Własna działalność gospodarcza – jakie są wady tego rozwiązania?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej dla części osób może okazać się spełnieniem marzeń. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nie jest to rozwiązanie dla każdego. Zanim zdecydujemy się na rejestrację firmy, koniecznie sprawdźmy jakie są minusy tego rozwiązania.

Brak poczucia bezpieczeństwa

Prowadzenie własnej firmy u niektórych osób może wywoływać brak poczucia bezpieczeństwa. Jako właściciele przedsiębiorstwa jesteśmy pozbawieni przywilejów pracowniczych takich jak pakiety socjalne, urlopy rodzicielskie, urlopy wypoczynkowe. Musimy liczyć się z tym, że będziemy zarabiać tylko wówczas, gdy będziemy pracować. Dodatkowo nie będziemy mieli się do kogo zwrócić z naszymi problemami.

Dla dużej części ludzi całkowita samodzielność i konieczność dbania o każdy aspekt działalności firmy wiąże się z dużym stresem.

Pozyskanie pieniędzy na założenie firmy

Część działalności gospodarczych wymaga dużych inwestycji. Żeby firma zaczęła przynosić zyski potrzebujemy funduszy na start. Jeżeli nie posiadamy wystarczającej ilości gotówki, będziemy zmuszeni do szukania dofinansowania, co nie zawsze jest proste. Zaciąganie kredytu, gdy nie mamy pewności, czy nasz biznes okaże się strzałem w dziesiątkę może być bardzo ryzykowne. 

Praca w nienormowanych godzinach

Dla wielu przedsiębiorców elastyczne godziny pracy są dużym udogodnieniem, co nie znaczy, że stanie się tak i w naszym przypadku. Dla niektórych ludzi brak regulowanych godzin pracy może wiązać się z trudnościami z motywacją. Zdarza się, że wykonują oni przez 12 godzin pracę, która w innych warunkach zajęłaby im 4 godziny.

Chociaż przedsiębiorcy nie są zobowiązani do przestrzegania 8-godzinnego dnia pracy, nie oznacza to wcale, że pracują krócej. Wręcz przeciwnie – zwłaszcza na początku działalności swojej firmy mogą pracować znacznie dłużej i nie mieć czasu na nic. Dobrze przemyślmy, czy jesteśmy gotowi (zarówno psychicznie, jak i fizycznie) na takie poświęcenie.

Trzeba liczyć się z niepowodzeniem

Zakładając własną firmę musimy liczyć się z niepowodzeniem. Nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. Jeżeli mamy na utrzymaniu rodzinę, rzucenie pracy na etacie i zajęcie się nowym biznesem nie wydaje się rozsądnym przedsięwzięciem (zwłaszcza jeżeli nie mamy wystarczająco dużej poduszki finansowej).

Świadomość ryzyka niepowodzenia u niektórych ludzi może wywołać silny stres. Zanim założymy firmę, zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie poradzić sobie z takimi emocjami. Być może bardziej odpowiednia dla nas jest praca na etacie, która daje wrażenie stabilizacji.

Konkurencja

Problemem każdego przedsiębiorcy jest konkurencja. Niezależnie od tego w jakiej branży działamy, częścią naszej pracy będzie pozyskiwanie klientów. Możemy wprawdzie zatrudnić specjalistów od marketingu, jednak jako młodzi przedsiębiorcy raczej nie będziemy mieli na to funduszy. Zastanówmy się, czy będziemy potrafili dobrze zareklamować swoje produkty i usługi. Jeżeli czujemy, że nie mamy siły przebicia, a konkurencja w naszej branży jest duża, być może lepiej wstrzymać się z założeniem własnej firmy. Innym rozwiązaniem jest prowadzenie firmy i jednoczesna praca na etacie – wówczas niepowodzenie nie będzie tak dotkliwe.

Podatki i opłaty

Dużym minusem prowadzenia własnej działalności gospodarczej jest konieczność pamiętania o terminowym płaceniu podatków i ubezpieczeń. Możemy zatrudnić do tego celu księgową, jednak to wiąże się z większymi kosztami.

Pamiętajmy, że w Polsce nieprawidłowości (nawet te wynikające ze zwykłego błędu) związane z rozliczeniami z urzędem skarbowym mogą skutkować bardzo wysokimi karami. Jeżeli więc nie mamy pewności, czy nasze obliczenia są prawidłowe – lepiej poszukać wsparcia.

Brak gwarancji stałych dochodów

Prawdziwym problemem na początku przygody z własnym biznesem może być brak stałych dochodów. W niektórych branżach przedsiębiorcy muszą czekać na pierwsze dochody przez wiele miesięcy. Co więcej nie mają pewności, że ich działalność zacznie przynosić zyski. Dodatkowo należy zdawać sobie sprawę, że brak stałych dochodów nie oznacza, że jesteśmy zwolnieni z konieczności utrzymania firmy. Niezależnie od tego czy zarabiamy czy nie – ponosimy stałe opłaty. Z tego względu przed otworzeniem firmy dobrze jest posiadać poduszkę finansową.

Problemy w relacjach

Warto wspomnieć, że zakładanie firmy to bardzo angażujące zajęcie. Młodzi przedsiębiorcy spędzają w pracy znacznie więcej czasu niż inni ludzie. Jeśli dodatkowo starają się łączyć prowadzenie firmy z pracą na etacie, jest więcej niż pewne, że nie mają wystarczająco dużo czasu dla swoich najbliższych. W rezultacie pojawiają się konflikty. Zanim na poważnie zajmiemy się rozkręcaniem własnego biznesu, zastanówmy się, czy nasz związek to wytrzyma. Warto jest skonsultować swoją decyzję z partnerem. Jest to wręcz konieczne jeśli mamy wspólne dzieci. Podczas gdy my będziemy spędzać większość godzin w pracy, partner będzie musiał przejąć obowiązki związane z prowadzeniem domu i opieką nad dziećmi. Z pewnością nie każdemu będzie to odpowiadać.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox