Zawód taksówkarza – co warto o nim wiedzieć?

Zawód taksówkarza cieszy się zainteresowaniem wśród osób które lubią jeździć i nie wyobrażają sobie pracy za biurkiem. Zajęcie to daje poczucie wolności i niezależności. Co trzeba zrobić, żeby zacząć zarabiać jako kierowca taksówki? Na jakie zarobki mogą liczyć taksówkarze?

Kim jest taksówkarz?

Taksówkarz jest to osoba kierująca taksówką, czyli pojazdem samochodowym, który przeznaczony jest do przewozu osób lub mienia. Warunkiem rozpoczęcia pracy taksówkarza jest posiadanie prawa jazdy kategorii B, posiadania tytułu prawnego do samochodu, który będzie pełnił funkcję taksówki. Żeby podjąć pracę taksówkarza trzeba mieć ponad 21 lat i posiadać zaświadczenie o przeciwwskazaniach zdrowotnych (w tym również psychologicznych) do wykonywania zawodu. Czasem konieczne jest dodatkowo posiadania zaświadczenia o co najmniej 5-letnim doświadczeniu w pracy jako kierowca zawodowy i zaświadczenie o odbyciu szkolenia z transportu drogowego (szkolenie to jest obowiązkowe, gdy taksówkarz zamierza pracować w mieście liczącym sobie więcej niż 100 tysięcy mieszkańców). Żeby dołączyć do korporacji taksówkarskiej, osoba zainteresowana zawodem taksówkarza musi założyć własną działalność gospodarczą. 

Co należy wiedzieć o licencji taksówkarza?

Licencja taksówkarza jest niezbędna do wykonywania tego zawodu. Żeby móc starać się o licencję nie można być skazanym za przestępstwa prawomocnym wyrokiem sądu. W zależności od potrzeb kandydat na taksówkarza może ubiegać się o licencję na przewozy w obrębie jednej gminy, kilku sąsiadujących ze sobą gmin lub miasta Warszawy. Licencja taksówkarza wydawana jest na konkretny pojazd (dlatego tak ważne jest, żeby mieć auto na własność lub mieć je w dzierżawie). W sytuacji, gdy taksówkarz kupuje nowy samochód, jest zobowiązany do zmiany licencji.

Koszt licencji jest uzależniony od miejsca, a także długości jej obowiązywania (można ją wyrobić na maksymalnie 50 lat). Należy pamiętać, żeby złożyć wniosek o licencję na terenie gminy, na której zamierza się pracować.

Korporacje i praca na własną rękę

Taksówkarz może zdecydować się na pracę na własną rękę. Jest to popularne szczególnie w małych miejscowościach, gdzie nie ma dużej konkurencji. Większość kierowców taksówek z dużych miast decyduje się na dołączenie do korporacji. Daje to zdecydowanie więcej korzyści (między innymi rozpoznawalne logo) niż działanie w pojedynkę. Kierowcy decydujący się na przystąpienie do korporacji muszą posiadać względnie nowe auto (zaleca się, żeby samochód nie miał więcej niż 10 lat).

Przystąpienie do korporacji zwalnia kierowcę z potrzeby samodzielnego szukania klientów, co jest ogromnym udogodnieniem, gdyż można skupić się tylko i wyłącznie na jeździe.

W każdej taksówce musi się znaleźć terminal płatniczy, radio i taksometr.

Praca jako kierowca taksówki – dla kogo?

Żeby podjąć pracę jako kierowca taksówki należy lubić jeździć, a dodatkowo robić to dobrze. Taksówkarz musi jeździć bezpiecznie i perfekcyjnie znać topografię miasta, w którym pracuje. Jako, że taksówkarze przeważnie przewożą ludzi, dobrze jest, żeby byli osobami komunikatywnymi (ważna jest szczególnie umiejętność słuchania, choć niektórzy klienci mogą oczekiwać, że taksówkarz opowie im o mieście, w którym pracuje). Praca taksówkarza, tak jak każda praca z ludźmi może być źródłem stresujących sytuacji. Z tego względu kandydat powinien charakteryzować się zwiększoną odpornością na stres. W zawodzie tym ważna jest także dyskrecja, gdyż przewozi się rozmaitych klientów.

Jakie są zarobki taksówkarzy?

Zarobki taksówkarzy zazwyczaj nie należą do wysokich, jednak są uzależnione od liczny wykonywanych kursów, tego w jakich godzinach się pracuje, wielkości miejscowości, korporacji, do której się należy. Wpływ na zarobki taksówkarzy mogą mieć nawet warunki pogodowe. Kiedy pogoda dopisuje – są niższe, gdyż potencjalni klienci wybierają komunikację miejską, rower lub chodzenie pieszo.

Należy mieć świadomość, że praca taksówkarze to również koszty. Kierowca, który należy do korporacji taksówkarskiej musi co miesiąc zapłacić jej określoną kwotę. Jako, że większość taksówkarzy posiada własną działalność gospodarczą – dochodzą koszty związane z opłaceniem ZUS i ubezpieczenia zdrowotnego. Do tego dochodzi konieczność zapłacenia podatków, zakup paliwa (koszty są tu uzależnione od przejechanych kilometrów i spalania samochodu), opłaty za terminal płatniczy (nie każdy zdaje sobie sprawę, że od każdej transakcji operator systemu pobiera pewną opłatę).

Kierowca taksówki musi zapłacić ubezpieczenie (OC dla taksówkarzy jest wyższe niż dla przeciętnego kierowcy), pokryć koszty utrzymania samochodu (myjnię, wymiany oleju, ewentualne naprawy, przeglądy).

Osoby, które kupiły samochód na raty lub wzięły go w leasing muszą zapłacić często wysokie raty.

Koszty jakie ponosi taksówkarz są na tyle wysokie, że żeby zacząć zarabiać musi on pracować bardzo intensywnie.

Praca taksówkarza nie jest lekka, nie przynosi również wysokich dochodów. Jednocześnie są osoby, którym daje ona tak wiele satysfakcji, że nie wyobrażają sobie zamiany jej na inne zajęcie.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox