Stewardessa – jakie są zalety i wady tej pracy?

Stewardessa to zawód, który większości z nas kojarzy się bardzo pozytywnie. Wyobrażamy sobie atrakcyjną, zawsze uśmiechniętą kobietę, która dzięki swojej pracy może podróżować po całym świecie i poznawać pasjonujących ludzi. W rzeczywistości praca stewardessy to nie tylko blaski, ale także cienie. Co warto o nich wiedzieć?

Jakie są zalety pracy w zawodzie stewardessy?

Praca stewardessy ma wiele zalet. Dzięki niej mamy możliwość bycia w wielu ciekawych miejscach na świecie. Zawód ten wydaje się wprost stworzony dla osób lubiących latać. W wielu liniach lotniczych stewardessy mogą liczyć na bardzo atrakcyjne zarobki. Dodatkowo pensja wraz z doświadczeniem znacznie się zwiększa. Większość stewardess spędza w pracy naprawdę wiele czasu, co dodatkowo przekłada się na atrakcyjne wynagrodzenie.

Stewardessa to idealny zawód dla osób lubiących kontakt z ludźmi, ekstrawertyków. Praca ta daje możliwość poznania wpływowych osób z różnych części świata.

Wielką zaletą pracy na stanowisku stewardessy jest brak monotonii i nudy. Na pokładzie samolotu zawsze się coś dzieje. Stewardessy mają pod swoją opieką pasażerów z różnych kultur i narodowości, a zapewnienie im satysfakcjonującej podróży jest często ogromnym wyzwaniem.

W zawodzie tym nie ma mowy o stagnacji. Stewardessa ma duże możliwości rozwoju. Może awansować na szefa pokładu lub zdecydować się na podjęcie zatrudnienia w centrali firmy (co pozwala na bardziej regularny tryb pracy).

Doświadczenie w pracy stewardessy jest bardzo mile widziane w wielu branżach związanych z obsługą klienta. Jeżeli więc znudzi się nam latanie, możemy bez problemu się przekwalifikować.

W pracy stewardessy obowiązuje ścisły dress code, co rozwiązuje problem wyboru ubrań. Dodatkowo stroje są zazwyczaj bardzo atrakcyjne, co może być szczególnie ważne dla kobiet pracujących w tej branży.

Choć część linii lotniczych szuka do pracy przede wszystkim młodych osób, stewardessą można być w każdym wieku. Praca ta wymaga szczególnie atrakcyjnej prezencji, co dla starszych pracownic jest motywacją do dbania o siebie.

Dzięki pracy na pokładzie samolotu stewardessa może niemal codziennie posługiwać się znanymi jej językami obcymi (dzięki czemu regularnie je szlifuje).

Dla wielu pracowników duże znaczenie ma fakt, że praca stewardessy wiąże się z prestiżem (nie każdy może ją wykonywać, kryteria selekcji kandydatów są często bardzo rygorystyczne, dodatkowo praca wymaga dużej odpowiedzialności).

Stewardessy często mają możliwość skorzystania ze zniżek na bilety lotnicze lub zrobienia tańszych zakupów na lotnisku.

Jakie są minusy pracy stewardessy?

Praca stewardessy wymaga pełnej dyspozycyjności, dlatego może być szczególnie uciążliwa dla osób w stałych związkach lub posiadających dzieci. Nierzadko wiąże się ona z kilkutygodniową nieobecnością w domu. Dla stewardess czymś normalnym jest praca w niedziele i święta.

Praca na pokładzie samolotu to duże wyzwanie również ze zdrowotnego punktu widzenia. Problemem mogą być częste zmiany ciśnienia, a także jet lag. Częsta zmiana stref czasowych i klimatycznych może doprowadzić do permanentnego zmęczenia, problemów z pamięcią i koncentracją (co dodatkowo utrudnia wykonywanie zawodu stewardessy), a czasami nawet utrudnia zajście w ciążę.

Praca stewardessy jest bardzo stresująca. Osoba na tym stanowisku ma codziennie kontakt z wieloma, w tym również bardzo trudnymi pasażerami (trudne zachowania na pokładzie samolotu statystycznie zdarzają się częściej niż w innych miejscach). Niezależnie od sytuacji stanowisko wymaga od stewardessy zachowania spokoju. Stres mogą wywoływać nie tylko pasażerowie, ale też czynniki zewnętrzne – jak na przykład problemy techniczne samolotu.

Warto pamiętać, że stewardessa jest pracownikiem wielofunkcyjnym. Oprócz witania i dbania o samopoczucie pasażerów może się od niej wymagać na przykład sprzątania (co z pewnością nie wszystkim przypadnie do gustu).

Od stewardessy wymaga się perfekcyjnego wyglądu, co na dłuższą metę może być uciążliwe. Pracownica nie może znacznie przytyć (musi się mieścić w uniform), musi zawsze mieć zadbaną cerę, włosy i paznokcie, a do tego (niezależnie, o której godzinie wstaje) profesjonalny makijaż.

Istnieje dużo przeciwwskazań do wykonywania zawodu stewardessy. Firmy mogą odmówić zatrudnienia osoby z widocznymi tatuażami czy dużą ilością kolczyków.

Stewardessy na co dzień przebywają w towarzystwie dużej ilości osób, co zwiększa ich podatność na różnego rodzaju infekcje.

Część osób marzy o tego typu pracy, gdyż wyobraża sobie, że pozwala ona na połączenie podróżowania z zarabianiem pieniędzy. Jest  to prawdą jedynie częściowo. W wielu przypadkach stewardessy są zbyt wycieńczone zmianami czasowymi, klimatycznymi i stresem, żeby w chwili przerwy wybrać się na zwiedzanie. Co więcej przerwy mogą być zbyt krótkie, żeby zaplanować wycieczkę dłuższą niż trasa do najbliższego sklepu.

Praca stewardessy niewątpliwie jest fascynująca. Jednocześnie posiada wiele poważnych minusów. Z tego względu osoby starające się o zatrudnienie w liniach lotniczych powinny zadać sobie pytanie, czy są w stanie zaakceptować ciemne strony zawodu stewardessy.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox