Spedytor – co to za zawód, obowiązki, wymagania, wynagrodzenie spedytora

Spedytor to zawód bardzo odpowiedzialny. Jednocześnie wiąże się z dobrymi zarobkami, a zapotrzebowanie na jego przedstawicieli jest duże. Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby rozpocząć pracę w zawodzie spedytora? Na jakie zarobki może liczyć spedytor? Jakie cechy i umiejętności powinna posiadać osoba, która sprawdzi się w tej branży?

Spedytor – co to za zawód?

Spedytor to pracownik, który zajmuje się wysyłaniem, a także odbieraniem przesyłek. W zakres jego obowiązków wchodzi pakowanie, składowanie, przeładunek, ubezpieczenie, dystrybucja, udzielanie informacji taryfowych i celnych. Spedytora można określić jako pośrednika pomiędzy przewoźnikiem a klientem (nie jest on związany z żadną ze stron). Zadaniem spedytora jest zminimalizowanie kosztów, które wiążą się z procesem spedycyjnym. Zdarza się, że spedytor pełni również rolę agenta ubezpieczeniowego – może proponować klientom dodatkowe zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia.

Jak zostać spedytorem?

Osoby myślące o karierze spedytora powinny mieć świadomość, że pracodawcom najbardziej zależy na doświadczeniu w tym zawodzie. Przepustką do wykonywania tego typu pracy może być ukończenie studiów wyższych na kierunku transport i logistyka. Wykształcenie kierunkowe można zdobyć również wybierając się do technikum. Niektóre szkoły oferują możliwość uzyskania tytułu technika spedytora. Specjaliści z branży zachęcają, żeby wybrać technikum, które przygotowuje do egzaminu zawodowego. 

Jeżeli ukończyliśmy liceum ogólnokształcące, jesteśmy zainteresowani pracą w spedycji, a jednocześnie nie jesteśmy gotowi na podjęcie studiów wyższych, możemy zdecydować się na szkołę policealną, która przygotowuje do pracy w zawodzie spedytora.

Obecnie znajdziemy instytucje, które oferują kursy na stanowisko spedytora.

Dla pracodawców poszukujących kandydatów do zawodu spedytora bardzo ważna jest znajomość języków obcych. Warto zdawać sobie sprawę, że język angielski jest w tej branży podstawowym minimum.

Jakie są obowiązki spedytora?

Osoba zatrudniona na stanowisku spedytora zajmuje się koordynowaniem procesu transportowego. Typowy dzień pracy spedytora to bezpośrednia współpraca z przewoźnikami (pracownik ten może negocjować stawki transportowe), pozyskiwanie nowych klientów, a także przewoźników, stała obsługa zleceniodawców, nadzór nad rentownością zleceń transportowych, monitorowanie obsługiwanych zleceń, dbanie o to, żeby usługi były realizowane terminowo.

Najważniejsze cechy, które powinien posiadać spedytor 

Jeżeli myślimy o podjęciu pracy na stanowisku spedytora, musimy mieć świadomość, że w pracy tej liczy się nie tylko teoretyczne wykształcenie. Dobry spedytor powinien posiadać takie cechy jak: dokładność (w przypadku zleceń transportowych dbałość o najdrobniejsze detale jest szczególnie ważna). Niezwykle ważną cechą jest również odpowiedzialność. Od spedytora oczekuje się wzięcia odpowiedzialności za transport i doprowadzenia go do końca. W pracy tej nie ma czasu na szukanie winnych i przerzucanie odpowiedzialności. Najważniejsze jest, żeby zlecenie zostało zrealizowane zgodnie z najwyższymi standardami.

Żeby wykonywać obowiązki spedytora musimy mieć zdolność koncentracji na rzeczach, które są w danym momencie najważniejsze. Osoba na stanowisku spedytora musi realizować wiele zadań i kontaktować się z różnymi osobami – czasem łatwo jest się w tym wszystkim pogubić.

Spedytor musi być osobą cierpliwą, gdyż jego praca w dużej mierze polega na kontaktach z ludźmi. Ci jak wiadomo są różni. W przypadku trudnych, konfliktowych klientów pracownik musi zapanować ad emocjami, zachować wysoki poziom kultury i skoncentrować się na rozwiązaniu problemu.

Od spedytora oczekuje się zarówno dużej samodzielności, jak i umiejętności pracy w zespole. Wysoko rozwinięte zdolności komunikacyjne są bardzo ważne, gdyż pracownik taki musi pracować z zespołem w swojej firmie, a także z klientami.

Nie da się ukryć, że praca spedytora bywa naprawdę stresująca. Nawet jeżeli sytuacja jest naprawdę kryzysowa, spedytor musi za wszelką cenę zachować spokój i pogodę ducha. Wybuchy niezadowolenia i oskarżanie współpracowników o niedopełnienie obowiązków nie mają większego sensu i negatywnie wpływają na atmosferę w zespole. Jednocześnie panowanie nad emocjami nie powinno oznaczać zamiatania problemów pod dywan. Jeżeli w firmie pojawiają się problemy spedytor powinien potrafić rozwiązać je w konstruktywny sposób.

Na jakie zarobki może liczyć spedytor?

Zarobki w zawodzie spedytora są mocno zróżnicowane. Wysokość wynagrodzenia w duże mierze zależy od naszego wykształcenia, doświadczenia, prestiżu firmy, dla której pracujemy, miejscowości, w której znajduje się siedziba firmy (pracownicy z wielkich miast zazwyczaj zarabiają więcej).

Przykładowo wynagrodzenie asystenta spedytora jest niskie, znacznie poniżej średniej krajowej. Z kolei osoba zatrudniona jako koordynator do spraw spedycji może liczyć na zarobki powyżej 7090 zł brutto. Wiele wyższe pensje otrzymują spedytorzy pracujący za granicą.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox