Skuteczna integracja pracowników – sprawdzone sposoby

Obecnie właściciele wielu firm zaczynają zdawać sobie sprawę, że integracja pracowników nie jest zbędnym wydatkiem, a inwestycją w przyszłość przedsiębiorstwa. Integrować pracowników można na wiele sposobów, często nawet niewielkimi nakładami finansowymi. Co warto wiedzieć o skutecznej integracji?

Praca zespołowa – klucz do sukcesu wielu firm

Sprawna praca zespołowa jest dla firmy niezwykle ważna. Jednocześnie jest ona wyjątkowo trudna, gdyż wymaga porozumienia zupełnie obcych osób. Przyczyną kłopotów z pracą zespołową może być niedopasowanie pracowników. Częściej jednak wynika ona z tego, że ludzie tworzący zespół po prostu się nie znają. W zespołach, gdzie pracownicy są sobie obcy częściej dochodzi do konfliktów. Osoby zatrudnione w firmach, które nie dbają o integrację często nie są zadowolone ze swojej pracy (nawet wówczas, gdy ich zarobki wydają się satysfakcjonujące).

Integracja jest niezbędna, żeby pracownicy nie obawiali się swobodnej wymiany pomysłów (dzięki którym można szybko znaleźć rozwiązania wielu problemów).

Wyjazdy integracyjne

Powszechną praktyką w wielu firmach jest organizowanie dla pracowników wyjazdów integracyjnych. Wspólne doświadczenia zdobyte podczas takich wyjazdów łączą pracowników i pozwalają się im bliżej poznać.

Decydując się na zorganizowanie wyjazdu integracyjnego musimy liczyć się z dość dużymi kosztami, a także problemami natury logistycznej. Organizator zobowiązany jest do znalezienia atrakcyjnego miejsca noclegowego, wyżywienia, różnego rodzaju atrakcji, środków transportu.

Dzięki wyjazdowi integracyjnemu pracownicy mogą zmienić scenerię. Niezwiązane z pracą otoczenie sprawia, że jest im łatwiej wyjść ze swoich ról i skupić się na poznawaniu współpracowników od bardziej prywatnej strony.

Nie ma jednego sprawdzonego miejsca, gdzie można zabrać pracowników. Jego wybór uzależniony jest między innymi od tego jakimi środkami dysponujemy, a także od preferencji zatrudnionych osób (warto jest zapytać pracowników gdzie chcieliby wyjechać – możemy zdecydować się na głosowanie). Jeżeli mamy ograniczoną ilość czasu, być może lepiej jest wybierać miejsca, które znajdują się blisko siedziby naszej firmy.

Zazwyczaj dobrym wyborem są wyjazdy na łono natury. Przyroda doskonale wpływa na zdrowie i samopoczucie wszystkich pracowników. Postarajmy się wybrać takie miejsce, gdzie nasi pracownicy będą mieli dostęp do różnego rodzaju aktywności (mogą być to korty tenisowe, boiska, kajaki, skałki).

Alternatywa dla wyjazdów integracyjnych

Nie zawsze mamy czas i możliwości, żeby zorganizować kilkudniowy wyjazd integracyjny. Nie oznacza to, że musimy czekać z integracją na lepszy moment. Znakomitym pomysłem jest umożliwienie pracownikom wspólnego uprawiania sportu. Firma może zaoferować zatrudnionym osobom dostęp do obiektów sportowych. Do tego dobrze jest zorganizować tam wspólne aktywności – na przykład mecz koszykówki. Ciekawym pomysłem jest regularne organizowanie rozgrywek sportowych. Jeżeli nasi pracownicy potrzebują spokojniejszej aktywności, możemy zorganizować dla nich grupowe zajęcia jogi lub pilatesu (które dodatkowo pozwolą się odstresować).

Wspólne wyjście pracowników

Wspólne wyjście po pracy nie wymaga wielkich nakładów finansowych, a może znacząco poprawić integrację pracowników. Popularnym rozwiązaniem jest zorganizowanie firmowej kolacji, wyjście do baru, czy klubu. Jeżeli osoby zatrudnione w naszej firmie lubią tańczyć – możemy zorganizować dla nich wieczór taneczny. Innym pomysłem jest zorganizowanie degustacji alkoholi (na przykład różnych gatunków win). Jeżeli jednak myślimy o połączeniu integracji ze spożywaniem alkoholu, koniecznie uzgodnijmy to z uczestnikami (być może są wśród nich abstynenci lub osoby leczące się z choroby alkoholowej).

Wspólne szkolenia

Znakomitą formą integracji są wspólne szkolenia pracowników. Kursy i szkolenia mogą być zupełnie niezwiązane z życiem zawodowym (na przykład kursy przygotowywania sushi, kursy herbaciane) lub wręcz przeciwnie. Współcześnie dużą popularnością cieszą się szkolenia z kompetencji miękkich.

Innym pomysłem jest zaproszenie pracowników na wykład motywacyjny, czy szkolenie z rozwoju osobistego (zanim wybierzemy tematykę takich spotkań, koniecznie skonsultujmy się z pracownikami odnośnie ich zainteresowań).

Jak zintegrować nowych pracowników w firmie?

Integracja jest niezwykle ważna, gdy zatrudniamy nowych pracowników. Bardzo istotne jest, żeby nową osobę przedstawić wszystkim pracownikom. Dobrym rozwiązaniem jest wyznaczenie dla niej opiekuna, który wyjaśni wszelkie wątpliwości i wdroży w wykonywanie zawodowych obowiązków.

Niektóre firmy za każdym razem, gdy przyjmują nowego pracownika, urządzają niewielkie imprezy integracyjne. Dzięki wspólnemu wyjściu do kina czy restauracji pracownicy mają okazję poznać się w niezobowiązującej atmosferze.

Za sprawą różnych form integracji pracownicy zatrudnieni w jednej firmie stają się sobie bliżsi, co zdecydowanie ułatwia komunikację i sprzyja szybkiemu rozwiązywaniu problemów. W interesie każdego przedsiębiorcy leży regularne dbanie o integrację osób zatrudnionych w jego firmie.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox