Programista – co to za zawód, jakie cechy powinien posiadać dobry programista

Programista to współcześnie jeden z najbardziej pożądanych zawodów. Zainteresowanie programowaniem wynika przede wszystkim z faktu, że programiści są bardzo dobrze opłacanymi pracownikami. Osoby zainteresowane karierą w zawodzie programisty powinny zdawać sobie sprawę, że największe szanse na sukces mają pracownicy z określonym zestawem cech. Jakie cechy musi posiadać dobry programista?

Programista – cechy niezbędne w tym zawodzie

Programista to specjalista tworzący programy komputerowe posługując się wybranymi językami programowania. Żeby dobrze wykonywać swoją pracę, programista powinien lubić programować, ciągle doskonalić swoje umiejętności, być osobą wytrwałą i cierpliwą. W zawodzie tym niezbędne są zdolności analityczne, umiejętność rozwiązywania problemów. Programista to stanowisko bardzo samodzielne, jednak w razie potrzeby specjalista ten musi również potrafić pracować w grupie.

Analityczne myślenie to podstawa

Osoba, która chce zostać programistą musi posiadać zdolność analitycznego myślenia. Dla programisty codziennością jest rozwiązywanie złożonych problemów i szukanie nowych rozwiązań. Praca ta wymaga kreatywności i wyciągania wniosków (programista musi uczyć się na własnych błędach).

Znajomość języka angielskiego

Jeżeli chcemy rozwijać się w zawodzie programisty musimy bardzo dobrze znać język angielski. Chodzi przede wszystkim o techniczny angielski. Trzeba zdawać sobie sprawę, że większość źródeł wiedzy, z których korzystają programiści jest dostępnych wyłącznie w tym języku.

Komunikatywność i umiejętność pracy w zespole

Choć programista kojarzy się wielu osobom jako człowiek pracujący samodzielnie i nieco oderwany od rzeczywistości, w jego pracy ważne są również kompetencje interpersonalne. Trzeba pamiętać, że programiści muszą pracować z klientami. Z tego względu powinni umieć słuchać (tylko wówczas będą w stanie spełniać oczekiwania klienta) i sprawnie przekazywać informacje. Równie ważne jest, żeby programista był w stanie zaprezentować efekty swojej pracy. Przy niektórych projektach programiści pracują z innymi pracownikami, dlatego muszą posiadać umiejętność pracy w grupie. Sukces projektu zależy między od tego, czy jego współtwórcy będą w stanie sprawnie rozdzielać zadania i wymieniać się informacjami.

Cierpliwość i wytrwałość

Wielu ludzi marzących o karierze programisty w rzeczywistości chce zarabiać jak ci specjaliści. Nie zawsze zdają sobie sprawę, że nauczenie się programowania wymaga ogromnej cierpliwości i wytrwałości. Programista nierzadko potrzebuje tysięcy godzin pracy, żeby dojść do perfekcji. Musi być bardzo zdeterminowany, gdyż w pracy tej często popełnia się błędy, a na efekty trzeba długo czekać.

Skrupulatność i dokładność

Żeby napisać dobry kod należy zwracać uwagę na najdrobniejsze detale. Jeden drobny błąd (może być to nawet brak średnika w odpowiednim miejscu) sprawia, że nasza praca staje i nie możemy iść dalej dopóki go nie zlokalizujemy i nie poprawimy.

Zdolność do długiej, samodzielnej pracy

Praca programisty to wiele godzin spędzonych samotnie przed komputerem. Specjalista ten musi być przez cały czas skupiony na swoim projekcie, gdyż niewielki błąd uniemożliwia mu dalszą pracę. Z powyższych względów zawód programisty wydaje się bardziej odpowiedni dla introwertyków, którzy lubią pracować w samotności, niż dla ekstrawertyków, którzy czerpią energię z kontaktów z innymi ludźmi. 

Ciągłe doskonalenie swoich umiejętności

W pracy programisty niezbędne jest ciągłe dokształcanie. Ukończenie studiów informatycznych może być przepustką do wykonywania tego zawodu, jednak musimy zdawać sobie sprawę, że już w momencie wejścia absolwenta na rynek pracy wiedza zdobyta przez niego na studiach może być nieaktualna. Branża nowych technologii rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego programista zobowiązany jest do ciągłego aktualizowania swojej wiedzy. 

Nastawienie na rozwiązywanie problemów

Osoby, które odnoszą największe sukcesy w zawodzie programisty potrafią rozwiązywać problemy. Z pewnością nie jest to umiejętność, której można się nauczyć w szkole. Programiści na co dzień spotykają się z sytuacjami, kiedy z pozoru poprawny kod nie działa. Spędzają więc długie godziny na szukaniu przyczyny tego stanu rzeczy.

Pasja, bez której może być nam ciężko

Żeby zajmować się programowaniem potrzebna jest prawdziwa pasja, gdyż praca ta jest mozolna i trudna. Jeżeli naszą jedyną motywacją do zostania programistami są wysokie zarobki i prestiż społeczny, prawdopodobnie szybko przyjdzie się nam zmierzyć z wypaleniem zawodowym.

Otwartość na informację zwrotną

Programiści zazwyczaj wykonują projekty na zlecenie klientów, którzy nierzadko nie zgadzają się z ich zdaniem. Jeżeli specjalista chce utrzymać klientów powinien być gotowy na wysłuchanie ich uwag i zastosowanie się do ich wskazówek. Nawet jeśli wydaje się nam, że napisany przez nas program działa idealnie, pamiętajmy, że to klient będzie z niego korzystał. Dobry programista jest w stanie wykonać swoją pracę w taki sposób, żeby spełniała oczekiwania zleceniodawcy.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox