Recepcjonista – charakterystyka zawodu, zakres obowiązków, jak zostać recepcjonistą

Recepcjoniści znajdują zatrudnienie w wielu branżach. Są to pracownicy odpowiedzialni za kontakt z klientem, dlatego powinni posiadać wysoko rozwinięte umiejętności miękkie. Jaki jest zakres obowiązków recepcjonisty? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać pracę na recepcji? Na jakie wynagrodzenie może liczyć recepcjonista?

Kilka słów o pracy recepcjonisty

Recepcjonista to pracownik pierwszego kontaktu. To do niego zgłasza się klient lub inna osoba odwiedzająca siedzibę firmy. Jeżeli chodzi o szczegółowy zakres obowiązków osoby zatrudnionej na recepcji – jest on zmienny. Zależy przede wszystkim od charakteru firmy, która zatrudnia pracownika. Wspólne dla recepcjonistów jest miejsce pracy – ich stanowiska są dobrze widoczne, znajdują się przy wejściu do biura, hotelu, zakładu kosmetycznego, czy innej firmy, w której pracują. Zdarza się, że recepcjonista pełni również obowiązki asystenta biura. 

Recepcjonista – jakie są obowiązki tego pracownika?

Do obowiązków recepcjonisty zaliczamy szeroko rozumiane prowadzenie recepcji. Pracownik ten wita gości lub interesantów, a także zajmuje się ich obsługą zgodnie z firmowymi wytycznymi. W zakres kompetencji recepcjonisty wchodzi często współpraca z kurierami, obsługa centrali telefonicznej, obsługa poczty elektronicznej, dbanie o prawidłowy obieg biurowych dokumentów. Recepcjonista może zajmować się ewidencją poczty przychodzącej i wychodzącej, współpracą z zarządcami budynku a także pracownikami technicznymi.

W niektórych firmach recepcjoniści odpowiadają za serwis urządzeń biurowych, monitorowanie i w zależności od potrzeb – uzupełnianie artykułów biurowych i spożywczych.

Każdy recepcjonista musi dbać o pozytywny wizerunek firmy. Oczekuje się od niego nienagannej prezencji, a także zadbania o estetykę własnego stanowiska pracy. W przypadku osób zatrudnionych w salonach fryzjerskich, kosmetycznych, samochodowych, hotelach czy przychodniach, recepcjoniści zajmują się obsługą kasy fiskalnej. Recepcjoniści w hotelach meldują i wymeldowują gości, udzielają niezbędnych informacji dotyczących działania obiektu (i nie tylko).

Recepcjonista – wymagania pracodawców

W przypadku zawodu recepcjonisty wymagania pracodawców z poszczególnych branż mogą się nieco różnić. Zawsze jednak wymogiem stawianym kandydatom do pracy będzie łatwość nawiązywania kontaktów z klientami, komunikatywność, miła aparycja (osoba taka nie musi być klasycznie piękna, chodzi raczej o to, żeby była zadbana), wysoka kultura osobista. Współcześnie nie trafimy na ofertę pracy dla recepcjonisty, w której pracodawca nie będzie oczekiwał biegłej znajomości języków obcych. Język angielski w tej pracy jest podstawą.

Jeżeli chodzi o wykształcenie – od kandydatów na recepcjonistów wymaga się przynajmniej posiadania świadectwa dojrzałości (choć wykształcenie wyższe zawsze jest mile widziane). Bardzo ważna dla pracodawców jest umiejętność obsługi komputera i urządzeń biurowych. Jako, że recepcjonista dużo rozmawia przez telefon, powinien mieć dobrą dykcję i przyjemną barwę głosu.

Jako że do recepcjonistów goście i klienci zgłaszają się z różnymi problemami, kandydaci do pracy powinni być nastawieni na szukanie rozwiązań.

Osoby starające się o posadę recepcjonisty muszą być przygotowane na to, że pracodawca będzie wymagał od nich stosowania się do rygorystycznego dress code’u. Jako, że recepcjonista jest wizytówką swojej firmy, w niektórych branżach nie przyjmuje się osób mających widoczne tatuaże lub dużą ilość kolczyków. W przypadku kobiet może być wymagany delikatny makijaż.

W przypadku recepcjonistów w hotelach wymogiem może być także gotowość do podjęcia pracy zmianowej (w tym pracy na noce), co dyskwalifikuje niektóre grupy osób. Recepcjonista powinien odznaczać się dobrym zdrowiem i kondycją, gdyż w niektórych firmach będzie on zmuszony do pracy na stojąco.

Ile zarabiają recepcjoniści?

Zarobki recepcjonistów nie należą do wysokich, jednak uzależnione są od branży, w której jesteśmy zatrudnieni, naszych umiejętności, wykształcenia, stażu pracy, a także godzin, w jakich pracujemy (osoby, które pracują w nocy mogą liczyć na wyższe zarobki). Statystyki pokazują, że większość recepcjonistów zarabia poniżej średniej krajowej.

Recepcjonista – jak zdobyć pracę?

Kluczem do zdobycia pracy w zawodzie recepcjonisty jest napisanie CV i listu motywacyjnego. Możemy wysłać dokumenty w odpowiedzi na ofertę, którą znajdziemy w sieci, jednak lepszym pomysłem jest samodzielne wyszukanie firm, w których chcielibyśmy pracować. W wielu firmach rotacja pracowników recepcji jest duża, dlatego możemy oczekiwać, że w niedalekiej przyszłości proces rekrutacji zostanie wznowiony. Osoby odpowiedzialne za rekrutację prawdopodobnie w pierwszej kolejności odezwą się do nas.

Bardzo istotne jest, żeby nie wysyłać jednego CV do wszystkich firm. Dostosowanie dokumentów do konkretnych ofert z pewnością będzie bardziej czasochłonne, jednak znacząco zwiększy nasze szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Jeżeli mamy czas, udajmy się do firmy osobiście. Jest to szansa na zaprezentowanie się, zrobienie dobrego wrażenia, a także uzyskanie informacji o pracy w danym miejscu z pierwszej ręki.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox