Ślusarz – charakterystyka zawodu, obowiązki, wymagania, jak zostać ślusarzem

Ślusarz to stary zawód, jednak zapotrzebowanie na ślusarzy wciąż jest bardzo wysokie. Czym dokładnie zajmują się ślusarze? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc starać się o pracę w tym zawodzie? Jakie cechy musi posiadać kandydat na ślusarza?

Ślusarz – podstawowe informacje

Osoba zatrudniona na stanowisku ślusarza zajmuje się budową, konserwacją i naprawą wyrobów i mechanizmów metalowych. Pracownik ten może zajmować się budową ogrodzenia, metalowych krat, bram, zbrojeń metalowych. Do popularnych zadań ślusarzy zaliczamy konserwację i naprawę instalacji grzewczych, wodno-kanalizacyjnych, gazowych. Po ślusarza dzwonimy, gdy chcemy wymienić lub naprawić zamki, zawiasy, zasuwy. Specjalista ten pomoże nam również w naprawie sprzętu domowego – na przykład pralek, odkurzaczy, maszyn do szycia, młynków do kawy, wentylatorów.

W zakres obowiązków ślusarza wchodzi naprawa prostych mechanizmów w nadwoziach samochodów.

Część pracowników wybiera specjalizację ślusarstwo artystyczne. Zajmują się oni wytwarzaniem, odtwarzaniem, a także naprawą wykonanych z metalu wyrobów artystycznych (mogą być to na przykład żyrandole, okucia, świeczniki).

Do szczegółowych obowiązków ślusarza można zaliczyć cięcie i kształtowanie prętów i innych elementów metalowych, łączenie ich w zaplanowane wcześniej konstrukcje (w tym celu wykorzystywane jest spawanie lub nitowanie).

Ślusarz korzysta w swojej pracy z pras, ramowych i tarczowych pił, szlifierek, aparatów spawalniczych, wiertarek ręcznych i kolumnowych, młotków, przecinaków, piłek ręcznych, wkrętarek, lutownic, kluczy monterskich, różnego rodzaju narzędzi pomiarowych. Do wykonywania pracy ślusarza niezbędne są także ciężkie stoły ślusarskie.

Ślusarz – jakie są wymagania niezbędne do podjęcia pracy?

Żeby móc rozpocząć pracę w zawodzie ślusarza należy ukończyć przynajmniej zasadniczą szkołę zawodową na kierunku ślusarstwo. Placówki tego typu w Polsce znajdują się w praktycznie każdym większym mieście.

Osoba, która chce pracować jako ślusarz artystyczny powinna ukończyć szkołę zawodową lub studium, które kształcą w zakresie ślusarstwa artystycznego.

Jeżeli staramy się o posadę ślusarza konstrukcji stalowych, zdecydowanie przyda się nam ukończenie kursu spawalnictwa elektrycznego i gazowego.

Kandydat na ślusarza – jakie cechy powinien posiadać?

Badania pokazują, że w zawodzie ślusarza najlepiej sprawdzają się osoby posiadające zainteresowania techniczne. Idealny kandydat na ślusarza wyróżnia się doskonałą sprawnością rąk i palców. Inne przydatne cechy to dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa, dokładność, uzdolnienia artystyczne.

Praca ślusarza zaliczana jest do średnio lekkich. Jej wykonywanie nie wymaga wykorzystywania dużej siły fizycznej. Niemniej jednak kandydat na to stanowisko powinien wyróżniać się ogólnie dobrą sprawnością fizyczną.

Jak wygląda środowisko pracy ślusarza?

Ślusarze pracują zazwyczaj w pomieszczeniach zamkniętych. Część pracowników pracuje w warsztatach, część także w terenie (mogą wyjeżdżać do klientów na przykład w celu wymiany zamków).

Jedynie ślusarze konstrukcji stalowych spędzają sporo czasu na świeżym powietrzu.

Ślusarz wykonuje swoje obowiązki w stroju roboczym, który chroni przed ewentualnymi urazami. 

Praca ślusarza odbywa się przez 6 do 8 godzin dziennie. Zazwyczaj ma charakter jednozmianowy. Pracownicy wykonują większość swoich zawodowych obowiązków samodzielnie. Ich praca nie jest nadzorowana lub jest nadzorowana okresowo.

Wiele zadań ślusarzy (z wyjątkiem ślusarzy wyrobów artystycznych) ma charakter rutynowy, przez co praca może być nieco monotonna.

Osoby wykonujące zawód ślusarza nie mają wielkich możliwości awansu w hierarchii zawodowej. Szansą na znaczne zwiększenie zarobków jest założenie własnej działalności gospodarczej (warunkiem jest jednak posiadanie doświadczenia i stałych klientów).

Zawód ślusarza wykonują zazwyczaj mężczyźni (największe szanse na zatrudnienie mają mężczyźni do 45 roku życia, posiadający doświadczenie zawodowe).

Ile zarabia ślusarz?

Zarobki ślusarzy nie należą do wysokich i zazwyczaj nie przekraczają średniej krajowej. Wpływ na wysokość wynagrodzenia ma jakość firmy, w której pracujemy, a także miejscowość, w jakiej znajduje się nasze miejsce pracy. Najwyższymi dochodami mogą się pochwalić ślusarze posiadający własne działalności gospodarcze, którzy cieszą się dobrymi opiniami i mogą liczyć na stałych klientów.

Jakie są zalety i wady pracy ślusarza?

Do niewątpliwych zalet pracy w zawodzie ślusarza należy stabilizacja. Zapotrzebowanie na usługi ślusarzy jest duże i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. Praca jest spokojna i samodzielna. Zazwyczaj odbywa się w stałych godzinach, co ułatwia planowanie. Zawód ten nie jest szczególnie wymagający fizycznie, przez co ryzyko wystąpienia poważnych chorób zawodowych jest niewielkie.

Wadą pracy ślusarza może być monotonność, brak nowych wyzwań i możliwości awansu. Duża część pracowników narzeka również na zbyt niskie zarobki.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox