jest recepcjonista. Od osoby zatrudnionej na recepcji wymaga się przede wszystkim komunikatywności, bardzo dobrej znajomości języka angielskiego (inne języki obce są mile widziane), a także dyspozycyjności (recepcjonista często musi pracować także w godzinach nocnych). Recepcjonista jest wizytówką hotelu dlatego ważne jest, żeby posiadał nienaganną prezencję (osoba taka nie musi być piękna, ważne jednak, żeby była zadbana). Każdy recepcjonista musi być cierpliwy, opanowany i uprzejmy.

Wiele obiektów hotelowych posiada własne restauracje, w którym zatrudnieni są kucharze, kelnerzy czy barmani. W dobrych hotelach na pracę mogą liczyć również pomoce kuchenne, czy cukiernicy. W przypadku tych zawodów pracodawcy mogą oczekiwać kierunkowego wykształcenia (na przykład ukończenia szkoły na kierunku kucharz lub cukiernik) i doświadczenia zawodowego.

Trudno wyobrazić sobie hotel bez pokojówek. Osoby te są odpowiedzialne za utrzymanie czystości w obiekcie, wymianę pościeli, ręczników. Pokojówki sprzątają w pokojach pod nieobecność gości, przygotowują też pomieszczenia na przybycie nowych osób. W niektórych hotelach pokojówki muszą nosić specjalne uniformy. Ich praca jest zazwyczaj ciężka i słabo opłacana, jednak do jej rozpoczęcia nie jest potrzebne żadne wykształcenie i doświadczenie zawodowe. O pracę pokojówki mogą ubiegać się nawet osoby, które nie znają języka kraju w którym przebywają (z tego względu jest to dobra praca na start dla imigrantów).

Każdy hotel potrzebuje pracownika technicznego, czyli osoby, która będzie dbała, żeby wszystkie urządzenia w hotelu działały sprawnie. Do obowiązków technika/złotej rączki należy naprawianie usterek zgłoszonych przez gości i pracowników hotelu, prace montażowe, hydrauliczne, elektryczne, a także konserwacja urządzeń znajdujących się w obiekcie. Żeby zostać pracownikiem technicznym zazwyczaj nie trzeba posiadać specjalnego wykształcenia. Ważniejsze jest doświadczenie zawodowe związane z montażem i naprawami. Pracownicy techniczni zazwyczaj nie mają kontaktu z gośćmi, dlatego w ich przypadku najważniejsze są umiejętności twarde.

Wysokiej klasy hotele zatrudniają portierów, czyli pracowników, do których obowiązków należy witanie gości, a czasem też wydawanie kluczy, sprawdzanie dokumentów tożsamości, udzielanie informacji związanych z funkcjonowaniem obiektu, pomoc w zapoznaniu się z topografią hotelu.

Praca w hotelu – zarobki 

Zarobki pracowników hoteli są bardzo zróżnicowane. Na najwyższą pensję mogą liczyć dyrektorzy obiektów hotelarskich. Dodatkowo wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od klasy hotelu, miasta, w jakim się on znajduje, doświadczenia zawodowego pracownika. W przypadku niektórych stanowisk (na przykład kelnera, barmana, czy pokojówki) można liczyć na dodatkowe napiwki od gości.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox