Pracownik myjni samochodowej – wymagania pracodawców, zakres obowiązków

Kierowcy często korzystają z usług pracowników myjni samochodowej. Osoba zatrudniona w myjni odpowiada za czyszczenie aut, jednak należy pamiętać, że inne są obowiązki pracownika zatrudnionego w myjni automatycznej, inne – w myjni ręcznej. Co warto wiedzieć o pracy w myjni samochodowej?

Pracownik myjni samochodowej – obowiązki

Osoba zatrudniona w myjni automatycznej odpowiada za kontakt z klientem. Do jej zadań należy między innymi informowanie o konieczności zdjęcia anteny i innych wystających a auta elementów. Kiedy auto jest przygotowane, pracownik płucze karoserię wodą pod ciśnieniem, następnie przy użyciu szczotki myje koła i inne trudno dostępne części pojazdu.

Pracownik myjni automatycznej odpowiada również za doprowadzenie pojazdu pod maszynę, a następnie uruchomienie programu mycia, na który zdecydował się klient (naciska on na odpowiedni przycisk znajdujący się na tablicy operacyjnej). Pracownik obserwuje proces czyszczenia pojazdu i reaguje w awaryjnych sytuacjach. Oczekuje się od niego ponadto uzupełnienia płynów w maszynie i utrzymania pomieszczenia w czystości. Może on również wystawiać rachunki i pobierać opłaty od klientów.

Do zadań pracownika zatrudnionego w myjni ręcznej należy odkurzanie wnętrza pojazdu, pranie tapicerki, mycie szyb, mycie i konserwacja elementów wykonanych z plastiku i gumy, czyszczenie samochodu od zewnątrz i wycieranie go. Zabiegi, które wykonuje pracownik myjni ręcznej to również mycie, polerowanie i czyszczenie silnika. Pracownik wykorzystuje w swojej pracy specjalistyczne kosmetyki samochodowe.

Warunki pracy w myjni samochodowej

Osoba zatrudniona w myjni samochodowej pracuje w pomieszczeniach myjni ręcznej lub automatycznej. W większości są to hale o dużej powierzchni, w których znajdują się automaty lub akcesoria do czyszczenia pojazdów.

Utrudnieniem pracy w myjni jest stałe przebywanie w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza. Pracownicy są również narażeni na ciągły hałas (jest to hałas pracujących maszyn, a także samochodów wjeżdżających i wyjeżdżających z myjni).

Jako, że pomieszczenia myjni są przez większość czasu otwarte, pracownicy są narażeni także na szkodliwe czynniki atmosferyczne (osoby, które przez długi czas pracują w myjni są bardziej niż inni narażone na choroby reumatyczne). Praca w myjni to też śliskie nawierzchnie, które zwiększają prawdopodobieństwo upadku.

Praca w myjni trwa zazwyczaj od 6 do 9 godzin w ciągu dnia. Często odbywa się ona w systemie zmianowym (w tym także na noce), w weekendy i święta. Osoba myjąca auta może pracować samodzielnie lub w zespołach składających się z 2 do 3 osób. Natężenie kontaktów z ludźmi jest uzależnione od zajmowanego stanowiska. Pracownik myjni wszystkie swoje obowiązki wykonuje w uniformie roboczym.

Jak dostać pracę w myjni samochodowej?

Osoba, która chciałaby rozpocząć pracę w myjni samochodowej powinna wyróżniać się dobrym stanem zdrowia i kondycją fizyczną. Konieczne jest ponadto posiadanie prawa jazdy kategorii B (jest to częsty wymóg w myjniach ręcznych, gdzie pracownicy mogą zostać poproszeni o przestawienie samochodu klienta).

Obecnie na rynku nie istnieją kursy na pracownika myjni samochodowej. Zatrudnione osoby odbywają przeszkolenie w pierwszych dniach pracy.

Większość pracodawców do myjni samochodowej wybiera mężczyzn o dobrym stanie zdrowia.

Jeżeli chodzi o wykształcenie – nie ma tu praktycznie żadnych wymagań (pracodawcy przyjmują nawet kandydatów z wykształceniem podstawowym, o ile spełniają inne warunki). Praca w myjni samochodowej jest często podejmowana przez obcokrajowców, którzy nie znają jeszcze języka danego kraju. Elastyczne godziny pracy sprawiają, że o posadę w myjni często ubiegają się uczniowie i studenci.

Jakie cechy powinien posiadać kandydat na pracownika myjni samochodowej?

Jedną z ważniejszych cech jakie musi posiadać kandydat do pracy w myjni samochodowej jest zmysł równowagi. Kandydat powinien mieć dobry wzrok, być osobą spostrzegawczą, dokładną, zręczną. Żeby dobrze wykonywać obowiązki pracownika myjni konieczna jest doskonała koordynacja wzrokowo-ruchowa, zdolność do pracy w szybkim tempie, podzielność uwagi, wytrzymałość na długotrwały wysiłek. Pracownik, który będzie miał kontakt z klientami powinien być osobą opanowaną, komunikatywną, o wysokiej kulturze osobistej.

Jeżeli chodzi o wymagania fizyczne – niezbędna jest wysoka wydolność organizmu, sprawność układu mięśniowego.

Warto podkreślić, że pracę w myjni mogą podjąć osoby w każdym wieku, jednak ze względu na lepszy stan zdrowia i dobrą kondycję często wybierani są ludzie młodsi (co nie oznacza, że emeryci nie mają szans na pracę – zatrudnia się ich zwłaszcza w myjniach automatycznych).

Przeciwwskazania do pracy w myjni samochodowej

Istnieje wiele przeciwwskazań do pracy w myjni samochodowej. Zaliczamy do nich między innymi choroby reumatyczne (pracownik jest narażony na zmiany temperatur i wilgoć), alergie (w myjni ma się kontakt z wieloma środkami czystości, które mogą wywoływać reakcje alergiczne).

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox