Psycholog – charakterystyka zawodu, zarobki, wykształcenie

Psycholog to współcześnie bardzo popularny zawód. Studia psychologiczne to od wielu lat jeden z najbardziej obleganych kierunków. Czym dokładnie zajmuje się psycholog? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby rozpocząć karierę w tym zawodzie?

Psycholog – kto to taki?

Mianem psychologa określamy specjalistę posiadającego uprawnienia do udzielania świadczeń psychologicznych. Do obowiązków osoby zatrudnionej na stanowisku psychologa należy między innymi stawianie diagnozy psychologicznej, udzielanie pomocy psychologicznej, psychoterapia (w przypadku psychologów, którzy ukończyli dodatkowo studia podyplomowe w tym zakresie), opiniowanie, orzekanie. Zgodnie z kodeksem etyczno- zawodowym najważniejszą wartością dla psychologa jest dobro drugiego człowieka. Celem zawodowych działań psychologa jest pomoc klientowi w osiąganiu lepszej jakości życia.

Jak rozpocząć karierę w zawodzie psychologa?

Osoby marzące o wykonywaniu zawodu psychologa powinny skończyć 5-letnie studia magisterskie na kierunku psychologia (współcześnie są one prowadzone w trybie dziennym, wieczorowym i zaocznym). Obecnie studenci psychologii mogą wybrać co najmniej jedną z kilku specjalizacji: psychologia rozwojowa, psychologia pracy, doradztwo personalne, psychologia wychowawcza, psychologia zdrowia, psychologia kliniczna, psychologia rozwoju człowieka, psychologia zdrowia, psychologia sądowa, psychologia sportu, psychologia społeczna, psychologia reklamy, psychologia zarządzania i organizacji, psychologia ekonomiczna, wspieranie rozwoju osobowości, neuropsychologia kliniczna.  Studenci psychologii mogą zdecydować się również na specjalizację z zakresu psychologii zwierząt.

Żeby zostać psychoterapeutą psycholog musi ukończyć 5-letnie studia magisterskie, a następnie odbyć 4-letnie szkolenie psychoterapeutyczne, które kończy się egzaminem certyfikacyjnym.

Osoba pragnąca wykonywać zawód psychologa musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, a także władać językiem polskim w mowie i w piśmie.

Jakie są obowiązki psychologa?

Obowiązki zawodowe psychologa zależą od miejsca zatrudnienia i obranej specjalizacji. Osoby, które ukończyły studia magisterskie i szkolenie z psychoterapii zajmują się psychoterapią i udzielaniem pomocy psychologicznej. Mogą zajmować się również poradnictwem, prowadzeniem wywiadów i zajęć terapeutycznych z pojedynczymi osobami lub grupami. W zakres kompetencji psychologów wchodzi prowadzenia badań psychologicznych, prowadzenie działalności naukowej i dydaktycznej, przeprowadzanie i interpretowanie testów na inteligencję. Psychologowie mogą również zajmować się opracowywaniem szkoleń związanych z problematyką psychologiczną.

Na jakie zarobki może liczyć psycholog?

Choć zawód psychologa może dawać wiele satysfakcji, w Polsce zazwyczaj nie wiąże się z wysokim wynagrodzeniem. Zarobki większości psychologów nie przekraczają średniej krajowej. Część psychologów decyduje się na dorobienie do pensji udzielając płatnych, prywatnych konsultacji.

Zarobki mogą się różnić również w zależności od specjalizacji. Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć psychologowie sądowi, psychoterapeuci i psychologowie kliniczni.

W porównaniu do polskich psychologów psychologowie zagraniczni (szczególnie pracujący w krajach zachodnich) zarabiają o wiele więcej. Być może jest to związane z rozpowszechnieniem usług psychologów za granicą.

Jak znaleźć pracę w zawodzie psychologa?

Duża ilość absolwentów psychologii sprawia, że wcale nie jest łatwo znaleźć pracę w tym zawodzie. Wielu absolwentów poprzestaje na odpowiadaniu na oferty pracy dla psychologów. Warto zdawać sobie sprawę, że takie ogłoszenia są najbardziej oblegane. Jeżeli nie wyróżniamy się spośród konkurencji, prawdopodobnie nie otrzymamy zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Zdecydowanie skuteczniejszą metodą wydaje się odwiedzanie stron internetowych firm i wysyłanie im swojego zgłoszenia nawet jeśli nie prowadzą w danym momencie rekrutacji. Możemy również osobiście udać się do firmy, w której chcielibyśmy pracować i zapytać o możliwości pracy dla psychologa.

Absolwent psychologii może założyć profil w mediach społecznościowych. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że rekruterzy przed wystawieniem oferty pracy na portalu ogłoszeniowym szukają kandydatów w takich miejscach jak choćby LinkedIn.

Studenci psychologii powinni regularnie odwiedzać biura karier na swojej uczelni. W takich miejscach można znaleźć propozycje stażów, praktyk, a nawet zatrudnienia na cały etat.

CV psychologa 

Każdy psycholog powinien posiadać profesjonalne CV. Zdecydowanie warto jest stworzyć CV pod konkretną ofertę pracy. W dokumencie tym powinno znaleźć się krótkie podsumowanie zawodowe, opis naszych najistotniejszych umiejętności i doświadczeń. Specjaliści zalecają, żeby w CV pisać o konkretnych umiejętnościach (dobrze, gdy możemy je udokumentować).

Osoby starające się o posadę psychologa powinny przygotować również list motywacyjny, który powinien zawierać szerszy opis doświadczeń zawodowych i umiejętności kandydata.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox