Praca w przedszkolu – jakie są jej zalety i wady?

Praca w przedszkolu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Wybierają ją ludzie kochający pracować z dziećmi. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że tego typu praca nie jest wolna od wad (zdecydowanie nie polega ona na samej zabawie). Jakie są największe zalety i wady pracy w przedszkolu?

Jakie są zalety pracy w przedszkolu?

Dla osób lubiących pracować w przedszkolu największą zaletą jest możliwość przebywania z dziećmi i wspierania ich rozwoju. Pracownicy ci są dumni ze swoich podopiecznych, uważają, że praca ta daje tak wiele satysfakcji, że nie może męczyć.

Trzeba przyznać, że zawód nauczyciela przedszkolnego nigdy nie jest nudny. Praca z grupą dzieci jest nieprzewidywalna i pełna wyzwań. Dodatkowo dzieci są bardzo mądre i zadają codziennie setki przenikliwych pytań.

Dzień opiekuna przedszkolnego mija szybko, gdyż ma on mnóstwo spraw do załatwienia, problemów do rozwiązania.

Wielką nagrodą dla każdego nauczyciela jest miłość i przywiązanie dzieci. Najmłodsi okazują swoją sympatię w bardzo otwarty sposób.

Wbrew pozorom nauczyciel w przedszkolu nie tylko pracuje, ale również się bawi. Do jego zadań może należeć przygotowywanie przedszkolnych teatrzyków, robienie z dziećmi ozdób świątecznych, zbieranie liści, żołędzi i kasztanów. Takie zajęcia pozwalają przenieść się w świat beztroskiego dzieciństwa.

Wielu nauczycieli przedszkolnych uważa, że praca daje im poczucie sensu. Wszystkie ich działania mają wpływ na późniejsze życie podopiecznych.

Przedszkolanka pracuje w dzień, w stałych godzinach. Pracę tę łatwo jest połączyć z życiem rodzinnym. Nauczyciele przedszkolni często mogą cieszyć się długim urlopem, który mogą wykorzystać na podjęcie dorywczej pracy lub spędzanie większej ilości czasu z najbliższymi.

Praca w przedszkolu może dawać poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa finansowego. Chociaż pensja nauczyciela przedszkola nie jest wysoka, zazwyczaj dociera do pracownika na czas.

Jakie są wady pracy w przedszkolu?

Zanim zaczniemy przygotowywać się do szukania pracy w przedszkolu powinniśmy zdać sobie sprawę, że ma ona poważne wady. Dzieci, z którymi będziemy mieć do czynienia będą różne. Część z pewnością będzie budziła w nas sympatię, jednak możemy mieć pewność, że  znajdą się i takie, które wyprowadzą nas z równowagi. Dzieci w wieku przedszkolnym mogą być niegrzeczne, wulgarne i agresywne. Jako wychowawcy musimy mieć do nich cierpliwość i próbować rozwiązać ich problemy.

Niestety bardzo często się zdarza, że problemy z dziećmi oznaczają również problemy z rodzicami. Praca wychowawcy przedszkolnego to praca z ludźmi, dlatego należy być przygotowanym na wszystko. Dodatkowym problemem jest fakt, że nauczycielowi przedszkolnemu współcześnie znacznie trudniej przychodzi utrzymanie dyscypliny w grupie niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Kultura się zmieniła i rodzice (a za ich przykładem dzieci) są bardzo roszczeniowi i często nie mają szacunku dla pracy nauczycieli.

Od nauczyciela przedszkolnego oczekuje się, że będzie zawsze miły i opanowany. Niezależnie od tego jak źle będziemy się czuć, musimy panować nad swoimi emocjami.

Warto przypomnieć, że praca w przedszkolu jest bardzo odpowiedzialna. I nie chodzi tylko o wychowanie dzieci. Jeżeli podczas naszego dyżury przydarzy się wypadek, w trakcie którego ucierpi dziecko, będziemy pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

Część nauczycieli przedszkolnych przyznaje, że jedną z wad ich pracy jest nadmierne przywiązywanie się do swoich podopiecznych. Jest to problem nawet gdy świetnie zdajemy sobie sprawę, że za pewien czas nasi podopieczni pójdą do szkoły i stracimy z nimi kontakt.

Praca z grupą dzieci wiąże się z częstymi infekcjami. Jest to problem dla osób ze słabą odpornością.  Nauczyciel przedszkolny nie może często chorować i brać urlopów.

Wadą pracy w przedszkolu jest również duży hałas. Dzieci są głośne i jest to jak najbardziej naturalne. Jednocześnie przebywanie z kilkunastoma przedszkolakami codziennie przez wiele godzin może doprowadzić co najmniej do rozdrażnienia i obniżenia koncentracji.

Praca w przedszkolu przez niektóre osoby może zostać uznana za mało rozwojową. Nauczyciel przedszkolny właściwie nie ma możliwości awansu (chyba, że po wielu latach zostanie zatrudniony na dyrektora publicznej placówki).

Kolejnym minusem pracy w przedszkolu są zarobki. Są one zazwyczaj bardzo niskie. Można powiedzieć, że nieadekwatne do ilości włożonej pracy. Dodatkowo osoba zatrudniona w przedszkolu raczej nie może liczyć, że w przyszłości jej wynagrodzenie znacząco wzrośnie.

Praca z dziećmi (i ich rodzicami) może doprowadzić do wypalenia zawodowego.

Niestety w Polsce zawód nauczyciela przedszkolnego nie cieszy się wielkim szacunkiem społecznym. Duża część osób ma przeświadczenie, że praca z dziećmi nie jest do końca poważna.

Wadą tej pracy może być także mała dostępność stanowisk nauczyciela przedszkolnego w naszym miejscu zamieszkania. Osoby pracujące w przedszkolach zazwyczaj pracują tam przez dłuższy czas, czego wynikiem jest niska rotacja pracowników.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox