Wizażystka – charakterystyka, zakres obowiązków, jak zostać wizażystką

Wizażystka to osoba zajmująca się zawodowo wykonywaniem makijażu okolicznościowego i artystycznego. Zawód ten najczęściej wykonują kobiety, choć spotkamy również makijażystów płci męskiej. Jaki jest pełny zakres obowiązków makijażystki? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby rozpocząć karierę w tym zawodzie? 

Wizażystka – jakie są jej obowiązki?

Zadaniem wizażystki jest wykonywanie makijażu dostosowanego do okoliczności, a także typu urody klienta. Specjalistka ta musi wiedzieć jak umalować daną osobę, żeby makijaż podkreślał walory jej urody (nie jest to łatwe – wymaga wiedzy, doświadczenia i zmysłu estetycznego). 

Wizażystki zazwyczaj malują swoje klientki przed imprezami okolicznościowymi takimi jak śluby i różnego rodzaju imprezy. Część makijażystek przygotowuje modeli i aktorów do sesji zdjęciowych lub pokazów mody. Mogą one znaleźć zatrudnienie przy serialach lub programach rozrywkowych.

Od wizażystki oczekuje się również konsultacji. Uczy ona klientki jak wykonywać makijaż, jakie kosmetyki wybierać.

Zawód wizażystki wiąże się z koniecznością śledzenia trendów na rynku mody i makijażu. Makijażystka musi na bieżąco śledzić nowinki kosmetyczne. Musi ona dostosować preparaty kosmetyczne do typu skóry (inne kosmetyki mogą zostać użyte do wykonania makijażu dla cery suchej, inne dla tłustej i mieszanej).

Istotnym elementem pracy makijażystki jest przeprowadzenie wywiadu z klientem. Powinna dokładnie poznać oczekiwania osoby, która decyduje się na skorzystanie z jej usług. Przed wykonaniem makijażu konieczna jest ocena typu kolorystycznego klienta (są cztery podstawowe typy kolorystyczne: wiosna, lato, jesień i zima).

Niekiedy przed wykonaniem makijażu konieczne są dodatkowe zabiegi kosmetyczne (na przykład peelingi, które sprawią, że skóra będzie gładsza, a w efekcie podkład lepiej się na niej utrzyma), henna, korekcja brwi, doklejanie sztucznych rzęs.

Wizażystka – jakie wymagania należy spełnić, żeby zacząć pracę?

Żeby zacząć pracę w zawodzie wizażystki nie są potrzebne żadne wymagania formalne. Wiele wizażystek decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Te, które szukają pracy w drogeriach lub salonach kosmetycznych powinny posiadać przynajmniej wykształcenie średnie. Pracodawcy preferują również kandydatki, które ukończyły kurs wizażu (trwa on od kilku dni do nawet kilku miesięcy).

W zawodzie tym niezmiernie ważne jest posiadanie portfolio, ze swoimi najlepszymi pracami. Bogate portfolio zdecydowanie zwiększy prawdopodobieństwo pozyskania klientów.

Choć nie jest to warunkiem koniecznym, żeby rozpocząć karierę wizażystki, możemy nabyć wiele cennych umiejętności zapisując się do studium policealnego na kierunek wizaż i stylizacja. Zawodowo makijażem zajmują się również absolwentki studium kosmetycznego.

Jakie cechy powinna posiadać kandydatka na wizażystkę?

Żeby móc myśleć o karierze w zawodzie wizażystki należy posiadać zmysł estetyczny i wysoko rozwinięte kompetencje manualne.

Przyszła wizażystka musi również wyróżniać się doskonałymi kompetencjami interpersonalnymi. Oczekuje się od niej bowiem nie tylko wykonania perfekcyjnego makijażu, ale też stworzenia atmosfery, w której klientka będzie czuła się swobodnie i bezpiecznie. Dobra wizażystka potrafi szybko nawiązać kontakt z różnymi osobami, posiada dar płynnego wypowiadania się.

Makijażystka nie musi być piękna, ale wymaga się od niej dobrej prezencji i doskonałego makijażu (swoim wizerunkiem powinna zachęcać klientki do skorzystania z jej usług).

Wizażystka wykonuje swoją pracę zazwyczaj na stojąco (przy czym należy zdawać sobie sprawę, że zrobienie profesjonalnego makijażu może zająć nawet dwie godziny), dlatego powinna charakteryzować się dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną.

W zawodzie tym niezbędna jest samodzielność, indywidualne podejście do klienta, zdolność organizacji pracy własnej.

Gdzie pracują wizażystki?

Praca wizażystki może być wykonywana w wielu miejscach. Niekiedy makijaż wykonywany jest w domu klienta, pracowni wizażystki (o ile taką posiada). Specjalistki od makijażu pracują też w hotelach, studiach telewizyjnych i filmowych, pokojach hotelowych, a także w plenerze.

Czas pracy jest nienormowany – zazwyczaj zależy od ilości zleceń. Wiele wizażystek pracuje zarówno w święta, jak i w weekendy.

Wizażystka – jak zdobyć pierwszą pracę?

W zawodzie wizażystki najtrudniejszy jest początek. Musi ona pozyskać pierwszych klientów, co nie zawsze jest zadaniem prostym. Szanse na zatrudnienie w salonie kosmetycznym zwiększy ukończenie kursu wizażu lub kierunkowej szkoły policealnej. 

Jednym z pierwszych kroków osoby pragnącej pracować jako wizażystka jest stworzenie profesjonalnego portfolio (warto jest umieścić je na swojej stronie internetowej). Bardzo pomocne może być również udzielanie się w mediach społecznościowych. Należy liczyć się z faktem, że zanim początkująca wizażystka zacznie zarabiać, może minąć wiele miesięcy. Minusem tej pracy jest także fakt, że nikt nie jest w stanie zagwarantować nam ciągłości zleceń.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox