Stolarz – charakterystyka zawodu, zarobki, kto może zostać stolarzem

Stolarz to zawód mający tysiące lat tradycji. Pierwszy cech stolarki założono w Polsce w XV wieku, a specjaliści wykonujący meble z drewna są potrzebni do dziś. Jakie są obowiązki stolarza? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zacząć pracować w tym zawodzie? Ile zarabiają stolarze?

Stolarz – kto to taki?

Stolarzem nazywamy rzemieślnika, który zajmuje się wykonywaniem drewnianych mebli, ale też innych przedmiotów znajdujących zastosowanie w budownictwie i wykończeniu wnętrz. W zawodzie stolarza bardzo ważna jest sprawność fizyczna, zdolności manualne, a także wyobraźnia przestrzenna. Przedstawiciele tego zawodu mogą liczyć na zatrudnienie w zakładach stolarskich, fabrykach mebli, na placach budowy, a także we własnych warsztatach stolarskich.

Stolarz – jakie są obowiązki tego specjalisty

Głównym zadaniem stolarza jest wykonywanie (ale i konserwacja) przedmiotów z drewna, a także materiałów drewnopodobnych. Stolarze produkują meble (w tym również meble artystyczne), elementy stolarki budowlanej, instrumenty muzyczne, wyroby dekoracyjne, trumny, klamki, uchwyty, szkatułki i wiele innych przedmiotów, z których korzystamy na co dzień. W zakres obowiązków tego specjalisty wchodzi montowanie i naprawianie mebli.

Wyroby stolarza są wykonywane na podstawie dostarczonej dokumentacji lub własnych projektów.

Codzienna praca stolarza składa się z precyzyjnego wycinania i łączenia elementów mebli, szlifowania, oklejania płytami laminowanymi, lakierowania, heblowania.

Część stolarzy specjalizuje się w rekonstrukcji zabytkowych mebli. Musi on je odpowiednio zabezpieczać (między innymi przed szkodnikami i dalszym psuciem).

W swojej pracy stolarz korzysta ze specjalistycznego sprzętu takiego jak strugarki, pilarki, frezarki, szlifierki, wiertarki i wiele innych.

Stolarz zazwyczaj wykonuje swoje obowiązki w obiektach zamkniętych (fabrykach mebli, pracowniach konserwacji zabytków, stolarniach).

Stolarze pracują zazwyczaj od 6 do 9 godzin w ciągu dnia. Pracują na jedną zmianę. Mają zazwyczaj wolne we wszystkie weekendy i święta (chyba, że zdecydują się przyjąć zlecenie wymagające szybkiego terminu realizacji).

Jak zostać stolarzem?

Zapotrzebowanie na usługi stolarzy znacznie wzrosło w ostatnich latach (stały się one również lepiej opłacane), dlatego wielu ludzi zastanawia się nad zdobyciem uprawnień do wykonywania tego zawodu. Żeby uzyskać odpowiednie kwalifikacje należy ukończyć szkołę zawodową lub technikum. Zawodu stolarza można nauczyć się także w Ochotniczych Hufcach Pracy. Żeby zdobyć dyplom czeladnika w zawodzie stolarza należy odbyć także praktykę w zakładzie stolarskim.

Jakie cechy powinien posiadać stolarz?

Praca stolarza bywa niebezpieczna, dlatego osoba ją wykonująca musi wykazywać wyjątkową zręczność i dobrą koordynację wzrokowo-ruchową. Niezbędny w tym zawodzie jest doskonały wzrok i umiejętność rozróżniania barw (stolarz musi dobrać pasujący kolorystycznie fragment mebla lub innego przedmiotu).

Praca stolarza jest monotonna, dlatego osoby ją wykonujące muszą odznaczać się cierpliwością i równowagą emocjonalną (ich praca musi być wykonana precyzyjnie, niczego nie można przyspieszyć). Dodatkowo trzeba zdawać sobie sprawę, że nieumiejętność skupienia uwagi na wykonywanym zadaniu może skończyć się tragicznie.

Bardzo ważne jest, żeby stolarz potrafił wyobrazić sobie rezultat swoich działań. Osoba, która sprawdzi się na tym stanowisku ma doskonale rozwinięte umiejętności techniczne.

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania zawodu stolarza?

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu stolarza są wady wzroku, których nie można skorygować (dobrym przykładem jest tu daltonizm polegający na nieumiejętności rozróżniania barw). Zawodu tego nie mogą wykonywać osoby cierpiące na alergie i przewlekłe choroby układu oddechowego. Przeciwwskazaniem są także wszystkie choroby, które mogą ograniczyć sprawność manualną.

Zagrożenia w zawodzie stolarza

Zawód stolarza wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Przede wszystkim osoba go wykonująca korzysta z niebezpiecznych narzędzi (między innymi obrabiarek do drewna). Stolarz nie może pozwolić sobie nawet na chwilę nieuwagi, gdyż może ona skutkować poważnymi obrażeniami, a nawet amputacją kończyn. Zagrożeniem są również opiłki drewna i różnego rodzaju odpady, które doprowadzają do podrażnienia oczu i błon śluzowych. Stolarz pracuje w środowisku zapylonym, przez co jest narażony na choroby układu oddechowego. Osoba zatrudniona na stanowisku stolarza codziennie ma do czynienia ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, które w skrajnych wypadkach mogą doprowadzić do zatrucia.

Dodatkowo pracownik narażony jest na hałas (może doprowadzić do uszkodzenia słuchu). Praca stolarza może przyczynić się do dolegliwości kręgosłupa, a także choroby zwyrodnieniowej stawów.

Ile zarabiają stolarze?

Zarobki w zawodzie stolarza nie należą do najwyższych (większość pracowników zarabia znacznie poniżej średniej krajowej), jednak w dużej mierze zależą od miejsca, w którym jesteśmy zatrudnieni, naszych umiejętności i doświadczenia.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox