Telemarketer – co warto wiedzieć o tym zawodzie, kto może zostać telemarketerem

Telemarketer to zawód polegający na sprzedaży przez telefon. Jako, że osoba pracująca na tym stanowisku kontaktuje się z klientem tylko głosem, bardzo ważne jest, żeby posiadała dobrą dykcję. Jakie jeszcze warunki musi spełniać kandydat na telemarketera? Jak rozpocząć karierę w tym zawodzie? Jakie są średnie zarobki telemarketerów?

Telemarketer – kto to taki?

Telemarketer (telefoniczny sprzedawca) to pracownik, odpowiedzialny za sprzedaż produktów i usług firmy przez telefon. Podczas rozmowy telefonicznej prezentuje on walory danego produktu, a następnie zachęca do jego zakupu. Telemarketerzy mogą pracować na infolinii przychodzącej i wychodzącej. W przypadku infolinii przychodzącej klient zainteresowany produktem sam dzwoni na infolinię. Jeżeli chodzi o infolinię wychodzącą – tu sami telemarketerzy starają się pozyskać klientów. Część osób zatrudnionych na tym stanowisku zajmuje się także badaniami rynku i przeprowadzaniem ankiet.

Jak zostać telemarketerem?

Zawód telemarketera cieszy się zainteresowaniem, gdyż nie ma zbyt wielu formalnych wymogów do podjęcia tego typu pracy. Pracodawcy nie wymagają od kandydatów specjalistycznego wykształcenia. Doświadczenie w sprzedaży jest wprawdzie mile widziane, jednak niekonieczne. Wiele firm samodzielni szkoli swoich telemarketerów.

Warto zdawać sobie sprawę, że zawód telemarketera nie jest dla każdego. Osoba, która chce zacząć pracę powinna posiadać dobrą dykcję i przyjemną barwę głosu (jest to podstawowe narzędzie jej pracy). Ważne jest, żeby telemarketer szybko się uczył – pracownicy muszą bardzo szybko opanować wiedzę dotyczącą nowych produktów i usług sprzedawanych przez firmę.

Kandydaci zamierzający pracować na infolinii wychodzącej muszą charakteryzować się zwiększoną odpornością na stres. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że osoba, go której dzwonimy po zorientowaniu się, że jesteśmy telemarketerami po prostu rzuci słuchawką. Telemarketer nie może przejmować się takimi sytuacjami. Musi szybko zapomnieć o tym jak został potraktowany i kontynuować swoją pracę.

Od telemarketerów wymaga się również bogatego zasobu słownictwa, umiejętności słuchania, perswazji.

Jakie są zalety i wady pracy telemarketera?

Jedną z podstawowych zalet pracy telemarketera jest niski próg wejścia do zawodu. Wystarczy, że mamy dobrą dykcję, przyjemną barwę głosu i chęci. Praca telemarketera jest dla wielu osób szansą na rozpoczęcie kariery zawodowej.

Telemarketerzy mają zazwyczaj elastyczne godziny pracy, mogą pracować w niepełnym wymiarze godzin. Dzięki temu mogą połączyć pracę z edukacją lub po prostu dorobić do wypłaty.

Praca w telemarketingu może być prawdziwą szkołą życia. Firmy zatrudniające telemarketerów oferują swoim pracownikom liczne szkolenia, podczas których można szkolić umiejętności sprzedażowe. Warto zdawać sobie sprawę, że telemarketing może być przepustką do awansu zawodowego – wielu cenionych sprzedawców zaczynało właśnie jako konsultanci telefoniczni.

Praca telemarketera ma także wiele wad. Jedną z największych jest stres. Dla wielu pracowników dzwonienie kilkaset razy dziennie do obcych ludzi jest przerażające. Dodatkowo telemarketerzy są często narażeni na spadek motywacji, gdyż klienci w wielu wypadkach nie są zainteresowani ich ofertami.

Problemem w pracy telemarketera są zarobki, które uzależnione są od wyników. Osoby, które nie odnoszą sukcesów sprzedażowych nie mogą liczyć na premię. To z kolei ma negatywny wpływ na ich samopoczucie i samoocenę.

Nie da się ukryć, że praca w telemarketingu jest monotonna. Pracownik musi kilkaset razy dziennie dzwonić do klientów i przedstawiać tę samą ofertę.

Zdarza się, że wyniki sprzedaży pracowników nie zawsze są zależne tylko i wyłącznie od ich umiejętności. Bywa, że firma chce sprzedać produkty, które są po prostu złe. Jeżeli konkurencja oferuje lepszy i tańszy produkt, nawet najlepszemu telemarketerowi będzie trudno przekonać klienta do zakupu.

Pracownicy telemarketingu są narażeni na szybkie wypalenie zawodowe.

Sprzedaż przez telefon to typowa praca siedząca, która w dłuższej perspektywie czasu może doprowadzić do zwyrodnień kręgosłupa. Konieczność mówienia przez cały dzień sprawia, że pracownicy zajmujący się telemarketingiem mogą mieć problemy z głosem.

Wadą tego zawodu jest również fakt, że mało która firma zatrudnia telemarketerów na podstawie umowy o pracę. Zazwyczaj pracują oni w oparciu o umowę zlecenie.

Ile zarabiają telemarketerzy?

Zarobki telemarketerów nie są jednolite. W niemal wszystkich firmach posiadających dział telemarketingu pensja jest podzielona na wypłatę podstawową i prowizje od sprzedaży. Wypłata podstawowa jest zazwyczaj bardzo niska. To ile zarobimy zależy od ilości produktów i usług, które uda się nam sprzedać.

Telemarketer – jak zdobyć pracę?

Jeżeli zależy nam na podjęciu pracy w telemarketingu powinniśmy przygotować swoje CV i wysłać je firmom zatrudniającym telemarketerów. Możemy również zadzwonić do takiej firmy i zapytać o warunki zatrudnienia. Jeżeli uda się nam dobrze zaprezentować przez telefon, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że dostaniemy pracę.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox