Stanowisko kierownicze – jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?

Stanowiska kierownicze są wyjątkowe, gdyż wiążą się z dużą odpowiedzialnością. Z tego względu pracodawcy robią wszystko, żeby obsadzić je najlepszymi kandydatami. Jak wygląda rekrutacja na stanowisko kierownicze? W jaki sposób możemy się do niej przygotować?

Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko kierownicze – podstawowe informacje

Rozmowy rekrutacyjne na stanowiska kierownicze są prawdziwym wyzwaniem dla firm. Ich zadaniem jest stwierdzenie, czy potencjalny kandydat ma wykształcenie, wiedzę i doświadczenie, żeby podjąć pracę na danym stanowisku. Rozmowa ma również sprawdzić, czy posiada on zdolności przywódcze, charyzmę i jest w stanie sprawnie zarządzać zespołem pracowników.

Należy zdawać sobie sprawę, że nie każdy nadaje się na stanowisko kierownicze. Jeżeli jednak posiadamy odpowiednie predyspozycje, możemy doskonale przygotować się do rozmowy i zrobić dobre wrażenie na rekruterze.

Przygotowania do rozmowy – co warto wiedzieć?

Ważnym elementem przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej jest określenie jaki kandydat najlepiej sprawdzi się na stanowisku, o które się ubiegamy. Osoba na stanowisku kierowniczym jest pewna siebie, zdecydowana, solidna, budząca zaufanie, działająca w zgodzie z interesem firmy.

Pamiętajmy jak ważne jest pierwsze wrażenie. Kandydat starający się o stanowisko kierownicze musi prezentować się profesjonalnie. Pamiętajmy, że na rozmowie kwalifikacyjnej lepiej jest być ubranym zbyt elegancko niż niedostatecznie. Strojem, który sprawdzi się w przypadku mężczyzn jest elegancki garnitur. Kobiety mogą założyć garnitur, elegancką sukienkę z marynarką i buty na wysokim obcasie. Elegancki ubiór ma nie tylko wywrzeć dobre wrażenie na osobie prowadzącej rekrutację. Właściwy strój doda nam pewności siebie.

W ramach przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej sprawdźmy gdzie dokładnie ma się odbyć spotkanie. Jeżeli rozmowa zaplanowana jest w biurowcu w centrum miasta, postarajmy się zaplanować podróż tak, żeby w żadnym wypadku się nie spóźnić (lepiej jest przyjechać wcześniej i przed spotkaniem wybrać się na kawę).

Bardzo ważne jest, żeby przed rozmową dokładnie przeczytać CV, które wysłaliśmy do pracodawcy, nasz życiorys, a także ofertę pracy. Warto jest zastanowić się nad kompetencjami potrzebnymi na stanowisku, o które się staramy. Gdy stworzymy w swojej głowie obraz idealnego kandydata, spróbujmy przedstawić się właśnie jako taka osoba.

Istotnym elementem przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej jest zdobycie jak największej ilości informacji o firmie, w której chcemy podjąć pracę. Możemy mieć pewność, że rekruter będzie chciał sprawdzić, czy przygotowaliśmy się do rozmowy również pod tym kątem.

Rozmowa na stanowisko kierownicze – o czym jeszcze powinniśmy wiedzieć?

W przypadku rozmowy na stanowisko kierownicze musimy zrobić szczególnie dobre wrażenie. Osoba na stanowisku kierowniczym powinna odznaczać się wysoką odpornością na stres, dlatego dobrze jest popracować nad swoimi gestami i mimiką. Przygotujmy się na stresujące sytuacje podczas spotkania z rekruterem. Tylko wówczas uda się nam zachować spokój.

Rozmowa na stanowisko kierownicze – jakich pytań możemy się spodziewać?

Rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko kierownicze będzie chciał sprawdzić czy sprawnie podejmujemy decyzje, czy umiemy delegować zadania, jak wygląda nasza komunikacja ze współpracownikami, czy potrafimy motywować zespół.

Możemy zostać zapytani w jaki sposób rozwiążemy potencjalny konflikt w zespole. Odpowiadając na takie pytanie warto wykorzystać swoje umiejętności mediacyjne, postarajmy się znaleźć rozwiązanie, które będzie satysfakcjonujące dla wszystkich stron sporu.

Rekruter może chcieć się dowiedzieć w jaki sposób motywujemy osoby będące częścią naszego zespołu. Warto jest wspomnieć, że wyznaczamy sobie wspólny cel, chwalimy efekty pracy członków zespołu, stawiamy im ambitne, ale cały czas realne wyzwania, dzielimy się doświadczeniem i chętnie odpowiadamy na pytania, formułujemy jasne i zrozumiałe dla wszystkich komunikaty. Warto jest poszukać w pamięci sytuacji, gdy udało się nam skutecznie zmotywować pracowników.

Możemy zostać zapytani o naszą reakcję, gdy podwładny przyjdzie poprosić nas o podwyżkę. Powinniśmy pokazać się jako obiektywni przełożeni. Warto podkreślić, że nie ulegamy naciskom pracowników i sprawdzamy, czy konkretne osoby spełniły niezbędne do otrzymania podwyżki wymagania.

Warto jest przygotować odpowiedź na pytanie jak się zachowaliśmy, gdy zostaliśmy zmuszeni do udzielenia podwładnemu negatywnego feedbacku. Tu dobrze jest się pokazać jako lider obiektywny, rzeczowy, a jednocześnie uprzejmy.

Jakie pytania możemy zadać rekruterowi?

Rozmowa kwalifikacyjna to doskonała okazja, żeby zadać rekruterowi pytania. Pamiętajmy jednak, że to jakie pytania zadajemy jest również oceniane. Możemy zapytać między innymi o to jakie narzędzia są wykorzystywane w danym przedsiębiorstwie do organizacji pracy, w jaki sposób w firmie mierzone są efekty pracy, jaki model zarządzania pracownikami jest preferowany przez pracodawcę, itp.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox