Upał w miejscu pracy? – co każdy pracownik wiedzieć powinien

Lato kojarzy się nam z relaksem i odpoczynkiem. Jest też prawdziwą zmorą dla osób, które muszą pozostać w pracy. Wysokie temperatury sprawiają, że możemy mieć problemy z efektywnym wykonywaniem naszych zawodowych obowiązków. Jakie mamy prawa, gdy przebywamy w biurze podczas upalnych, letnich dni?

Lato w biurze

Lato w biurze może być kłopotliwe nawet wówczas, gdy nasza firma dysponuje klimatyzacją. Zgodnie z kodeksem pracy upały są uciążliwymi dla pracownika warunkami. Wysokie temperatury zobowiązują pracodawcę do odpowiedniego przygotowania stanowiska pracy. Jeżeli pracownicy wykonują lekką pracę fizyczną, temperatura w biurze nie może być niższa niż 18 stopni Celsjusza, a także wyższa niż 20 stopni Celsjusza.

Podczas upalnych dni pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia swoim pracownikom odpowiedniej ilości napojów (w przypadku gorącego mikroklimaty napoje muszą być wzbogacone w witaminy i sole mineralne niezbędne do prawidłowego nawodnienia organizmu). Dostęp do napojów ma być możliwy w każdym momencie i nieograniczony.

W przypadku bardzo wysokich temperatur w każdym pomieszczeni musi zostać uruchomione urządzenie chłodzące. Przy czym nie oznacza to, że w biurze musi zostać zamontowana klimatyzacja. Równie dobrze wystarczą wentylatory. Jeżeli pracodawca zdecydował się na zainstalowanie klimatyzacji, zobowiązany jest do dbania o jej stan techniczny i czystość. Może się zdarzyć, że temperatura w miejscu pracy przekracza 30 stopni Celsjusza i nie ma możliwości jej obniżenia. Wówczas pracodawca jest zobowiązany do stworzenia pracownikom dodatkowego miejsca na wypoczynek.

Jeżeli chodzi o pracę w warunkach niebezpiecznych, pracodawca jest zobowiązany każdorazowo określić, czy stan danego pracownika pozwala na bezpieczne wykonywanie pracy. W czasie ekstremalnych upałów, gdy zagrożone jest zdrowie, a nawet życie pracowników możliwe jest odstąpienie od wykonywania pracy. Konieczne jest poinformowanie o tym przełożonego. Pracownik, który w ekstremalnej sytuacji przerwał pracę zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia.

Czas pracy a upał

Zgodnie z kodeksem pracy podczas bardzo upalnych, letnich dni firma może podjąć decyzję o skróceni czasu pracy. Takie rozwiązanie jest jednak kwestią dobrej woli właściciela firmy (nikt nie może go do tego zmusić). W przypadku, gdy firma skróci czas pracy, jest zobowiązana do wypłaty zatrudnionym pełnego wynagrodzenia. Co ważne – nie może nakazać odrobienia tego czasu w innym terminie.

Innym rozwiązaniem jest wprowadzenie większej ilości przerw. Współcześnie często praktykowana  jest przerwa w najbardziej gorącym momencie dnia. Dodatkowe przerwy nie mogą wpływać na zmniejszenie wynagrodzenia pracownika.

Co zrobić, kiedy pracodawca narusza przepisy?

Jeżeli w czasie upałów pracodawca nie zapewnia nam odpowiednich warunków pracy, należy się zgłosić do powiatowego inspektora pracy. W takiej sytuacji pracodawcy grozi wysoka grzywna.

Jak zwiększyć efektywność pracy w upalne dni?

Lato w Polsce bywa upalne. Zdarza się, że jesteśmy zmuszeni do znoszenia wysokich temperatur nawet przez trzy miesiące. Trudno jest powstrzymywać się od pracy przez tak długi czas. Jeżeli nie możemy zaplanować sobie długiego urlopu, koniecznie postarajmy się zaplanować pracę w biurze.

Jako, że w godzinach porannych temperatury są najniższe, dobrze jest zacząć pracę z samego rana. Gdy mamy taką możliwość przychodźmy do pracy wcześniej niż zazwyczaj (osoby, które są tak zwanymi „skowronkami” mogą poprosić przełożonego o możliwość pracy w bardzo wczesnych godzinach – nawet od 5 rano; takie rozwiązanie zaoszczędzi nam również stania w korkach). Postarajmy się zająć najważniejszymi zadaniami jak najwcześniej, a te wymagające mniejszego wysiłku pozostawmy na godziny popołudniowe. Pamiętajmy, że z każdą kolejną godziną będziemy bardzie zmęczeni i rozkojarzeni.

Zablokujmy media społecznościowe. Naszym priorytetem jest wykonanie wszystkich ważnych zadań zanim jeszcze zrobi się naprawdę gorąco. Z tego względu powinniśmy unikać wszelkich rozpraszaczy, a zwłaszcza mediów społecznościowych, które pochłaniają ogromną część czasu statystycznego pracownika.

Skorzystajmy z możliwości pracy zdalnej

Takie rozwiązanie nie sprawdzi się u wszystkich, jednak gdy potrafimy samodzielnie zorganizować sobie czas, możemy poprosić o możliwość pracy zdalnej podczas największych upałów. Nawet jeżeli nie posiadamy w swoim domu klimatyzacji, możemy co jakiś czas chłodzić się pod prysznicem. Co równie ważne – w domu nie obowiązuje nas dress code (w wielu firmach kobiety nawet podczas ekstremalnych upałów muszą nosić rajstopy, natomiast panów obowiązują długie spodnie i koszula z długim rękawem).

Zadbajmy o prawidłowe nawodnienie organizmu

W czasie letnich dni musimy szczególnie dbać o nawodnienie swojego organizmu. Pijmy dużo wody. Dobrym pomysłem jest również spożywanie dużych ilości owoców i warzyw (składają się one w dużej mierze z wody, dzięki czemu świetnie nawadniają organizm).

Pamiętajmy o przerwach w pracy

Pracując w upalny dzień powinniśmy robić sobie częste przerwy. Jeżeli pracujemy w domu, w przerwie pomiędzy obowiązkami zawodowymi możemy chwilę poćwiczyć i wziąć chłodny prysznic.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox