Rozmowa rekrutacyjna – jak okazać swoje zaangażowanie?

Rozmowa kwalifikacyjna to bardzo ważna część procesu rekrutacji. To między innymi od jej pomyślnego przebiegu zależy, czy otrzymamy naszą wymarzoną pracę. Z tego względu istotne jest, żeby okazać rekruterowi nasze zaangażowanie (ocenia on nie tylko nasze kompetencje zawodowe, ale również motywację do podjęcia pracy). Jak to zrobić?

Zaangażowanie na rozmowie kwalifikacyjnej – krok pierwszy

Warto zdawać sobie sprawę, że nasze zaangażowanie jest oceniane jeszcze zanim dojdzie do rozmowy rekrutacyjnej. Doświadczony rekruter już na podstawie kontaktu mailowego, czy krótkiej rozmowy przez telefon jest w stanie wywnioskować, czy zależy nam na danej pracy, czy też jesteśmy jednymi z tych kandydatów, którzy wysyłają swoje CV do każdej firmy.

Musimy mieć świadomość, że wywieramy niekorzystne wrażenie robiąc liczne błędy językowe, czy też bardzo długo zwlekając z odpowiedzią (tak nie postępują osoby, którym zależy na pracy). Starajmy się również jak najszybciej oddzwonić do przedstawiciela firmy, gdy ten chce się z nami skontaktować. Nie przekładajmy terminu rozmowy kwalifikacyjnej, o ile nie jest to naprawdę konieczne. W ten sposób dajemy rekruterowi do zrozumienia, że mamy wiele ważniejszych spraw niż spotkanie z nim.

Pamiętajmy o wizerunku i punktualności

Jeżeli chcemy pokazać przedstawicielowi firmy, że jesteśmy bardzo zaangażowani w proces rekrutacji, powinniśmy zadbać o profesjonalny wizerunek. Gdy mamy wątpliwości co na siebie założyć, pamiętajmy, że na rozmowę kwalifikacyjną lepiej przyjść ubranym zbyt elegancko niż niedostatecznie elegancko. Elegancki strój nie tylko pomoże nam zrobić dobre wrażenie, ale również poprawi pewność siebie.

Swoje zaangażowanie okażemy przychodząc na spotkanie punktualnie. Jeżeli rozmowa kwalifikacyjna odbywa się w centrum miasta, postarajmy się przyjechać wcześniej, gdyż ryzyko, że utkniemy w korkach jest duże.

Przygotowanie merytoryczne przed spotkaniem

Każda osoba, która chce na rozmowie kwalifikacyjnej sprawiać wrażenie zaangażowanej powinna się do niej przygotować w domu. Nie liczmy na to, że nasze kompetencje zawodowe same się obronią. Pomóżmy trochę naszemu szczęściu i przeczytajmy kilka razy CV, które wysłaliśmy do rekrutera. Ważne jest, żeby pamiętać wszystkie informacje, które  zawarliśmy w tym dokumencie. Jest to tym bardziej istotne, jeśli w tym samym czasie uczestniczymy w kilku procesach rekrutacyjnych, podczas których opowiadamy o różnych doświadczeniach zawodowych. Nie dopuśćmy do sytuacji, kiedy opowiadamy rekruterowi o czymś, czego nie ma w naszym CV.

Możemy być pewni, że osoba prowadząca rekrutację zapyta nas o firmę, w której chcemy pracować. Nawet jeśli nie ma to dla nas większego znaczenia, gdyż i tak szukamy pracy na chwilę, postarajmy się zebrać jak najwięcej informacji o danym przedsiębiorstwie (znajdziemy je między innymi na stronie internetowej firmy). Ważne jest, żebyśmy potrafili uzasadnić, dlaczego chcemy tam pracować. Znajomość działań firmy sprawi, że będziemy w stanie zadawać rekruterowi trafne pytania. Dobrze jest, żebyśmy znali nie tylko samą firmę, ale również wiedzieli co dzieje się w branży, w której chcemy podjąć zatrudnienie.

Postarajmy się poszukać w internecie przykładowych pytań, które padają na rozmowach kwalifikacyjnych. Jest prawdopodobne, że osoba prowadząca rekrutację zada nam jedno z nich. Idealnie byłoby, gdybyśmy przećwiczyli odpowiedzi na te pytania z bliską nam osobą. Poprośmy ją o wskazówki co jej zdaniem moglibyśmy ulepszyć.

Warto jest również zapoznać się z ofertą pracy na nasze stanowisko, żeby podczas rozmowy swobodnie się do niej odnieść. Zastanówmy się jakie interesujące nas kwestie nie zostały poruszone w ofercie i w odpowiednim czasie dopytajmy o nie rekrutera.

Uczestniczmy aktywnie w rozmowie o pracę

Postarajmy się uczestniczyć w rozmowie kwalifikacyjnej aktywnie. Podczas spotkania z osobą prowadzącą rekrutację skupmy się tylko i wyłącznie na rozmowie. Pamiętajmy, że bardzo ważne jest utrzymywanie kontaktu wzrokowego (powinniśmy patrzeć rekruterowi w oczy przez większość czasu). Liczy się również nasza mimika twarzy – postawmy na naturalny, lekki, życzliwy uśmiech, który sprawi, że będziemy wyglądali na osoby przyjazne i zaangażowane.

Na każde pytanie przedstawiciela firmy udzielajmy konkretnych, a zarazem wyczerpujących odpowiedzi. Unikajmy odpowiadania na pytania „tak” lub „nie”. Postarajmy się aktywnie uczestniczyć w zadaniach rekrutacyjnych. W żadnym razie nie okazujmy swojego znudzenia lub zniechęcenia. Jeżeli rekruter dojdzie do wniosku, że nie jesteśmy zainteresowani rozmową, prawdopodobnie nie zaproponuje nam pracy, nawet jeśli nasze kwalifikacje zawodowe będą bardzo dobre.

W sytuacji, gdy jakieś pytanie zadane przez rekrutera wyda się nam zbędne (gdyż na przykład napisaliśmy o tym wyczerpująco w naszym CV), nie mówmy mu tego i postarajmy się na nie wyczerpująco odpowiedzieć.

Niezwykle ważne jest, żeby podczas rozmowy kwalifikacyjnej zadawać jedynie przemyślane pytania (koniecznie zapoznajmy się z listą pytań, których w żadnym wypadku nie powinno się zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej). To również od nich zależy, czy nasza kandydatura zostanie przyjęta lub odrzucona.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox