Założenie własnej działalności gospodarczej – co zyskujemy?

Wielu pracowników etatowych odczuwa zmęczenie i niezadowolenie ze swojej pracy. Coraz śmielej myślą o założeniu własnej działalności gospodarczej. Istnieje wiele powodów, dla których warto założyć swoją firmę. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Wolność

Jedną z największych korzyści związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej jest poczucie wolności, którego nie doświadczają pracownicy etatowi. Jako właściciele firmy mamy możliwość zrealizowania wszystkich naszych planów i marzeń (nie musimy z nikim konsultować swoich pomysłów). To my decydujemy o tym czym w danej chwili się zajmujemy. Własna firma pozwala na nieograniczoną samodzielność, a efekty naszej pracy dają nam ogromną radość i satysfakcję.

Osoby, które zakładają własne działalność gospodarcze w wielu wypadkach są w stanie przekształcić swoją pasję w źródło dochodów.

Sama świadomość, że wszystko zależy od nas może przyczynić się do zwiększenia motywacji. Właściciele firm wiedzą, że pracują na swój własny sukces, a nie na sukces pracodawcy.

Brak górnej granicy zarobków

Problemem pracowników zatrudnionych na etacie jest górna granica zarobków, której nie sposób przekroczyć. Nawet jeżeli nasza praca jest warta znacznie więcej niż zarabiamy, kto inny czerpie profity z tej działalności. W wielu zawodach nie ma szans na osiągnięcie zarobków powyżej określonego progu. Co więcej nawet wybitni pracownicy nierzadko muszą czekać na awans finansowy przez wiele lat. Osoby, które decydują się pracować tylko i wyłącznie dla siebie często są bardzo zadowolone z tej decyzji.

Założenie swojej własnej firmy może być przepustką do naprawdę wysokich zarobków, których na etacie nigdy byśmy nie osiągnęli.

Poczucie władzy

Dla części osób posiadających własne firmy duże znaczenie ma poczucie władzy, fakt, że nikomu nie podlegają. To oni zatrudniają pracowników i mają poczucie kontroli nad wszystkim, co dzieje się w przedsiębiorstwie.

Możliwość pracy w elastycznych godzinach

Wielką zaletą posiadania własnej firmy są elastyczne godziny pracy. Jesteśmy sami sobie szefem i nikt nam nie mówi, o której mamy rozpocząć pracę, a kiedy ją skończyć. Możemy zorganizować swój czas w taki sposób, żeby odebrać dziecko z przedszkola, załatwić ważne sprawy w urzędzie, iść do lekarza.

Elastyczne godziny pracy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które są przysłowiowymi sowami. Praca w większości firm rozpoczyna się rano, kończy natomiast po południu. Możemy mieć problemy z wykonywaniem swoich obowiązków zawodowych, jeżeli szczyt naszej aktywności umysłowej przypada na późne popołudnie lub wieczór.

Brak konieczności pojawiania się w biurze w określonych godzinach sprawia, że możemy pracować gdzie chcemy. Jeżeli mamy taką potrzebę – możemy pracować w domu. Jeśli chcemy możemy wynająć własną przestrzeń biurową lub skorzystać z biura coworkingowego. Pracujemy tam gdzie jest nam wygodnie.

Możliwość skorzystania z ulgi podatkowej na początku działalności

Osoby, które po raz pierwszy zakładają własną działalność gospodarczą mogą skorzystać z ulgi podatkowej. Przez pierwsze dwa lata prowadzenia firmy płacimy znacznie niższy ZUS. Co więcej wiele osób może skorzystać z dofinansowania swojej działalności (na przykład osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji zawodowej, mają niskie wykształcenie, przez wiele lat pozostawały bezrobotne).

Możliwość połączenia prowadzenia firmy z etatem

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy nasza działalność okaże się sukcesem, nie musimy skakać na głęboką wodę. Nie musimy rezygnować z dotychczasowej pracy, żeby założyć firmę. Równie dobrze możemy zajmować się swoją działalnością po godzinach. Dopiero gdy zacznie ona przynosić wystarczające dochody pozwolimy sobie na rezygnację z etatu.

Pracujemy z kim chcemy

Jedną z większych wad pracy na etacie jest ograniczony wpływ na wybór szefa i współpracowników. Niekiedy zdarza się, że osoby, z którymi współpracujemy na co dzień są toksyczne, a przebywanie z nimi pod jednym dachem jest prawdziwą udręką. Taka sytuacja ma wpływ nie tylko na naszą efektywność, ale często może doprowadzić do depresji i wypalenia zawodowego. Zakładając własną działalność gospodarczą możemy praktycznie wyeliminować problem niewłaściwych osób w naszym otoczeniu. Jako właściciele firmy nie mamy nad sobą szefa.  Mamy też pełną dowolność w wyborze osób, dla których pracujemy. Dostosowanie zespołu do swoich potrzeb sprawia, że praca zaczyna sprawiać nam przyjemność.

Pewność zatrudnienia

Jedną z większych obaw pracowników zatrudnionych na etacie jest lęk przed zwolnieniem. Nigdy nie możemy mieć stuprocentowej pewności czy spełniamy oczekiwania naszego szefa. Jako pracownicy nie wiemy również w jakiej kondycji finansowej jest przedsiębiorstwo, dla którego pracujemy. Nie mamy żadnego wpływu na decyzje osób na wyższych szczeblach. Kiedy sytuacja finansowa naszego pracodawcy stanie się trudna, może on zdecydować o zwolnieniu nas nawet wówczas, gdy dobrze wykonujemy swoją pracę.

Założenie własnej działalności gospodarczej praktycznie eliminuje lęk przed zwolnieniem. Jest to nasza firma, dlatego możemy mieć pewność, że nikt nas z niej nie wyrzuci. Mamy też pełną swobodę w podejmowaniu decyzji, które przekładają się na sytuację finansową naszego przedsiębiorstwa. Znacznie wcześniej niż pracownicy etatowi widzimy potencjalne kryzysowe sytuacje, dlatego możemy się na nie przygotować.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox