Sommelier – charakterystyka zawodu, jak zostać sommelierem

Kultura picia wina staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Zainteresowaniem winem sprawia, że zwiększa się zapotrzebowanie na sommelierów. Kim jest sommelier? Jakie są jego obowiązki? Co trzeba zrobić, żeby rozpocząć pracę w tym zawodzie? Na jakie zarobki może liczyć sommelier?

Sommelier – kto to taki?

Mianem sommeliera (jest on niekiedy określany również jako kiper) określamy wyspecjalizowanego kelnera, który zajmuje się serwowaniem win. Sommelier zatrudniony w restauracji zajmuje się doradztwem w zakresie win, pomaga on również dobrać odpowiednie wino do serwowanej potrawy. Sommelierów można spotkać także w specjalistycznych sklepach z winami, gdzie pracują jako sprzedawcy i doradcy klienta. Żeby być dobrym sommelierem konieczna jest duża wiedza i pasja do wina.

Jakie są obowiązki sommeliera?

Pierwsi sommelierzy byli pracownikami odpowiedzialnymi za zapasy alkoholu w dworskiej piwnicy. Współcześnie zakres obowiązków tych specjalistów nieco się zmienił. Kiper odpowiada za degustację alkoholu. Ocenia on wygląd, smak, aromat i jakość wina. Zazwyczaj jest on zatrudniony w firmie specjalizującej się w produkcji win (pomaga on stworzyć doskonałe wina). Z kolei sommelier pracuje przede wszystkim w wysokiej klasy restauracjach. Do jego obowiązków należy między innymi serwowanie wina, pomoc w doborze wina do konkretnego dania (wymaga to dużej wiedzy i doświadczenia, gdyż wino może wzbogacać i uzupełniać smak potrawy lub przeciwnie – szkodzić jej). Od sommeliera oczekuje się doskonałej znajomości win i potraw serwowanych w danym lokalu.

Sommelier musi być prawdziwym znawcą wina, jednak na tym jego praca się nie kończy. Zadaniem sommeliera jest dzielenie się wiedzą i doradzanie klientom, dlatego bardzo ważne jest, żeby był on osobą komunikatywną. Sommelier powinien w ciekawy sposób opowiadać o swojej pasji. Oczekuje się od niego wysokiej kultury osobistej i nienagannej prezencji. Jako, że najlepsze restauracje są często odwiedzane przez zagranicznych klientów, sommelier musi posługiwać się przynajmniej jednym językiem obcym (język angielski to w tej branży podstawa).

W wielu miejscach sommelierzy współpracują z szefami kuchni. Na podstawie karty dań tworzą oni pasującą do niej kartę win.

Do zadań sommeliera może należeć zamawianie win, negocjowanie cen i warunków dostaw. Doświadczeni sommelierzy mogą nadzorować część personelu lokalu gastronomicznego, a także organizować szkolenia z wiedzy o winie dla pracowników. Z powyższych względów osoba starająca się o posadę sommeliera musi posiadać wiedzę z zakresu zarządzania personelem.

Jak zostać sommelierem?

Warunkiem koniecznym rozpoczęcia pracy w zawodzie sommeliera jest pasja do wina. Kandydat na sommeliera powinien mieć wiedzę o gatunkach win z całego świata. Oprócz wiedzy enologicznej musi mieć doświadczenie w degustacji. Oprócz zainteresowania winem niezbędna jest umiejętność pracy z ludźmi. Dobry sommelier to osoba, która stale podnosi swoje kwalifikacje.

Warto podkreślić, że w Polsce zawód sommeliera wciąż nie jest jeszcze tak popularny jak na zachodzie, dlatego zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów ogranicza się do wielkich miast i najlepszych lokali. 

Możemy zwiększyć swoje szanse na zdobycie posady sommeliera kończąc prestiżowe kursy i szkolenia (składają się one z części teoretycznej dotyczącej wiedzy o winie, a także części praktycznej obejmującej degustację).

Ile zarabia sommelier?

Jako, że zawód sommeliera jest w Polsce niszowy trudno powiedzieć o średnich zarobkach sommelierów. Wiele zależy od tego w jakim lokalu jesteśmy zatrudnieni, jakie mamy doświadczenie i wykształcenie. W renomowanych restauracjach zarobki sommeliera mogą przekraczać średnią krajową. 

Jak wygląda kurs sommelierski?

Choć niektórzy pracodawcy z branży gastronomicznej oferują swoim pracownikom kursy sommelierskie, znacznie większe szanse na znalezienie pracy w zawodzie ma osoba, która posiada już edukację w tym zakresie. Podczas kursów sommelierskich dowiemy się wszystkiego na temat rodzajów win, sposobach degustacji trunków, przechowywaniu i serwowaniu wina, szczepach winogron wykorzystywanych do produkcji wina. Przyszli sommelierzy uczą się czytania etykiet win pochodzących z różnych regionów, obserwowania cech typowych dla danego gatunku wina, zasad dobierania win do potraw. Na dobrych kursach omawiane są różnice pomiędzy winami pochodzącymi z różnych krajów, omówione zostają wszystkie metody produkcji win. Ważnym elementem zajęć jest degustacja w ciemno i ocena jakości wina.

Obecnie na rynku dostępnych jest co najmniej kilkanaście kursów przeznaczonych dla sommelierów. Ich koszt waha się w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Praca sommeliera – CV i list motywacyjny

Osoby, które chcą podjąć pracę w zawodzie sommeliera powinny przygotować profesjonalne CV i list motywacyjny. Pamiętajmy, żeby nie wysyłać jednego dokumentu do wszystkich potencjalnych pracodawców. Będziemy mieć większe szanse zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, gdy stworzymy CV pod konkretną ofertę pracy.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox