Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku — pomocne wskazówki



Zasadniczo rozmowa kwalifikacyjna po angielsku przebiega tak samo, jak rozmowa po polsku. W obu przypadkach musisz się przede wszystkim dobrze przygotować. Nie, wróć! Jeśli chcesz zdobyć pracę, musisz być najlepiej przygotowanym kandydatem ze wszystkich. Różnica polega jedynie na tym, że mówisz w innym języku.

W tym artykule dam ci kilka wskazówek odnośnie rozmowy w języku angielskim oraz namiary na świetne źródło, które pomoże ci się do takiej rozmowy przygotować, ale najpierw słowo o przygotowaniach …

Poszukiwanie informacji o firmie, do której aplikujesz na wolne stanowisko, zapewni ci trzy rewelacyjne korzyści.

Po pierwsze, staniesz się znacznie bardziej pewny siebie podczas właściwej rozmowy o pracę, ponieważ będziesz mógł dowolnie długo i dość inteligentnie dyskutować z rekruterem na temat samej firmy. Samo to robi olbrzymie wrażenie.

Po drugie, wspomniana pewność siebie, jaka płynie z faktu bycia najlepiej poinformowanym, pomoże ci się zrelaksować, przez co to, co najlepsze, będzie mogło z ciebie z łatwością „wyjść” samoistnie — bez presji, bez nerwów, bez przymusu, bez wahania i zwątpienia.

I wreszcie po trzecie, w efekcie końcowym zrobisz bardzo dobre wrażenie na osobie przeprowadzającej z tobą wywiad.

Nie budzi wątpliwości: rekruterzy to bardzo srodzy i wymagający sędziowie, oceniający sposób, w jaki odrobiłeś zadanie domowe przed dniem rozmowy. Swoją drogą, są to elementarne cechy rekruterów, niemal w każdej firmie i branży. Dlaczego? Ponieważ sposób przygotowania kandydata wstępnie wskazuje, jak bardzo przykłada się do pracy … świadczy o jego umiejętnościach przygotowywania … i przede wszystkim określa, jak bardzo pragnie tej pracy.

Ktoś, kto wchodzi do pokoju „przesłuchań” nie wiedząc prawie nic o firmie, jej produktach i usługach demonstruje mało zainteresowania i zero inicjatywy z własnej strony — dwa elementy, które zawsze rzucają się rekruterom w oczy i doprowadzają do irytacji.

Aby tego uniknąć i zmaksymalizować swoje szanse na zwycięstwo na rozmowie rekrutacyjnej, zgromadź tyle informacji o firmie, jej usługach, produktach, pracy, jak tylko jesteś w stanie. Przestudiuj zebrane informacje, stawiając sobie mądre pytania, które doprowadzą cię do mądrych odpowiedzi. Twoja misja? Tylko jedna: być najlepiej przygotowanym kandydatem spośród wszystkich — plus, pokazać to w sposób, który dostrzeże i zapamięta rekruter.

Odrobienie takiego zadania domowego, pomoże ci w czymś jeszcze: określić i dostrzec możliwe problemy, potrzeby, cele i pragnienia firmy, których potwierdzenie możesz znaleźć na samej rozmowie. Efekt? Twoja pewność siebie ponownie wzrasta — wiesz bowiem, o czym mówić … jak mówić … ile mówić.

Co więcej, jeśli znasz z firmy kogoś, kto w niej pracuje lub ma jakikolwiek inny kontakt oraz informacje, skontaktuj się z tą osobą i poproś o udostępnienie tylu informacji, ile to możliwe. Kto wie, czego możesz się dowiedzieć od takich ludzi? Możliwe, że udzielą ci wyjątkowo pomocnych i przede wszystkim aktualnych wieści.

Dodatkowo, jeśli czas ci na to pozwala, przeszukaj konkurencję firmy, do której aplikujesz. Konkurencja, to jedna z tych rzeczy, która zawsze interesuje właściciela firmy (i nie tylko). Jako ciekawostka, osoby w firmie odpowiedzialne za rozwój i zajmowanie rynku, spędzają całe mnóstwo swojego czasu na analizowaniu konkurencji, a następnie sposobach ich zdominowania.

Jeśli będziesz w stanie cokolwiek powiedzieć na ten temat na rozmowie, zademonstrujesz bardzo dobre przygotowanie, obycie i szczere zainteresowanie pracą w tej firmie. W takiej sytuacji jednego możesz być pewien: fakt ten zostanie bardzo mocno wzięty pod uwagę przez rekrutera.

Jak przygotować się do rozmowy
o pracę po angielsku

    • Przećwicz wypowiedzi w języku angielskim. Zorientuj się, jakie pytania najczęściej padają ze strony osoby rekrutującej

 

    • Przed rozmową w celu rozluźnienia atmosfery możesz zacząć od „How are you today? Nice weather, isn’t it?”

 

    • Przygotuj się ze słownictwa z zakresu Business English

 

    • Wcześniej przeanalizuj swoje CV. Weź ze sobą dyplomy, certyfikaty, projekty, referencje — i naucz się do nich odnosić po angielsku

 

    • Skorzystaj z pomocy osoby, która zna język angielski i będzie potrafiła przeprowadzić z tobą przykładową rozmówkę w roli rekrutera

 

    • Jeśli nie zrozumiałeś postawionego pytania, nie ukrywaj, tego — poproś o powtórzenie, mówiąc „Could you repeat, please?”

 

  • Po takiej rozmowie wyślij wiadomość e-mail lub listownie, dziękując za przebytą rozmowę — ale koniecznie w języku angielskim. Dzięki temu będzie lepiej zapamiętany

 

Angielskie czasowniki, które warto znać

    • act: działać, zachowywać się, postępować. Przykład: „It is very important to know how to act confident at work in order to climb the ladder of success easily.”

 

    • apply: aplikować, ubiegać się. Przykład: „I am writing to apply for the position of a cook on your compsite.”

 

    • create: tworzyć, wymyślać. Przykład: „How do I create my own website?”

 

    • deal with: zajmować się (czymś), radzić sobie. Przykład: „All of us deal with our nerves in daily life.”

 

    • increase: wzrastać, zwiększać. Przykład: „I know how to help you increase for efficiency.”

 

    • motivate: motywować. Przykład: „There are a number of different views as to what motivates people in work.”

 

  • carry out: wykonywać, spełniać, przeprowadzać. Przykład: „I’m afraid she’s got too many duties to carry out.”

Rozmowa kwalifikacyjna z pracodawca po angielskuWszystko to i wiele, wiele więcej pomocnych wskazówek znajdziesz w dobrze przygotowanej publikacji elektronicznej, której okładkę widzisz po prawej stronie.

Jej autorka, Anna Piekarczyk, koncentruje się w niej na najważniejszych pytaniach, jakie padają rozmowie o pracę w języku angielskim. Podaje 29 ogólnych i podstawowych wskazówek … przedstawia wyczerpującą listę czasowników, które trzeba znać i zastosować na rozmowie, jeśli ma być uwieńczona zwycięstwem …

…pokazuje, jak opowiadać o sobie, podając listę najbardziej pomocnych czasowników wraz z tłumaczeniem … plus wymienia listę pozostałych słówek i wyrażeń, które przydają się w profesjonalnej rozmowie z rekruterem.

A wszystko dostarczone wraz z trafnymi przykładami — nie będziesz musiał się zastanawiać, jak użyć danego słowa, czasownika czy przymiotnika — masz to podane jak na tacy. Pozostaje tylko wsiąknąć i utrwalić.

Co więcej, z publikacji skorzystają nie tylko kandydaci, ale i sami rekruterzy i pracodawcy. Anna wymienia pytania, które zgodnie z prawem nie powinny padać w trakcie interview — to ważne, jeśli firma ceni sobie dobry wizerunek, bo złe opinie rozprzestrzeniają się w społeczeństwie z prędkością światła.

Na koniec czytelnik dostaje gotowe, doskonałe wiadomości mailowe, których może użyć do podziękowania za przebytą rozmowę.

Publikację można zdobyć w formie elektronicznej dokładnie za 14 złotych pod tym adresem:

http://www.eprofess.pl/rozmowa-kwalifikacyjna-z-pracodawca-po-angielsku.html

Kim jest Anna Piekarczyk?

Anna jest Redaktorem Naczelnym wydawnictwa EPROFESS — jedynego w Polsce wydawnictwa, publikującego cyfrowe matriały wyłącznie do nauki języków obcych.

W tej chwili oferta EPROFESS szybko poszerza się o poradniki związane z pracą i karierą zawodową. Najważniejsze jest, że wszystkie materiały powstają w porozumieniu z osobami doświadczonymi w danej tematyce — z osobami z pasją i koncepcją do nauczania.

To sprawia, że po EPROFESS można spodziewać się najlepszego: wydawnictwo bowiem skupia się na tym, żeby dostarczać zainteresowanym osobom jak najwięcej praktycznej wiedzy, którą wystarczy przyswoić i wdrożyć w rzeczywistości.