Tester oprogramowania – co to za zawód, jakie są obowiązki testera oprogramowania

Tester oprogramowania to stosunkowo nowy zawód, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Uważany jest zajęcie odpowiednie dla osób zaczynających swoją karierę w branży IT. Celem pracy testera jest tworzenie nowego oprogramowania lub ulepszanie już istniejących programów. Jak zostać testerem oprogramowania? Jakie są obowiązki tego specjalisty?

Tester oprogramowania – kto to taki?

Tester oprogramowania to specjalista odpowiedzialny za przeprowadzanie testów sprzętu IT. Do jego zadań może należeć sprawdzanie oprogramowania przed jego sprzedażą, przygotowywanie stosownej dokumentacji, a także raportowanie o błędach. Na stanowisku testera oprogramowania często zatrudniane są osoby z wykształceniem technicznym, jednak nie jest to warunek konieczny. Tester oprogramowania należy do zawodów współcześnie niezbędnych. Błędy w oprogramowaniu mogą bardzo denerwować jego użytkowników. W niektórych branżach (na przykład medycznej) niewykryte błędy w oprogramowaniu mogą mieć skutki tragiczne, dlatego praca testera ma tu ogromne znaczenie. Testerzy oprogramowania współpracują z deweloperami.

Tester oprogramowania – jaki jest zakres jego obowiązków?

Szczegółowy zakres obowiązków testera oprogramowania zależy od jego stanowiska, umiejętności i doświadczenia. Pracownicy ci odpowiedzialni są za wybór metod i narzędzi niezbędnych do przeprowadzenia określonego testu, planowaniem testów oprogramowania zgodnie z odgórnymi wymaganiami. Testerzy oprogramowania wykrywają błędy i usterki, a następnie zgłaszają je odpowiedniej instancji. Mogą również rekomendować określone rozwiązania zauważonych usterek.  Do ich obowiązków należy także opracowywanie dokumentacji procesu testowania.

Gdzie pracują testerzy oprogramowania?

Testerzy oprogramowania mogą liczyć na zatrudnienie w przedsiębiorstwach związanych z branżą IT. Mogą znaleźć pracy także w sektorze motoryzacyjnym lub finansowym.

Jak dostać pracę w zawodzie testera?

Pracę testera oprogramowania dostaną osoby legitymujące się wykształceniem wyższym technicznym. Rekomendowane kierunki to informatyka, a także elektronika i telekomunikacja. W tej chwili zapotrzebowanie na testerów jest tak duże, że szansę zatrudnienia mają nawet osoby, które nie były dotąd związane z branżą IT. Żeby móc starać się o posadę testera należy ukończyć specjalny kurs.

Pracodawcy często oczekują od testerów bardzo dobrej znajomości języka angielskiego.

Osoba zatrudniona na stanowisku testera oprogramowania musi się liczyć z koniecznością ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji, gdyż branża IT dynamicznie się zmienia.

Jakie cechy powinien mieć idealny tester oprogramowania?

Żeby z sukcesami pracować na stanowisku testera oprogramowania należy posiadać określone cechy charakteru. Niezwykle ważna w tej branży jest umiejętność analitycznego myślenia, cierpliwość, systematyczność, dokładność. Promowani są zwłaszcza kandydaci posiadający wiedzę techniczną. Ważne jest, żeby tester potrafił programować, był osobą komunikatywną, był otwarty na konstruktywną krytykę.

Jakie są zalety i wady pracy testera oprogramowania?

Praca testera oprogramowania ma swoje jasne i ciemne strony. Osoby wykonujące ten zawód uważają, że jedną z największych jego zalet są zarobki. Zarobki testerów w porównaniu do wynagrodzenia pracowników wielu innych zawodów są bardzo dobre. Najlepsi testerzy dorównują pod tym względem programistom.

W wielu firmach testerzy oprogramowania mogą liczyć na elastyczne godziny pracy, a nawet możliwość pracy zdalnej. Firmy działające w branży IT bardzo dbają o swoich pracowników, dlatego oferują im liczne benefity pozapłacowe.

Ogromnym plusem pracy jako tester oprogramowania jest możliwość rozwoju. Dla części pracowników testowanie jest początkiem kariery. Po pewnym czasie zdobywają oni nowe umiejętności i zaczynają programować.

Dużym problemem testerów oprogramowania jest monotonia pracy. Niestety praca testera polega na wykonywaniu przez cały czas tej samej czynności, co nie przeszkadza na początku, jednak z czasem może być wyczerpujące.

Tester oprogramowania często zmuszony jest do pracy pod presją czasu, co generuje dużo stresu. Zdarza się, że dla pracowników przyczyną kłopotów jest komunikacja z zatrudnionymi w tej samej firmie programistami i klientami.

Tester oprogramowania – jak szukać pracy?

Poszukiwania pracy na stanowisku testera oprogramowania należy zacząć od stworzenia profesjonalnego CV i listu motywacyjnego (pamiętajmy, żeby były one napisane pod konkretną ofertę pracy). Jeżeli nie mamy żadnego doświadczenia w tej branży, możemy zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pierwszej pracy decydując się na zrobienie kursu testera oprogramowania (w tej chwili na rynku działa wiele instytucji oferujących takie szkolenia).

Pracy możemy szukać na ogólnych portalach pracy, przy czym należy liczyć się z tym, że na takie ogłoszenia odpowiada największa ilość osób. Mamy większe szanse jeżeli wyślemy swoje zgłoszenie do firm, które mogą potrzebować testerów, nawet jeżeli w danej chwili nie prowadzą one rekrutacji.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox