Sprzedawca – co należy wiedzieć o tym zawodzie?

Sprzedawca to jeden z najpopularniejszych i najstarszych zawodów. Wielu młodych ludzi zaczyna swoją karierę zawodową od stanowiska sprzedawcy. Najlepsi mogą liczyć na bardzo atrakcyjne wynagrodzenie i wiele możliwości awansu. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc spróbować swoich sił w zawodzie sprzedawcy?

Sprzedawca – najważniejsze obowiązki

Podstawowym zadaniem każdego sprzedawcy jest sprzedawanie asortymentu oferowanego przez sklep (ale też lokal, stoisko handlowe czy hurtownię), w którym jest on zatrudniony.

Sprzedawcy sprzedają bardzo zróżnicowany asortyment, dlatego wyróżniamy między innymi: sprzedawców odzieży, sprzedawców sprzętu elektronicznego, sprzedawców odzieży, sprzedawców artykułów motoryzacyjnych, sprzedawców na stacjach paliw, sprzedawców chemii gospodarczej, itp. Każdy sprzedawca musi posiadać wiedzę o oferowanym przez swoją firmę asortymencie.

Od pracownika zatrudnionego na stanowisku sprzedawcy wymaga się przygotowania towaru do sprzedaży i jego wyeksponowania, a także obsługi kasy fiskalnej. Pracownik może również zamawiać towar, przyjmować dostawy, dokumentować sprzedaż, sprawdzać, czy sprowadzony towar zgadza się zarówno pod kątem ilościowym, jak i jakościowym, przyjmować reklamacje.

Sprzedawca jest odpowiedzialny nie tylko za wydanie towaru, ale również za profesjonalną obsługę klienta.

W wielu sklepach obowiązkiem sprzedawcy jest dbanie o czystość i estetykę miejsca pracy.

Sprzedawcy zatrudnieni w sklepach spożywczych są zobowiązani do odpowiedniego przechowywania żywności, pilnowania terminów przydatności do spożycia poszczególnych produktów.

Zakres obowiązków sprzedawcy różni się w zależności od tego, czy są oni zatrudnieni w małym, osiedlowym sklepie, czy też hipermarkecie (im większy sklep tym bardziej wyraźny podział stanowisk). Wielu sprzedawców prowadzi własną działalność gospodarczą – wykonują oni wówczas wszystkie czynności związane z prowadzeniem sklepu.

Jak zostać sprzedawcą?

Do podjęcia pracy w zawodzie sprzedawcy potrzeba jest zazwyczaj co najmniej wykształcenia zawodowego. Wielu pracodawców oczekuje od kandydatów co najmniej wykształcenia średniego (mile widziane są osoby, które ukończyły szkoły o profilu handlowym). Konkretne wykształcenie nie jest konieczne, jeżeli zdecydujemy się otworzyć własną działalność gospodarczą.

Należy podkreślić, że znacznie ważniejsze od wykształcenia są realne kompetencje danego kandydata. Dla pracodawcy istotne jest, żeby przyszły sprzedawca posiadał umiejętność obsługi kasy fiskalnej i obsługi komputera. Niezwykle ważne są umiejętności sprzedażowe.

W przypadku sprzedawców, którzy będą dojeżdżać do klientów wymaga się posiadania prawa jazdy kategorii B. Dużym atutem jest również znajomość języków obcych (język angielski w sprzedaży to podstawa).

Pracę w sprzedaży mogą podjąć kobiety i mężczyźni w każdym wieku.

Możliwości awansu w tym zawodzie nie są duże. Jednak sprzedawca może awansować na kierownika działu lub kierownika sklepu.

Jak wygląda dzień pracy sprzedawcy?

W zależności od branży sprzedawcy mogą wykonywać swoje obowiązki zawodowe w zamkniętych pomieszczeniach, a także na otwartej przestrzeni. Pracę tę najczęściej wykonuje się na stojąco. Sprzedawcy są w ciągłym ruchu. Charakterystyczne dla tego zawodu są częste i bardzo intensywne kontakty z ludźmi. Większość sprzedawców pracuje od 6 do 9 godzin na dobę. Praca odbywa się w godzinach otwarcia sklepów (w przypadku sklepów całodobowych pracownicy muszą pracować także w nocy). Wszystkie działania sprzedawcy są okresowo nadzorowane przez bezpośredniego przełożonego.

Jakie cechy powinien posiadać kandydat na sprzedawcę?

Osoby, które chcą rozpocząć karierę w sprzedaży powinny być komunikatywne. Praca sprzedawcy wiąże się z praktycznie ciągłym kontaktem z klientami. Kandydat powinien charakteryzować się wysoką kulturą osobistą. Ważne w tej pracy są umiejętności negocjacyjne, umiejętność przekonywania, opanowanie, umiejętność rozwiązywania problemów, odporność na stres, zdolność rzeczowego argumentowania. Kandydat na sprzedawcę musi być osobą cierpliwą, posiadającą umiejętność słuchania.

Pomocna w zawodzie sprzedawcy jest dobra pamięć, podzielność uwagi (sprzedawcy często muszą robić kilka rzeczy w tym samym czasie), zdolność do pracy samodzielnej i zespołowej.

Kandydat na sprzedawcę musi charakteryzować się dobrym stanem zdrowia i kondycją fizyczną. W sklepach, gdzie pracownik ma kontakt z żywnością, niezbędne jest posiadanie rozszerzonych badań lekarskich (konieczne jest wykluczenie nosicielstwa chorób zakaźnych).

Sprzedawca – jakie są przeciwwskazania do wykonywania tego zawodu?

Istnieje wiele przeciwwskazań do wykonywania zawodu sprzedawcy. Z pewnością nie jest to zajęcie dla osób z zaburzeniami psychicznymi, upośledzonych umysłowo, nie radzących sobie ze stresem. Jako, że sprzedawca jest w ciągłym ruchu, na stanowisku tym nie sprawdzi się osoba z zaburzeniami funkcjonowania kończyn górnych i dolnych. Na zatrudnienie w sprzedaży nie mogą liczyć osoby będące nosicielami chorób zakaźnych.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox