Zawód kierowcy – co należy o nim wiedzieć?

Kierowca to współcześnie jeden z najpopularniejszych zawodów na świecie. Jak twierdzą niektórzy – także jeden z najtrudniejszych. Jakie są realia pracy kierowcy? Ile można zarobić pracując w tym zawodzie? Jak zostać zawodowym kierowcą?

Zawód kierowcy – potrzebne uprawnienia

Do wykonywania zawodu kierowcy niezbędne są uprawnienia, a konkretnie prawo jazdy na wybrany pojazd. Osoby, które poważnie myślą o podjęciu pracy kierowcy powinny zastanowić się jaki pojazd chcą prowadzić. W zależności od potrzeb muszą postarać się o wyrobienie:

Prawa jazdy kategorii B, czyli uprawnień do prowadzenia samochodu osobowego (o całkowitej masie do 3,5 tony, a także niewielkiego busu, który może przewieźć do 9 osób). Warunkiem ubiegania się o prawo jazdy tej kategorii jest ukończenie 18 lat.

Osoby, które chcą prowadzić pojazd, którego całkowita masa przekracza 3,5 tony powinny wyrobić prawo jazdy kategorii C. Pozwala ono zdobyć uprawnienia do prowadzenia ciężarówek, a także cięższych busów. Nie daje jednak możliwości prowadzenia autobusu. Żeby móc starać się o prawo jazdy kategorii C należy mieć ukończone 21 lat.

Jeżeli jesteśmy zainteresowani prowadzeniem pojazdu kategorii C z dodatkową przyczepą, konieczne jest uzyskanie prawa jazdy C+E. O tego typu uprawnienia starają się osoby pragnące pracować jako kierowcy tira. W tym przypadku również konieczne jest ukończenie 21 lat.

Wszyscy zainteresowani pracą w charakterze kierowcy autobusu powinni zdobyć prawo jazdy kategorii D. Żeby móc starać się o uprawnienia do prowadzenia autobusu należy mieć ukończone 24 lata.

Na jakie zarobki może liczyć kierowca?

Zarobki w zawodzie kierowcy są bardzo zróżnicowane. Wiele zależy od tego dla jakiej firmy pracujemy, w jakim mieszkamy mieście, czy odbywamy kursy za granicę, czy poruszamy się tylko po terytorium kraju. Zarobki mogą być zależne od tego jaki pojazd prowadzimy, jakie mamy doświadczenie, czy mamy kontakty w branży.

Statystyki pokazują, że na najwyższe zarobki mogą liczyć kierowcy międzynarodowi (ich zarobki często przekraczają 6000 złotych). Najmniej zarabiają kierowcy zatrudnieni w ruchu lokalnym i krajowym. Zazwyczaj jednak każdy kierowca może liczyć na pensję przekraczającą średnią krajową. W przypadku transportu lokalnego najwięcej zarabia się w Warszawie i innych dużych miastach (na przykład Krakowie, czy Poznaniu).

Część kierowców decyduje się na podjęcie pracy w krajach zachodnich – tam zarobki mogą być nawet trzy razy wyższe niż w Polsce.

Praca w zawodzie kierowcy – jak jej szukać?

Zapotrzebowanie na zawodowych kierowców jest współcześnie bardzo duże, dlatego osoby zainteresowane tym zawodem (i posiadające uprawnienia do jego wykonywania) nie powinny mieć problemów ze znalezieniem pracy. Jeżeli zależy nam na szybkim znalezieniu atrakcyjnej pracy, koniecznie odwiedźmy strony internetowe firm transportowych, w których chcielibyśmy pracować. Oferty zatrudnienia są umieszczane zazwyczaj w zakładkach „Dołącz do nas”, „Praca”, czy „Kariera”. W wielu miejscach nie trzeba wysyłać swojego CV – wystarczy wypełnienie zamieszczonego na stronie formularza.

Obecnie nie brakuje portali z ofertami pracy przeznaczonej tylko i wyłącznie dla kierowców. W takich miejscach możemy szukać zarówno pracy w kraju, jak i zagranicą.

Osoby, które posiadają prawo jazdy kategorii D i myślą o podjęciu zatrudnienia w charakterze kierowcy autobusu znajdą ciekawe oferty zatrudnienia na stronach miejskich przedsiębiorstw komunikacyjnych. W wielu miastach zapotrzebowanie na kierowców autobusów jest tak duże, że pracodawcy oferują chętnym sfinansowanie kursu na prawo jazdy kategorii D.

Jeżeli posiadamy prawo jazdy kategorii B i chcemy pracować jako kierowcy możemy podjąć pracę jako kurierzy, czy kierowcy taksówki.

CV i list motywacyjny w zawodzie kierowcy

Jeżeli staramy się o pracę kierowcy, musimy zdawać sobie sprawę, że naszego potencjalnego pracodawcę interesuje tylko i wyłącznie doświadczenie zawodowe związane z prowadzeniem pojazdów. O innych pracach możemy tylko wspomnieć.

Dobrą praktyką jest pisanie CV pod konkretną ofertę pracy. Wówczas mamy szansę, żeby zaprezentować się jako idealni kandydaci na dane stanowisko. Nasz dokument będzie bardziej czytelny, jeśli dodamy do niego podsumowanie zawodowe. Polega ono na opisaniu w maksymalnie trzech zdaniach naszego wykształcenia i doświadczenia zawodowego. 

Bardzo istotne jest, żebyśmy szczegółowo opisali nasz zakres obowiązków na poprzednich stanowiskach związanych z prowadzeniem pojazdów. Jeżeli przewoziliśmy towary, warto jest napisać jakie dokładnie towary. Gdy pracowaliśmy jako kierowcy międzynarodowi, warto napisać do jakich państw jeździliśmy.

Jeżeli oprócz prawa jazdy kategorii C+E mamy jeszcze prawo jazdy kategorii A lub D – koniecznie o tym napiszmy. Osoby, które starają się o posadę kierowcy międzynarodowego powinny koniecznie napisać o swojej znajomości języków obcych (jeśli jest ona podparta stosownymi certyfikatami – tym lepiej).

W przypadku, gdy pracodawca tego wymaga powinniśmy napisać list motywacyjny. Warto w nim wspomnieć nie tylko o tym dlaczego chcemy pracować w danej firmie, ale również – jakie korzyści otrzyma pracodawca, który zdecyduje się nas zatrudnić.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox