Psycholog – zalety i wady zawodu

Praca w zawodzie psychologa to marzenie wielu osób. Psychologia niezmiennie od wielu lat jest jednym z najbardziej obleganych kierunków. Osoby marzące o karierze psychologa powinny zdawać sobie sprawę, że praca ta ma nie tylko zalety, ale również wady – co trzeba o nich wiedzieć?

Specyfika pracy psychologa

Psychologia jest dziedziną nauki, która zajmuje się badaniem mechanizmów rządzących ludzką psychiką i zachowaniami człowieka. Obszarem jej zainteresowań są również relacje człowieka z otoczeniem i interakcje międzyludzkie. Psychologia porusza wiele zagadnień, które są użyteczne na co dzień, nie dziwi więc, że znajduje większą ilość entuzjastów niż na przykład matematyka.

Jakie są zalety pracy psychologa?

Dla wielu studentów i absolwentów psychologii jedną z największych zalet wykonywania tej pracy jest możliwość pomagania innym ludziom. Współcześnie wielu pracowników ma poczucie, że ich praca jest całkowicie pozbawiona sensu. Jest zupełnie obce psychologom, którzy czują się bardzo potrzebni i użyteczni. Osoba pracująca jako psycholog każdego dnia może odczuwać satysfakcję, ze robi coś pożytecznego i wartościowego. Świadomość, że robi się coś ważnego ma pozytywny wpływ na poczucie własnej wartości danej osoby.

Dla dużej części osób wielką zawodu psychologa jest fakt, że jest to zazwyczaj praca z ludźmi. Przykładowo praca terapeuty polega niemal wyłącznie na rozmowach z klientami. Z tego względu zawód psychologa może okazać się wymarzonym zajęciem dla ekstrawertyków (ludzi, którzy czerpią energię z kontaktów z innymi).

Psychologia jest ciekawym kierunkiem. Niezależnie od naszych preferencji zawsze będziemy zainteresowani zagadnieniami psychologicznymi, gdyż dotykają one problemów naszego codziennego życia. Wiedzę z zakresu psychologii można bez problemów wykorzystać w praktyce.

Część psychologów (zwłaszcza tych, którzy pracują jako psychoterapeuci) może pracować w elastycznych godzinach. Psychologowie posiadający własne działalności mogą umawiać się z klientami w dogodnych dla siebie terminach. Elastyczne godziny pracy pozwalają na zwiększenie zarobków. Kiedy potrzebujemy dodatkowych pieniędzy możemy przyjąć danego dnia większą liczbę klientów. Z powyższych względów pracę psychologa można łatwo połączyć z życiem rodzinnym.

Najlepsi psychologowie mogą liczyć na bardzo dobre zarobki. Wysokie wynagrodzenie osiągają specjaliści z wyższymi stopniami naukowymi, a także psychologowie, którzy stali się rozpoznawalni (na przykład poprzez działalność w mediach społecznościowych, czy popularne publikacje).

Praca psychologa jest bardzo rozwojowa i wiąże się z licznymi wyzwaniami. Psychologowie każdego dnia spotykają nowych ludzi, od których mogą się uczyć.

Psychologowie, którzy nie będą chcieli pracować z klientami, łatwo znajdą pracę w dużych organizacjach (na przykład jako specjaliści do spraw rekrutacji).

Warto podkreślić, że praca psychologa wiąże się z dużym prestiżem społecznym. Osoba, która ukończyła studia psychologiczne w wielu środowiskach staje się autorytetem.

Jakie są wady pracy psychologa?

Jedną z poważniejszych wad pracy psychologa (choć niektórzy traktują to jako zaletę) jest długi czas nauki. Osoba, która chce zostać psychoterapeutą musi ukończyć 5-letnie studia magisterskie, a następnie zrobić specjalizację, która trwa 4 lata. W efekcie pierwsze pieniądze jako psychoterapeuta będzie mogła zarobić dopiero po 9 latach nauki. W tym czasie wielu jej rówieśników będzie miało już dobrze płatną i stabilną pracę. Warto dodać, że zarobki początkującego psychoterapeuty nie należą do wysokich. Konieczność bardzo długiej nauki sprawia, że wielu psychologów przez długi czas jest na utrzymaniu rodziców.

Problemem w przypadku psychologii jest także fakt, że należy ona do najbardziej obleganych kierunków. Nawet osoby mające bardzo dobre wyniki na maturze mogą mieć problem, żeby dostać się na studia dzienne za pierwszym podejściem. Można oczywiście wybrać studia wieczorowe lub uczelnię prywatną, jednak wiąże się to z dużymi kosztami.

Zawód psychologa budzi duże zainteresowanie. Osoby, które go wykonują narzekają czasem, że przypadkowe osoby w nieformalnych sytuacjach zwracają się do nich po poradę psychologiczną (oczywiście bezpłatną). Relacje te często psują się, gdy psycholog mówi, że w tym momencie nie pracuje i nie może pomóc.

Dużą wadą pracy psychologa jest fakt, że może być ona bardzo obciążająca psychicznie. Niektórzy psychologowie każdego dnia słuchają o wielkich traumach swoich pacjentów. Choć są szkoleni, żeby dystansować się od swojej pracy, nie zawsze się to udaje. Zdarza się, że psycholog przynosi swoją pracę do domu, co negatywnie wpływa na jego życie osobiste i relacje społeczne.

Wadą w pracy psychologa (zwłaszcza tego, który dopiero zaczyna swoją karierę) jest brak klientów. Osoba tak musi poświęcać czas nie tylko na rozmowy z pacjentami, ale również na działania marketingowe, dzięki którym pozyska większą ilość klientów. Zdarza się, że przez dłuższy czas psycholog pozostaje bez pracy, a jednocześnie jest zmuszony do ponoszenia kosztów działalności gospodarczej.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox