Zootechnik – kim jest, jak wygląda jego praca?

Zootechnik to zawód, który wybierają osoby pragnące pracować ze zwierzętami. Czym dokładnie zajmuje się zootechnik? Ile może zarobić osoba zatrudniona na tym stanowisku? Jak zostać zootechnikiem?

Kim jest zootechnik?

Zootechnik jest to osoba, która sprawuje opiekę nad zwierzętami w takich miejscach jak ogrody zoologiczne, fermy, schroniska, hodowle, rezerwaty przyrody, stacje badawcze, sklepy zoologiczne. W przeciwieństwie do weterynarza zootechnik pracuje przede wszystkim ze zdrowymi zwierzętami. Może on podawać szczepionki, zajmować się doborem odpowiednich pasz (które przyczynią się do prawidłowego rozwoju i zdrowia zwierząt), dbać o to, żeby warunki życia zwierząt w danym miejscu były dobre. Żeby wykonywać obowiązki zootechnika nie potrzeba kierunkowego wykształcenia, jednak osoby pragnące potwierdzić swoje kwalifikacje powinny ukończyć studia wyższe na kierunku zootechnika.

Zootechnika – jak wyglądają studia?

Kierunek zootechnika jest dostępny na wielu uczelniach w Polsce. Studiować można w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. W ramach studiów dostępne są różne specjalizacje, między innymi hodowla zwierząt, hodowla zwierząt wolno żyjących i amatorskich, ekologiczny chów zwierząt, itp. Studenci kierunku zootechnika muszą zaliczyć takie przedmioty jak na przykład: chemia ogólna i organiczna, zoologia z ekologią, anatomia zwierząt, matematyka, biochemia z elementami biofizyki, fizjologia zwierząt, genetyka zwierząt, mechanizacja produkcji zwierzęcej i roślinnej, żywienie zwierząt, metody hodowlane, prawne i etyczne podstawy doświadczeń na zwierzętach.

Gdzie pracują zootechnicy?

Absolwenci zootechniki znajdą zatrudnienie w instytucjach zajmujących się ochroną zwierząt, w firmach specjalizujących się w produkcji pasz, w administracji rządowej i samorządowej związanej z rolnictwem, w czasopismach o tematyce rolniczej, w stajniach rekreacyjnych, na fermach zwierząt gospodarskich, w placówkach naukowo-badawczych, w szkolnictwie, w firmach zajmujących się zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego.

Zootechnik – jakie są wymagania wobec kandydatów?

Od zootechnika oczekuje się pozytywnego nastawienia do zwierząt, dobrej kondycji fizycznej, dobrego refleksu (przydaje się w pracy z dużymi zwierzętami, jak na przykład konie czy krowy). W przypadku wielu firm codziennością na stanowisku zootechnika są podróże. Z tego względu kandydat powinien być dyspozycyjny.

Jako, że zootechnik może pracować w różnych miejscach, wymagania wobec takiego pracownika mogą się znacząco różnić.

Należy zdawać sobie sprawę, że nie każdy może pracować jako zootechnik. Przeciwwskazaniem do wykonywania tego zawodu jest uczulenie na sierść lub futro zwierząt (zootechnik ma ze zwierzętami do czynienia na co dzień), a także alergia na niektóre składniki pasz. Warto również zdawać sobie sprawę, że niektóre zabiegi pielęgnacyjne zwierząt mogą budzić obrzydzenie. Osoba myśląca o studiach na kierunku zootechnika powinna więc wykazywać dużą odporność psychiczną.

Ile zarabia zootechnik?

Zarobki zootechników nie należą do wysokich. Oczywiście mogą się różnić w zależności od miejsca pracy, rzadko jednak przekraczają średnią krajową (jedynie jedna czwarta osób zatrudnionych w tym zawodzie może liczyć na pensję przekraczającą średnią krajową). Na znacznie wyższe zarobki mogą liczyć zootechnicy zatrudnieni za granicą (zwłaszcza w krajach zachodnich).

Zarobki zootechnika są zależne między innymi od jego wykształcenia, stażu pracy, sektora gospodarki. Według statystyk w Polsce na najwyższe zarobki mogą liczyć zootechnicy zatrudnieni w dużych gospodarstwach specjalizujących się w przemysłowej hodowli zwierząt.

Jak znaleźć pracę w zawodzie zootechnika?

Warto zdawać sobie sprawę, że współcześnie w Polsce jest więcej absolwentów zootechniki niż propozycji pracy w tym zawodzie. Odpowiadając na ofertę znajdującą się w popularnym portalu pracy musimy więc liczyć się z dużą konkurencją. Zdecydowanie skuteczniejszą metodą szukania pracy jest wytypowanie firm, w których chcielibyśmy pracować i wysłanie do nich CV (dane kontaktowe znajdziemy na stronach internetowych przedsiębiorstw), niezależnie od tego, czy prowadzą one rekrutację, czy nie.

Być może interesujące nas firmy organizują staże lub praktyki. Warto z nich skorzystać nawet, gdy nie oferują szczególnie korzystnych warunków finansowych – dają nam za to możliwość zdobycia cennego doświadczenia.

Ogłoszeń można poszukać również a portalach branżowych skierowanych specjalnie do zootechników. Studenci zootechniki powinni regularnie odwiedzać biuro karier działające na swojej uczelni. W takim miejscu można znaleźć wiele propozycji praktyk, stażów, a nawet ofert pracy na cały etat.

Jeżeli chcemy zwiększyć swoje szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, koniecznie stwórzmy CV pod konkretną ofertę pracy. Dzięki temu będziemy mogli wyróżnić te umiejętności i doświadczenie, które sprawią, że będziemy wydawać się idealnymi kandydatami na dane stanowisko. Nasze CV będzie bardziej czytelne, jeśli umieścimy w nim podsumowanie zawodowe.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox