Praca w ochronie – jakie są jej zalety i wady

Praca w ochronie cieszy się stosunkowo dużą popularnością. Jest to spowodowane faktem, że do wykonywania zawodu ochroniarza w sklepach czy centrach handlowych nie potrzeba zazwyczaj specjalnych kwalifikacji. Jednocześnie należy podkreślić, że nie jest to zawód łatwy i nie każdy się do niego nadaje. Jakie są zalety i wady pracy w ochronie?

Zawód ochroniarza – jakie są jego zalety

Jedną z większych zalet pracy ochroniarza jest fakt, że do jej podjęcia nie potrzebne są specjalne kwalifikacje. Pracę jako ochroniarz w sklepie, na parkingu, na osiedli, w galerii handlowej mogą podjąć nawet emeryci i osoby posiadające zaświadczenie o niepełnosprawności. Zakres obowiązków na tym stanowisku nie jest szczególnie szeroki, dlatego nawet osoby bez doświadczenia mogą się w takiej pracy odnaleźć. Od ochroniarza bez kwalifikacji wymaga się jedynie wykrycia zagrożenia lub popełnienia przestępstwa i zgłoszenie tego faktu organom ścigania.

Praca w ochronie wbrew pozorom może być bardzo spokojna. Od ochroniarza zatrudnionego na parkingu czy na osiedlu wymaga się przede wszystkim obecności. Osoba taka (zwłaszcza jeśli pracuje w nocy) może zająć się czytaniem książek, uczyć się języków obcych, a nawet grać w gry komputerowe (zazwyczaj nikt tego nie kontroluje).

Niewykwalifikowany ochroniarz to zawód, który można wykonywać w niepełnym wymiarze godzin. Pracodawcy oferują takim pracownikom elastyczne godziny pracy, co może być dobrym sposobem na połączenie pracy zarobkowej z edukacją lub po prostu dorobienie do wypłaty. Pracownicy, którzy chcą zarobić więcej zazwyczaj mają możliwość podjęcia pracy w nadgodzinach. Ochroniarz zarabia najwięcej w święta i nocą, co może być ciekawą opcją dla osób nie posiadających rodzin lub emerytów.

Praca ochroniarza to dobry wybór dla osób szukających stabilnego zatrudnienia. Większość firm oferuje ochroniarzom umowę o pracę. Dla pracowników dużym plusem jest fakt, że wypłata zazwyczaj przychodzi na czas. Co więcej można liczyć na benefity pozapłacowe.

Osoby zatrudnione jako wykwalifikowani ochroniarze mogą liczyć na bardzo wysokie zarobki. Mają również możliwość awansu.

Dla części pracowników zaletą zawodu ochroniarza jest fakt, że nie wymaga on ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Zazwyczaj nie ma tu konieczności odbywania długich kursów czy szkoleń. W wielu firmach wystarczy po prostu przyjść do pracy, odsiedzieć określoną ilość godzin i iść do domu. Jest to dobre rozwiązanie dla ludzi starszych, którym zależy na dorobieniu do emerytury, a niekoniecznie robieniu kariery zawodowej.

Jakie są wady pracy w ochronie?

Jak każdy zawód, także i zawód ochroniarza ma swoje wady. Minusem w przypadku ochroniarza niewykwalifikowanego są niskie zarobki. Jeżeli pracownik taki chce lepiej zarobić musi pracować w nocy, w święta i brać nadgodziny. To wszystko sprawia, że praca ta może być trudna do pogodzenia z życiem rodzinnym (kiedy inni domownicy wracają do domu ochroniarz śpi lub już szykuje się do pracy), a także życiem towarzyskim.

Ochroniarze, którzy chcą dobrze zarabiać muszą starać się o licencję. Niestety jej otrzymanie nie jest wcale takie proste.

Pracownicy ochrony zatrudnieni w dużych galeriach handlowych lub przy ochronie imprez zazwyczaj mają wiele obowiązków i nie mogą pozwolić sobie na chwilę wytchnienia.

Dla wielu ludzi wadą pracy w ochronie jest duża odpowiedzialność. W przypadku, gdy w sklepie, w którym pracujemy ginie towar dla naszych przełożonych jest to sygnał, że źle wykonujemy swoje obowiązki.

W wielu firmach ochroniarze mają stosunkowo małe możliwości awansu, co nie przypadnie do gustu osobom, które chcą się rozwijać. Małe możliwości awansu to z kolei nikłe szanse na podwyżkę. Zawód ochroniarza nie jest rozwiązaniem (przynajmniej na dłuższą metę) dla osób młodych, którzy są dopiero na początku swojej ścieżki zawodowej.

Jedną z największych wad pracy ochroniarza jest stres. Z pewnością nie jest to zajęcie dla ludzi o słabych nerwach. Od ochroniarza wymaga się interwencji w sytuacjach zagrożenia. Nawet ochroniarz bez kwalifikacji musi zareagować w przypadku kradzieży (powinien być w stanie zatrzymać złodzieja do momentu przybycia policji) lub wtargnięcia do obiektu osób agresywnych lub znajdujących się pod wpływem narkotyków lub alkoholu. Z oczywistych przyczyn ochroniarz jest pierwszą osobą, na której skupia się agresja. Zdarza się, że spokojna przez większość czasu praca może wiązać się z ryzykiem uszczerbku na zdrowiu.

Zagrożenie jest znacznie większe w przypadku profesjonalnych ochroniarzy, którzy zajmują się ochroną osób i mienia. Praca taka wiąże się z dużymi zarobkami i prestiżem, a jednocześnie ryzyko jest w niej ogromne. Osoba decydująca się na zawód wykwalifikowanego ochroniarza musi liczyć się z możliwością utraty zdrowia, a nawet życia.

Zanim zdecydujemy się na podjęcie pracy ochroniarza koniecznie zapoznajmy się z jej wszystkimi wadami i zaletami. Pamiętajmy, że plusy i minusy tego zawodu są ściśle związane z miejscem, w którym jesteśmy zatrudnieni, a także tym czy pracujemy jako ochroniarze bez kwalifikacji czy kwalifikowani pracownicy ochrony.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox