Pytania i odpowiedzi

Pytania i odpowiedzi na rozmowę kwalifikacyjnąDobrze opracowane pytania i odpowiedzi to dla osoby przed rozmową kwalifikacyjną jedno z podstawowych i najbardziej pomocnych narzędzi przygotowawczych. Na tej stronie znajdziesz mnóstwo przykładów pytań, oczywiście z proponowanymi odpowiedziami. W miarę upływu czasu, baza będzie się powiększała, w tym o propozycje od Ciebie — na samym dole masz okienku, w którym możesz zasugerować własne propozycje.

CV i list motywacyjny na zamówienie 8 x więcej zaproszeń na rozmowę kwalifikacyjną. KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ – Rabat 10%.

Prostsze pytania:

 1. Proszę powiedzieć coś o sobie
 2. Jak opisałby pan siebie?
 3. Jak pan sądzi, jakie są pańskie mocne strony?
 4. Dlaczego zdecydował się pan na pracę w tej branży?
 5. Jakie są Pańskie/Pani oczekiwania finansowe?
 6. Jakie są pani / pana słabe strony?
 7. Czym się pan zajmował w poprzedniej pracy?
 8. Jakie zmiany wprowadziłby pan do naszej firmy, jeśli byśmy pana dziś zatrudnili?
 9. Od czego zacznie pan swój pierwszy dzień w pracy ?
 10. Co wie pan/pani o naszej firmie
 11. Czy odnajduj sie Pan/Pani w pracy zespolowej
 12. ostatnio dostalam na rozmowie kwalifikacyjnej pytanie Twój największy życiowy sukces oraz największa życiowa porażka. Cóż odpowiedzieć?
 13. Co mogłabyś zaoferować naszej firmie jako pracownik?
 1. Ocena: +98

  Positive Negative

  Proszę powiedzieć coś o sobie

  Nazywam się Jan Kowalski. Z wykształcenia jestem [wymienić] — zajmuję się tym od [podać liczbę] lat. W ciągu tego czasu, pracowałem w takich firmach, jak [wymienić]. Stanowiska, jakie do tej pory obejmowałem, to przede wszystkim [wymienić]. Szczęśliwie, mogę się pochwalić wieloma sukcesami na tych stanowiskach. Z jednego z nich jestem szczególnie dumny: mianowicie [wymienić]. Uważam, że w pańskiej firmie mam równie szerokie pole do popisu i będę mógł się przyczynić do jej rozwoju równie skutecznie, co w poprzednich firmach, w których pracowałem.

 2. Ocena: -50

  Positive Negative

  Jak opisałby pan siebie?

  Raport Specjalny omawiający pytania na rozmowie o pracęCóż, od 5 lat kształcę się w kierunku [podać kierunek] — i prawdopodobnie będę kontynuował prace nad swoimi umiejętnościami oraz wiedzą do końca życia. Powód jest prosty: [zawód] mnie po prostu pasjonuje. Jeśli mogę to tak ująć, kocham swoje zajęcie. Uważam, że osoby, które w podobny sposób podchodzą do pracy, są znacznie wydajniejsze, osiągają znacznie lepsze wyniki. Jeśli pan pozwoli, opowiem dokładniej, w jaki sposób przygotowywałem się do [podać zawód]. Zaczęło się, oczywiście, od studiów. Ukończyłem [podać nazwę uczelni i kierunku] z przyzwoitym wynikiem. Następnie przeszedłem praktyki w [podać, gdzie]. Dalej to już edukacja własna, zarówno na podstawie książek, bezpośredniego doświadczenia, jak i konsultacji pod okiem zawodowców. W pigułce, w ten sposób doszedłem do miejsca, w jakim się aktualnie znajduję. Sądzę, że mój dorobek zawodowy w pełni odpowiada, a może nawet trochę przewyższa wymagania stanowiska w pańskiej firmie.

 3. Ocena: +88

  Positive Negative

  Jak pan sądzi, jakie są pańskie mocne strony?

  Jeśli chodzi o moje ustosunkowanie do stanowiska, na jakie poszukuje pan pracownika, to z pewnością skrupulatność i wytrwałość. Zdaję sobie sprawę, że [stanowisko] to dość wymagające zajęcie — i między innymi dlatego jestem pewien, że pasuje do mojego charakteru. Lubię wyzwania i zwykle dopinam swego. Jeśli postanowię, że coś zrobię, to to po prostu robię. Z kolei jeśli chodzi o kontakty z ludźmi, które są rzeczą podstawową w pracy w korporacji, uważam, że zaspokoję pańskie oczekiwania. Nie chcę obiecywać, że będę idealnym pracownikiem, bo nie o to chodzi. Mogę jednak zapewnić, że ciepłe relacje, wsparcie i sympatyczne podejście, to coś, czego sam bym sobie życzył w środowisku pracy — a jak wiemy, działa to wyłącznie w obie strony.

 4. Ocena: -57

  Positive Negative

  Dlaczego zdecydował się pan na pracę w tej branży?

  Chcę pracować w [podać zawód], ponieważ od kiedy pamiętam, [zawód] jest po prostu moją pasją. Uwielbiam to robić i myślę, że to jest klucz do produktywności i skuteczności — pasja i zaangażowanie. Szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie, abym mógł robić zawodowo cokolwiek innego.

 5. Ocena: +40

  Positive Negative

  Jakie są Pańskie/Pani oczekiwania finansowe?

  Zdaję sobie sprawę, że nowym pracownikom zwykle oferuje się stosunkowo niską stawkę godzinową. Wiem jednak, że jestem w stanie wnieść ponadprzeciętny wkład w Pańską / Pani firmę — chciałbym więc być uczciwie i adekwatnie wynagrodzony. W ostatniej mojej pracy, za podobne stanowisko, zaoferowano mi [podać]. Na dobry początek naszej współpracy, mam nadzieję, że w Pańskiej / Pani firmie mogę liczyć na podobne warunki finansowe. Uważam, że to uczciwa stawka wobec obowiązków, jakie mnie czekają. Oczywiście, jestem otwarty na negocjacje. Zależy mi bowiem na obustronnym zadowoleniu.

 6. Ocena: +22

  Positive Negative

  Jakie są pani / pana słabe strony?

  Każdy ma jakieś słabe strony. Uważam, że to dobrze, ponieważ wskazują nam one, gdzie powinniśmy skupić naszą uwagę — zarówno na polu zawodowym, jak i prywatnym. Na przykład, kiedy zorientowałem się, że organizacja czasu jest moją piętą achillesową, postanowiłem poświęcić codziennie trochę wolnego czasu na opanowanie technik organizacyjnych. W ten sposób pozbyłem się jednej ze swoich słabych stron, która teraz jest — mogę się przyznać — jedną z mocniejszych. Inny przykład może stanowić przesadny perfekcjonizm. Zauważyłem, że czasami zbyt dużo uwagi poświęcałem czemuś, co tego nie wymagało. Teraz potrafię szybciej i sprawniej przechodzić od jednego zadania czy projektu do drugiego, bez zbędnego skupiania się na nieistotnych szczegółach. Oczywiście, wciąż mam jakieś słabe strony, ale cały czas nad nimi pracuję.

 7. Ocena: +32

  Positive Negative

  Czym się pan zajmował w poprzedniej pracy?

  Ponieważ moje poprzednie stanowisko niewiele się różniło od tego, na które w tej chwili kandyduję, również obowiązki były podobne — dzięki temu znacznie łatwiej będzie mi się wpasować w pańską firmę i zadania, jakie będą do mnie należały. Odpowiadając na pytanie, w poprzedniej pracy zajmowałem się głównie [wymienić prace]. Ponadto sprawowałem nadzór nad projektami dotyczącymi [wymienić], monitorowałem [wymienić], przygotowywałem [wymienić], a także [wymienić jeszcze jedną czynność, powiązaną ze stanowiskiem, na jakie aplikujesz].

 8. Ocena: +40

  Positive Negative

  Jakie zmiany wprowadziłby pan do naszej firmy, jeśli byśmy pana dziś zatrudnili?

  KRÓTKA UWAGA: Podchwytliwe pytanie. Jakim bowiem cudem mógłbyś wskazać zmiany, skoro nie masz pojęcia o mocnych i słabych stronach firmy … kluczowych pracownikach … produktach … kondycji finansowej … strategii wdrażania produktów na rynek … metod sprzedaży … ?

  OK, teraz może to być jasne, ale kiedy siedzisz przed rekruterem, sprawy nie wyglądają już tak kolorowo. Często podenerwowanie usypia twoją czujność i możesz się pokusić o bezpośrednią odpowiedź, która masz nadzieję spodoba się rekruterowi.

  Fakt jest jednak taki, że żadna bezpośrednia odpowiedź na to pytanie nie przekona rekrutera co do twojej kandydatury. Wyjaśnię dlaczego. Jeśli odpowiesz wprost na to nęcące pytanie, chcąc popisać się swoją wiedzą z zakresu np. marketingu czy sprzedaży, prawdopodobnie zostaniesz odebrany jako ktoś, kto strzela z bioderka.

  Ponadto bez względu na to, jak dobrze przebiega twoja rozmowa z rekruterem, to nie zapominaj, że wciąż jesteś outsiderem. Nikt, włącznie z rekruterem, nie przepada za kimś, kto jest z zewnątrz i udaje, że wie wszystko i od tak może zawojować w firmie.

  SUGEROWANA ODPOWIEDŹ: Hmm… nie byłbym dobrym lekarzem, gdybym przed badaniem stawiał jakąkolwiek diagnozę. Jeśli dostanę zatrudnienie, co mam nadzieję się wkrótce stanie, najpierw chciałbym twardo i analitycznie spojrzeć na wszystko, co będzie związane z moimi obowiązkami. Wpierw postaram się zrozumieć, dlaczego rzeczy mają się jak się mają. Porozmawiam z kluczowymi pracownikami, poznam ich zdanie, opinie, osądy i dopiero wtedy będę mógł zasugerować rozwiązania czy zmiany, które dadzą wymierne rezultaty.

 9. Ocena: +58

  Positive Negative

  Od czego zacznie pan swój pierwszy dzień w pracy ?

  Pytanie nadesłał Piotr.

  SUGEROWANA ODPOWIEDŹ: Ludzie tworzą firmę, więc dobre kontakty są podstawą. Dlatego pierwszy dzień zacznę od poznania ludzi, nawet jeśli miałby to być tylko uścisk dłoni i wymiana jednego zdania. Co dalej? Jeśli ode mnie to zależy, to chciałbym usiąść z bezpośrednim przełożonym i porozmawiać o mojej pracy: o moich obowiązkach, o oczekiwaniach wobec mnie i ewentualnie innych uwagach, jeśliby były.

 10. Ocena: +6

  Positive Negative

  Co wie pan/pani o naszej firmie

  Proszę przed rozmową poczytać o historii firmy,o celach i misji.Wiedza na temat firmy stawia kandydata w bardzo dobrym świetle.

 11. Ocena: +5

  Positive Negative

  Czy odnajduj sie Pan/Pani w pracy zespolowej

  Typowy chwyt w uzyskaniu informacji jak Pani sobie radzi w pracy zespołowej.Proszę powiedzieć ,że w pracy w zespole można osiągnąć wiecej i dążyć do jednego celu.Umiejetnosc pracy w zespole to takze: dopasowanie się do innych,umiejetnosc sluchania innych,dbanie o dobra atmosfere i osiaganie kompromisow.

 12. Ocena: +8

  Positive Negative

  ostatnio dostalam na rozmowie kwalifikacyjnej pytanie Twój największy życiowy sukces oraz największa życiowa porażka. Cóż odpowiedzieć?

  To pytanie często pojawia się na rozmowach.Sukces jest o wiele łatwiejszy do opowiedzenia niż porażka.W przypadku sukcesów proszę wspomnieć o zrealizowanych projektach w poprzedniej pracy,nagrodach,awansach albo osiągnięciach w życiu prywatnym.Takich przykładów może być wiele.Natomiast wspominając porażki nie można odpowiedzieć ,że takich nie ma.Najlepiej przedstawić sytuację ,która uległa poprawie np. nauczeniu się czegoś co sprawiało kiedyś kłopoty np. Moją słabościa i porażka było np nieznajomość języka angielskiego albo komputer ,programów ale to uległo poprawie i teraz dobrze się posługuję (komputerem ,językiem obcym)

 13. Ocena: +0

  Positive Negative

  Co mogłabyś zaoferować naszej firmie jako pracownik?

  Proszę opowiedzieć o swoich zaletach i pozytywnych doświadczeniach z poprzednich miejsc pracy. Nie chciałbym tutaj używać "standardowych formułek" typu,że nową świeżość albo więcej radości. Najlepiej wybrać kilka mocnych zalet i je opisać w praktyce.

Poszukujesz przykładowej odpowiedzi na jedno z prostszych (twoim zdaniem) pytań? Mogę pomóc. Wpisz pytanie w poniższe pole, a w ciągu 48 godzin ukaże się ono na tej stronie…
Pytanie:
E-mail: 1

1 - Wpisz adres e-mail, a kiedy odpowiedź się pojawi — natychmiast Cię o tym powiadomię! (Pole opcjonalna)

Trudniejsze pytania:

 1. Co oczekuje pan, że będzie robił za 5 lat?
 2. Jak radzi pan sobie z konfliktami w korporacji między pracownikami?
 3. A co ze stresującymi sytuacjami? Jak pan sobie radzi ze stresem?
 4. Co pana demotywuje w pracy?
 5. Dlaczego mielibyśmy przyjąć do naszej firmy właśnie pana?
 6. Jak przekonać potencjalnego klienta, aby wziął kredyt w naszym banku?
 7. Na początek, czy może ma pan do nas jakieś pytania?
 8. Dlaczego właściwie rezygnuje pan z pracy w aktualnej firmie? Jaki jest powód?
 9. Widzi Pan swoją koleżankę z pracy w Galerii Handlowej na zakupach, która w tym czasie przebywa na L4. Co Pani robi?
 10. Czy planuje pani dzieci?
 11. Dlaczego powinniśmy zatrudnić panią, a nie kogoś innego?
 12. dostałam ostatnio pytanie: ,,jakie ma pani wady??,, co no to odpowiedzieć?
 13. Jak reaguje pan/pani na krytykę?
 14. czy ma pani do mnie jakieś pytania
 15. • Ile razy dziennie wskazówki zegara pokrywają się?
 16. Przez rok Pan nie pracował, jak Pan wykorzystał ten czas?
 17. Proszę podać 3 najważniejsze cechy dobrego sprzedawcy.
 18. Jakiego wynagrodzenia Pan oczekuje?
 19. Dlaczego wybrał pan naszą firmę? dlaczego zaaplikował pan akurat do nas?
 20. jutro mam rozmowe o prace a mam dziecko ktore ma rok i 3 miesiace boje ze zapyta czy mam dzieci jak mam odpowiedziec zeby mnie przyjeto?
 21. Czy interesowałby Cię awans na miejsce szefa?
 22. Dlaczego chcesz u nas pracować ( firma sprzatająca)
 23. Jaką odniósł pani/pan największą porażke ?
 24. co pan myśli o poprzednim pracodawcy???
 25. W jaki sposób planujesz trudne zadania?
 26. Jak/Gdzie Pan widzi siebie za kilka lat?
 27. Film czy książka? I podać trzy tytuły godne polecenie (w zależności od wyboru)
 28. Miałam takie pytanie: Czego najbardziej nie lubiłam w swojej poprzedniej pracy?
 29. Mieszka Pani obecnie w miejscowości X w innym województwie. Jak w tej sytuacji wyobraża sobie Pani pracę w naszej firmie?
 30. Jak pracuje pani w zespole?
 31. Kim jest dla Pana trudny klient?
 32. Opowiedz o swojej największej porażce i jak poradziłeś sobie w tej trudnej sytuacji?
 33. Czemu aplikuję na stanowisko mechanik-operator w Philip Morris
 34. Dlaczego powinnismy zatrudnic wasnie pania na stanowisko pracownik biurowy?
 35. Dlaczego powinniśmy zatrudnić Panią na stanowisku doradcy klienta bankowego i kasjera?
 36. jakie inne oczekiwania poza pensją miałby pan
 37. jak dlugo pani chiala by pracowac na tym stanowisku
 38. czy widzi pan mozliwosc skrócenia tego okresu
 39. jak najchetniej spedza czas wolny
 40. Z jakich powodow przez okres kilku miesiecy zostawala pani bez zatrudnienia
 41. Co bylo powodem że zakonczyla pani wspołprace z pracodawca X
 42. Pracodawca nie przedłużył ze mną umowy.Byłam nie wygodna w firmie ponieważ sprzeciwialan się objawom mobingu ze strony kierownika.
 43. jak poradziłaby sobie pani z nieuprzejmym, trudnym klientem, który nie przyjmuje tego co my mu mówimy ? (instytucja publiczna)
 44. W jakie trudnej sytuacji w pracy znalazła się Pani?
 1. Ocena: +21

  Positive Negative

  Co oczekuje pan, że będzie robił za 5 lat?

  Chociaż trudno jest przewidzieć przyszłość, szczerze wierzę, że za 5 lat od dzisiaj będę jednym z najskuteczniejszych [podać zajęcie, zawód] — taki przynajmniej jest mój ambitny cel. Osobiście uważam, że im wyższe cele człowiek sobie stawia, tym mniejsze ograniczenia na siebie nakłada. Bo dlaczego nie sięgać wysoko? Jedyne, co może nas przed tym hamować, to nasze własne, zwykle irracjonalne przekonania. Rozwój osobisty to jeden z tych elementów mojego życia, do którego przykładam szczególną wagę. Prawdopodobnie dlatego mogę powiedzieć, że nie ograniczam się w tym, co faktycznie mogę osiągnąć — za 5 lat i w ciągu całego mojego życia.

 2. Ocena: +35

  Positive Negative

  Jak radzi pan sobie z konfliktami w korporacji między pracownikami?

  Myślę, że sobie radzę. Nie jestem typem osoby, która za wszelką cenę dąży do udowodnienia, iż ma rację. Wydaje mi się, że właśnie stąd biorą się zażarte konflikty — z jakiejś wewnętrznej potrzeby bycia lepszym, posiadania racji, "przegadania" rozmówcy. Cóż, ja nie widzę w tym końca i przy napiętej sytuacji, staram się znaleźć zdrowe rozwiązanie, jakiś kompromis. I to zarówno w życiu zawodowym, jak i w osobistym. Chyba szczególnie osobistym...

 3. Ocena: +33

  Positive Negative

  A co ze stresującymi sytuacjami? Jak pan sobie radzi ze stresem?

  Pewna doza stresu jest mobilizująca. Myślę, że poddenerwowanie bierze się z braku pewności siebie i odpowiedniego przygotowania do zadania. Jeśli bowiem wątpimy we własne możliwości, siłą rzeczy obawiamy się niepowodzenia, a to ostatecznie prowadzi do stresu. Ponieważ nigdy nie robię niczego, do czego nie jestem właściwie przygotowany, to raczej nie doznaję stresu w stopniu, który mógłby wpłynąć na moją wydajność i produktywność. Z kolei kiedy już się zestresuję, po prostu na chwilę się "wyłączam" i staram się uspokoić, to chyba jedyny sposób. Zauważyłem również, że warto pomyśleć racjonalnie — czy ten stres jest uzasadniony? Zwykle to skutkuje.

 4. Ocena: -50

  Positive Negative

  Co pana demotywuje w pracy?

  To fakt, jedni mają w sobie więcej motywacji do pracy, inni mniej. Myślę, że różnicę stanowi wiedza, jaką się posiada. Eliminuje bowiem dwóch wrogów: ryzyko i strach. Jeśli nie boimy się działać i wiemy, że nie ryzykujemy, ale podejmujemy konkretne, stanowcze kroki naprzód — wtedy mamy w sobie odpowiednio silną motywację. Zatem odpowiadając na pańskie / pani pytanie, w niektórych sytuacjach może mnie trochę demotywować brak wystarczającej wiedzy. Ale tylko trochę, ponieważ braki zawsze mogę nadrobić. Wtedy zwykle motywacja powraca.

 5. Ocena: +11

  Positive Negative

  Dlaczego mielibyśmy przyjąć do naszej firmy właśnie pana?

  Uważam, że opłaca się inwestować w pracowników z doświadczeniem. Pracowałem w tym zawodzie przez przeszło [podać jak długo]. Choć teoria i wiedza są istotne, to bez poparcia w praktyce mogą nie być wystarczające do produktywnej i właściwej pracy. Ponieważ mogę się pochwalić jednym i drugim, to sądzę, że jestem odpowiednią osobą do tej firmy. Również moje kwalifikacje odpowiadają pańskim wymogom: biegle posługuję się komputerem oraz biurowym oprogramowaniem ... cechuje mnie zdecydowanie, pewność siebie i jestem w miarę komunikatywny, dzięki czemu wydajnie pracuję w zespole. A dodatkowo, dokształciłem własne umiejętności, kończąc następujące szkolenia: [wymienić].

 6. Ocena: +30

  Positive Negative

  Jak przekonać potencjalnego klienta, aby wziął kredyt w naszym banku?

  W zależności od strategii sprzedaży takiego produktu, zacząłbym od czegoś, o czym wielu sprzedawców zapomina: od dogłębnego poznania mojego potencjalnego klienta. Nie to bowiem, co ja chcę, określa co i w jakich ilościach nasz potencjalny klient zechce kupić — ale to, co on chce. Jego potrzeby, pragnienia, oczekiwania.

  Prawdopodobnie 99 na 100 sprzedawców czy telemarketerów próbuje zmotywować do zakupu swoich potencjalnych klientów. I to jest wielki błąd. Wyniki takich sprzedawców dobitnie świadczą o tym, że nie jesteśmy w stanie umotywować nikogo, nieważne jak bardzo próbujemy. Dlaczego? Ponieważ konsumenci już są umotywowani. Pytanie tylko: "Przez co?" Moim zadaniem jako sprzedawcy jest odkrycie tego, co motywuje moich potencjalnych klientów do zakupu. Następnie pokazanie im, w jaki sposób mogą to zdobyć poprzez produkt, jaki reklamuję, na przykład ofertę kredytową. Nikt bowiem w rzeczywistości nie potrzebuje kredytu. Kredyt jest czymś pośrednim, z pomocą czego konsument — klient — zaspokaja swoją potrzebę, na przykład remont domu czy zakup auta.

  Rozumiejąc to, nie zaczynałbym procesu sprzedaży od produktu, ponieważ jak już wspomniałem, nikt nie potrzebuje produktów. Kupujemy produkty bądź usługi, aby pomogły nam zaspokoić potrzeby, które są czynnikami motywującymi do podjęcia ostatecznej decyzji: "Tak, biorę ten kredyt". Większość sprzedawców odnosi bolesne porażki, ponieważ przedstawiają reklamowany produkt zanim odkryją, co motywuje potencjalnych klientów do zakupu...

  Reasumując, wydaje mi się, że szczere i głębokie zrozumienie ludzi — potencjalnych klientów — oraz ich problemów, potrzeb, pragnień... plus znajomość prawdziwej sztuki sprzedawania... są kluczem do sukcesu w takiej pracy.

 7. Ocena: +0

  Positive Negative

  Na początek, czy może ma pan do nas jakieś pytania?

  Tak, oczywiście. Abym mógł się skupić na tych osiągnięciach, dokonaniach i innych elementach dotychczasowego przebiegu kariery zawodowej, które zainteresują pana najbardziej, chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej o tym stanowisku: na przykład, czym powinien wyróżniać się pracownik zajmujący tę pozycję? /UWAGA: Po zadaniu pierwszego pytania, kontynuuj stawianie kolejnych. Twoim celem jest odkrycie, czego rekruter szuka najbardziej — jego oczekiwań, warunków, celów, problemów — a następnie dopasowanie do tego twoich kwalifikacji, cech charakteru, osiągnięć. Pamiętaj, co mówią najlepsi sprzedawcy na świecie: Zanim zaczniesz sprzedawać, odkryj, co ludzie chcą kupować!

 8. Ocena: +7

  Positive Negative

  Dlaczego właściwie rezygnuje pan z pracy w aktualnej firmie? Jaki jest powód?

  KRÓTKA UWAGA: Intencją pytającego jest odkryć, na ile kandydat jest lojalny wobec poprzedniej firmy, w której pracował… i uczciwy wobec siebie oraz rekrutera.

  Jeśli zacznie stawiać poprzedniego pracodawcę w złym świetle, udowodni swój brak lojalności. Jeśli zacznie zwalać na niego winę, udowodni brak uczciwości. Bez względu, czy faktycznie poprzedni pracodawca jest winien temu, iż złożyłeś mu na biurko wypowiedzenie, nie mów o tym rekruterowi. To tak naprawdę w ogóle go nie interesuje i nic nie mówi o tobie jako o pasującym na wolne stanowisko kandydacie.

  Wykaż się czymś więcej: powiedz, dla przykładu, że nie mogłeś tam liczyć na żaden rozwój, pomimo coraz lepszej i lepszej pracy własnej — więcej włożonego wysiłku, większej precyzji, ambitniejszych celów, doskonałych rezultatów. Powiedz, że możliwości rozwoju są czymś, co cię motywuje i że właśnie dlatego opuszczasz obecną firmę — z chęci rozwoju. Pomiń osobiste powody. Skup się na wyjaśnieniach, które przekonają rekrutera co do twojej osoby. Pomiń również ogólniki: nie mów, że doskwierała ci zła atmosfera … że czułeś się w tamtej pracy nieswojo … że już od dawna myślałeś o zmianie w życiu …

  SUGEROWANA ODPOWIEDŹ: U mojego poprzedniego pracodawcy nie mogłem liczyć na żaden rozwój. Stąd szukam firmy, która daje większe możliwości — w której będę mógł w całości spożytkować swoje umiejętności, zrealizować własne ambicje, a tym samym solidnie przyczynić się do wzrostów firmy na wielu płaszczy-znach. Co więcej, nie boję się wyzwań i jestem gotów na bardziej odpowiedzialne obowiązki.

 9. Ocena: +18

  Positive Negative

  Widzi Pan swoją koleżankę z pracy w Galerii Handlowej na zakupach, która w tym czasie przebywa na L4. Co Pani robi?

  No cóż, skłamałbym, gdybym stwierdził, że takie sytuacje się nie zdarzają. Spójrzmy prawdzie w oczy: właściwie to pracownicy często biorą lewe zwolnienia po to tylko, aby odpocząć, wybrać się na zakupy czy dorobić sobie gdzieś indziej. Jak zareagowałbym w takiej sytuacji? Najprościej: nie mieszałbym się w nie swoje sprawy. Jestem, bo chcę być lojalny wobec firmy, w której pracuję, ale jednocześnie nie chcę donosić na innych, bo to tak naprawdę nie powinno mnie interesować. Co najwyżej, z grzeczności, poradziłbym koleżance, żeby przemyślała to, co robi -- bo skąd może wiedzieć, że jej przełożony akurat jej nie zauważy? Wtedy konsekwencje mogą być opłakane.

  Oczywiście, co innego, gdybym to ja był przełożonym tej osoby. Wówczas moje obowiązki zmuszają mnie do podjęcia odpowiednich kroków. Przede wszystkim pytanie do pracownika: DLACZEGO tak postępujesz? Jeśli odpowiedź byłaby z serii "bo tak", wtedy mocno zastanowiłbym się nad jego dalszymi losami w firmie. Gdyby powód lewego zwolnienia był poważny, wtedy wyjaśniłbym pracownikowi, że nie tędy droga. Dodałbym, że nasza firma to nie obóz pracy -- że zawsze można porozmawiać i znaleźć dobre, sensowne rozwiązanie. Jako przełożony chcę, aby pracownik wiedział, że może liczyć na wsparcie, jeśli znajdzie się w sytuacji, gdzie jest ono potrzebne. Wiem z doświadczenia, że dobre traktowanie pracownika działa na korzyść zarówno jego samego, jak i firmy: taki pracownik jest bardziej wydajny, chętniej zajmuje się swoimi obowiązkami i jest zdecydowanie zmotywowany.

 10. Ocena: +18

  Positive Negative

  Czy planuje pani dzieci?

  KRÓTKA UWAGA: Jest mnóstwo pytań, jakie leżą poza zasięgiem rekrutera przeprowadzającego rozmowę kwalifikacyjną. Jednym z nich jest pytanie o planowanie potomstwa. Jest ono oficjalnie zakazane, ponieważ odpowiedź ujawnia ściśle prywatne informacje, bezpośrednio niezwiązane z życiem zawodowym — stąd nie powinny mieć one wpływ na decyzję o zatrudnieniu bądź odrzuceniu kandydatki.

  Pomimo to zdarza się, że pytania tej kategorii padają. Powód? Prozaiczny: rekruter po prostu nie jest doświadczony ...i nie jest świadom paragrafów. A kto wie — być może niektórzy kompletnie je ignorują, będąc przekonanym, że nic sobie z tego nie zrobisz.

  Co zrobić, kiedy rekruter stawia pytania, o których nawet nie powinien pomyśleć? Przede wszystkim sugeruję zdrowy rozsądek. Warto się zastanowić, czy opłaca się mówić, iż takich pytań rekruter zadawać nie powinien. Jeśli tak zdecydujesz, wówczas odpowiedź musi być stonowana, spokojna i dyplomatyczna, aby nie wpłynęła na decyzję o odrzuceniu twojej kandydatury.

  Odnośnie pytania o dzieci: jak wspomniałam, rekruterzy nie mają prawa o to pytać. Owszem, pracodawcy nie są specjalnie skorzy zatrudniać kobietę, która na 6 miesięcy będzie na zwolnieniu, ale zgodnie z prawem, nie mają wyboru. Nie mają prawa dyskryminować cię za coś, co wydarza się w twoim osobistym życiu.

  Zdarzają się też przypadki, że rekruter zadaje kandydatkom to pytanie w dobrej wierze, nie zdając sobie sprawy, że to pogwałcenie prawa. Ty decydujesz — możesz odpowiedzieć na to pytanie i później dopiero zdecydować, czy w ogóle chcesz pracować dla firmy, która nie orientuje się w przepisach prawnych i popełnia błędy już na rozmowie kwalifikacyjnej.

  SUGEROWANA ODPOWIEDŹ: Szczerze mówiąc, moje sprawy osobiste są w tym momencie ostatnią rzeczą, jaka mi chodzi po głowie. Na tym etapie mojego życia skupiam się na swojej karierze zawodowej, poszukując firmy, w której będę mogła dać z siebie wszystko i która doceni mój wysiłek.

 11. Ocena: +14

  Positive Negative

  Dlaczego powinniśmy zatrudnić panią, a nie kogoś innego?

  KRÓTKA UWAGA: Wielu kandydatów jest absolutnie nieprzygoto-wana na takie pytanie. A ponieważ muszą coś odpowiedzieć, odpowiadają chaotycznie, jękliwie, mrukliwie. Błąd.

  Jeśli czytałeś ZWYCIĘSKĄ ROZMOWĘ KWALIFIKACYJNĄ, to wiesz, jak ważne jest odkrycie największych problemów firmy, największych potrzeb i pragnień względem kandydata, najistotniejszych celów i ambicji. Jeśli wiesz to wszystko, właśnie to trudne pytanie da ci wielką przewagę nad resztą kandydatów, ponieważ umożliwia bezpośrednie odwołanie się do tego, czego chce rekruter, reprezentujący firmę.

  Co więcej, jest to prawdopodobnie najważniejsze pytanie spośród wszystkich. Dlaczego? Powód jest prosty. Rekruter stawia je tobie, ponieważ musi je postawić również… SOBIE. Twoja odpowiedź ma go nakierować na jego własną. Właśnie ta odpowiedź może przeświadczyć o jego ostatecznej decyzji.

  Twoim zadaniem jest mu więc pomóc w jej podjęciu. Przejdź przez wszystkie wymagania postawione przez firmę (np. w ogłoszeniu lub poprzez odkrycie ich, dzięki strategii z rozdziału II ze ZWYCIĘSKIEJ ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ ) i odwołaj się do każdego z nich. Podaj powód, dlaczego je spełniasz.

  SUGEROWANA ODPOWIEDŹ: Jeśli więc dobrze pana zrozumiałem, szuka pan przede wszystkim kogoś, kto potrafi zarządzać działem sprzedaży i marketingu w pańskiej firmie wydawniczej. Jak sam pan wspomniał, potrzebuje pan kogoś z doświadczeniem w sprzedaży książek. To właśnie sprzedaż książek i biznes wydawniczy jest miejscem, w którym spędziłem ostatnią dekadę swojej kariery zawodowej. Wydaje mi się, że w tym czasie nawiązałem mnóstwo dobrych kontaktów, które będą kluczowe w pracy w pańskiej firmie. W czasie tych 10 lat, poznałem również mnóstwo strategii, metod, reguł i technik, które będę mógł z powodzeniem zastosować do zwiększania sprzedaży, redukowania kosztów, jak i zarządzania zespołem.

  Potrzebuje pan również kogoś, kto będzie potrafił zwiększyć ilość kanałów dystrybucyjnych wydawanych książek. Cóż, moim zdaniem kapitalny cel, gdyż — jak wskazuje moja praktyka — to właśnie tu tkwi sekret dochodowości. Mając świetny produkt, zorganizowany zespół, który obsługuje klientów, pozostaje tylko szerzyć działalność i docierać do jak największej ilości potencjalnych klientów. Jestem pewien, że podołam: w mojej poprzedniej pracy moje innowacyjne strategie promocyjne podwoiły, a później potroiły sprzedaż książek firmy. Wiem, że mogę zrobić to samo dla pana.

 12. Ocena: +2

  Positive Negative

  dostałam ostatnio pytanie: ,,jakie ma pani wady??,, co no to odpowiedzieć?

  Nie ma problemów w mówieniu o swoich zaletach jednak z wadami jest trochę trudniej bo nie powie Pani,ze nie ma zadnych:) Najlepiej zamienić słabe strony na mocne. Np. Jest Pani uparta w dążeniu do celu i zawsze doprowadza Pani sprawy do końca i nie zostawia na pozniej.Jest Pani dokładna w tym co robi.Może też Pani wspomnieć jakąs wade z przeszłosci ,ktorą została poprawiona i teraz Pani sięz tym dobrze czuje np jezyk angielski,komputer,dbanie o szczegoly

 13. Ocena: -3

  Positive Negative

  Jak reaguje pan/pani na krytykę?

  Ważne żeby na krytykę reagować pozytywnie.Taka krytyka ma na celu poprawę wydajności w pracy.Proszę powiedzieć ,że przyjmuję Pani krytykę i potrafi się uczyć na błędach.

 14. Ocena: +2

  Positive Negative

  czy ma pani do mnie jakieś pytania

  Warto zadać kilka pytań na końcu:
  Kto zajmował stanowisko i czy jest nowe?
  Czy to wolne stanowisko wynika z tego ,że jest duża rotacja czy z tego,że firma się rozwija?
  Proszę opowiedzieć o typowym dniu pracy?
  Jakie są możliwości rozwoju w Państwa firmie?
  Proszę o informację jak wygląda dalsza część procesu rekrutacyjnego?

 15. Ocena: -3

  Positive Negative

  • Ile razy dziennie wskazówki zegara pokrywają się?

  22 razy
  AM
  12:00
  1:05
  2:11
  3:16
  4:22
  5:27
  6:33
  7:38
  8:44
  9:49
  10:55

  PM
  12:00
  1:05
  2:11
  3:16
  4:22
  5:27
  6:33
  7:38
  8:44
  9:49
  10:55

 16. Ocena: +2

  Positive Negative

  Przez rok Pan nie pracował, jak Pan wykorzystał ten czas?

  Pracodawca próbuje się dowiedzieć jakich działań Pani podejmuję żeby znaleźć pracę, co Pani robi w wolnym czasie i czy są to aktywne zajęcia.Najlepiej w tym czasie uczestniczyć w darmowych kursach,spotkaniach,bywaniu na targach pracy.Musi to być aktywnie spędzony czas.

 17. Ocena: +1

  Positive Negative

  Proszę podać 3 najważniejsze cechy dobrego sprzedawcy.

  Wytrwałość,Umiejętność słuchania,komunikatywność,umiejętność budowania relacji

 18. Ocena: +2

  Positive Negative

  Jakiego wynagrodzenia Pan oczekuje?

  W internecie np. na stronie wynagrodzenia.pl można znaleźć informacje na temat zarobków na danym stanowisku. Proszę się z nimi zapoznać.Podanie za niskiej kwoty będzie oznaczało ,że nie ceni Pani swoich umiejętności. Podanie za wysokiej może oznaczać nie sprostanie Pani oczekiwaniom przez pracodawcę.Najlepiej podawać kwotę brutto w przedziale.Wtedy jest bezpiecznie.

 19. Ocena: +4

  Positive Negative

  Dlaczego wybrał pan naszą firmę? dlaczego zaaplikował pan akurat do nas?

  Na to pytanie można w łatwy sposób odpowiedzieć ale przede wszystkim należy poczytać trochę o firmie.Zebrać informację o powstaniu firmy,celach,misji czy firma angażuję się w działalność społeczną,jak dba o pracowników czy organizuje szkolenia.Te informację da się wykorzystać na rozmowie.Pracodawcy uwielbiają jak mówi się dobrze i chwali się firmę.

 20. Ocena: +3

  Positive Negative

  jutro mam rozmowe o prace a mam dziecko ktore ma rok i 3 miesiace boje ze zapyta czy mam dzieci jak mam odpowiedziec zeby mnie przyjeto?

  Pracodawca nie powinien zadawać takich pytań.Jeżeli już zapyta to proszę powiedzieć ,że nie ma problemu bo w tym czasie zaopiekują się nim rodzice.

 21. Ocena: +2

  Positive Negative

  Czy interesowałby Cię awans na miejsce szefa?

  Pytanie ma na celu sprawdzenie aspiracji i motywacji do pracy.Proszę powiedzieć ,że wolałaby Pani nie wybiegać w przyszłość i skupić się na obecnych obowiązkach.

 22. Ocena: +1

  Positive Negative

  Dlaczego chcesz u nas pracować ( firma sprzatająca)

  Proszę wspomnieć o renomie firmy i dobrych opiniach ,które Pani słyszała o firmie.Dodatkowo jeżeli ma Pani doświadczenie w sprzątaniu to proszę też przytoczyć tę kwestie.

 23. Ocena: +2

  Positive Negative

  Jaką odniósł pani/pan największą porażke ?

  Wspominając porażki nie można odpowiedzieć ,że takich nie ma.Najlepiej przedstawić sytuację ,która uległa poprawie np. nauczeniu się czegoś co sprawiało kiedyś kłopoty np. Moją słabościa i porażka było np nieznajomość języka angielskiego albo komputer ,programów ale to uległo poprawie i teraz dobrze się posługuję (komputerem ,językiem obcym)

 24. Ocena: +5

  Positive Negative

  co pan myśli o poprzednim pracodawcy???

  Zawsze należy myśleć i wypowiadać się pozytywnie. Wszystko było w porządku.Nawet najmniejsza negatywna wypowiedź może zdyskwalifikować kandydata.

 25. Ocena: +1

  Positive Negative

  W jaki sposób planujesz trudne zadania?

  Pytanie sprawdzające organizacje pracy,radzenie sobie z zadaniami i priorytety.Chodzi o to żeby działać zgodnie z planem!

 26. Ocena: +0

  Positive Negative

  Jak/Gdzie Pan widzi siebie za kilka lat?

  Chociaż trudno jest przewidzieć przyszłość, szczerze wierzę, że za 5 lat od dzisiaj będę jednym z najskuteczniejszych [podać zajęcie, zawód] — taki przynajmniej jest mój ambitny cel. Osobiście uważam, że im wyższe cele człowiek sobie stawia, tym mniejsze ograniczenia na siebie nakłada. Bo dlaczego nie sięgać wysoko? Jedyne, co może nas przed tym hamować, to nasze własne, zwykle irracjonalne przekonania. Rozwój osobisty to jeden z tych elementów mojego życia, do którego przykładam szczególną wagę. Prawdopodobnie dlatego mogę powiedzieć, że nie ograniczam się w tym, co faktycznie mogę osiągnąć — za 5 lat i w ciągu całego mojego życia.

 27. Ocena: -2

  Positive Negative

  Film czy książka? I podać trzy tytuły godne polecenie (w zależności od wyboru)

  Proszę wybrać kilka filmów i książek i o nich opowiedzieć. Typowe pytanie na kreatywność.

 28. Ocena: -10

  Positive Negative

  Miałam takie pytanie: Czego najbardziej nie lubiłam w swojej poprzedniej pracy?

  Nie należy tutaj negatywnie wypowiadać się o poprzedniej pracy.Wszystko się podobało.

 29. Ocena: -1

  Positive Negative

  Mieszka Pani obecnie w miejscowości X w innym województwie. Jak w tej sytuacji wyobraża sobie Pani pracę w naszej firmie?

  Pracodawca sprawdza czy byłaby Pani skłonna do przeprowadzenia się do miejscowości w której obywa się praca.Jest to zapewne warunek.

 30. Ocena: +2

  Positive Negative

  Jak pracuje pani w zespole?

  Pracodawca chce sprawdzić czy potrafi Pani współpracować w zespole.Proszę odpowiedzieć,że nie miała Pani z tym problemów,zawsze bez problemów porozumiewał się z innym pracownikami i osiągała kompromis.Jest Pani otwarta na współpracę.Najlepiej też podać przykład z poprzedniej pracy gdzie ta współpraca przebiegała dobrze.

 31. Ocena: +1

  Positive Negative

  Kim jest dla Pana trudny klient?

  Pracodawcy zależy na tym żeby sprawdzić czy umie Pani sobie radzić z trudnym klientem.
  Proszę podać sytuację z poprzedniej pracy. Trudny klient to nie tylko taki z którym nie można się porozumieć ale także osoba niezdecydowana i nie umiejąca określić swoich potrzeb.

 32. Ocena: +1

  Positive Negative

  Opowiedz o swojej największej porażce i jak poradziłeś sobie w tej trudnej sytuacji?

  Pracodawca chciałby się dowiedzieć jak radzisz sobie w trudnych,stresujących sytuacjach.Wybierz jedną taką sytuacje i opisz jak sobie z nią poradziłeś żeby ją rozwiązać. Nie musi to być ta największa bo ciężko taką wybrać

 33. Ocena: +3

  Positive Negative

  Czemu aplikuję na stanowisko mechanik-operator w Philip Morris

  przede wszystkim proszę sprawdzić informacje na temat firmy,jej historie,misje i cele i wykorzystać to na rozmowe.W sprawie stanowiska mechanik operator proszę wskazać ,że to jest to co Pan lubi robić,chciałby Pan rozwijać się w firmie Phillip Morris i pomagać firmie osiągać cele.Jeżeli Pan posiada doświadczenie na tym stanowisko to proszę o tym także wspomnieć.

 34. Ocena: -9

  Positive Negative

  Dlaczego powinnismy zatrudnic wasnie pania na stanowisko pracownik biurowy?

  Pytanie ma na celu sprawdzenie czy posiada Pani odpowiednie cechy do pracy na tym stanowisku.Jeżeli Pani juz pracowała w tym charakterze to proszę opisać obowiązki po z poprzednich miejsc pracy.

 35. Ocena: -2

  Positive Negative

  Dlaczego powinniśmy zatrudnić Panią na stanowisku doradcy klienta bankowego i kasjera?

  Pytanie ma na celu sprawdzenie czy kandydat na pewno nadaje się na to stanowisko i czy będzie przydatny firmie.Podczas odpowiedzi proszę skupić się bardziej na tym co Pani może zrobić dla firmy a nie co firma dla Pani.Jeżeli pracowała Pani wcześniej na takim stanowisku, to proszę opisać Pani doświadczenie i kompetencje przydatne na tym stanowisku min komunikatywność,dobra organizacja pracy,odporność na stres.

 36. Ocena: +2

  Positive Negative

  jakie inne oczekiwania poza pensją miałby pan

  Proszę powiedzieć ,że liczy Pani na miła atmosferę w zespole i możliwości wykonywania nowych zadań

 37. Ocena: +1

  Positive Negative

  jak dlugo pani chiala by pracowac na tym stanowisku

  Proszę powiedzieć ,że chciałaby Pani rozwijać się na tym stanowisku i otrzymywać nowe zadania.Liczy Pani na realizację nowych wyzwań na tym stanowisku.

 38. Ocena: +1

  Positive Negative

  czy widzi pan mozliwosc skrócenia tego okresu

  Witam,

  pracodawcy zależy żeby Pani jak najszybciej podjeła pracę w nowej firmie.Proszę ustalić to z obecnym pracodawcą.Może uda się rozwiązać umowę za porozumieniem stron.

 39. Ocena: +3

  Positive Negative

  jak najchetniej spedza czas wolny

  Ważne żeby czas wolny spędzać aktywnie i podnosić kwalifikacje.Można wspomnieć o zajęciach sportowych,uczęszczaniu na różne szkolenia i kursy,spotkania ze znajomymi,dokształcanie się,przygotowywanie się do danej pracy,wyszukiwanie darmowych spotkań.

 40. Ocena: -3

  Positive Negative

  Z jakich powodow przez okres kilku miesiecy zostawala pani bez zatrudnienia

  Pracodawca próbuje się dowiedzieć jakich działań Pani podejmuję żeby znaleźć pracę, co Pani robi w wolnym czasie i czy są to aktywne zajęcia.Najlepiej w tym czasie uczestniczyć w darmowych kursach,spotkaniach,bywaniu na targach pracy.Musi to być aktywnie spędzony czas.

 41. Ocena: -1

  Positive Negative

  Co bylo powodem że zakonczyla pani wspołprace z pracodawca X

  Witam,

  Najlepiej jeżeli współpraca zakończyła się z powodu pracodawcy np redukcja stanowiska itp.
  Proszę powiedzieć,że szuka Pani nowej drogi rozwoju i też chciałaby więcej zarabiać.Proszę nigdy nie mówić źle o byłym pracodawcy.Proszę wspomnieć ,że mało Pani zarabiała i nie było szans na podwyżke.

 42. Ocena: +2

  Positive Negative

  Pracodawca nie przedłużył ze mną umowy.Byłam nie wygodna w firmie ponieważ sprzeciwialan się objawom mobingu ze strony kierownika.

  Sama odpowiedź dotycząca mobingu może rekruterowi nie wystarczyć.Musi być poparta faktami.Różne są granice mobingu.Jeżeli objawy były uzasadnione i wpływały na Pani stan psychiczny to można podać to jako powód zmiany pracy.

 43. Ocena: +6

  Positive Negative

  jak poradziłaby sobie pani z nieuprzejmym, trudnym klientem, który nie przyjmuje tego co my mu mówimy ? (instytucja publiczna)

  Na pewno nie można wpadać w nerwowy nastrój i dać się ponosić emocjom.Trzeba zachować spokój.Wysłuchać spokojnie to co ma klient do powiedzenia,nie przerywać ani nie uspokajać.Proszę zaproponować szybkie rozwiązanie problemu.Jeżeli to Pani popełniła błąd to proszę przeprosić i przyznać klientowi rację.To go uspokoi.Te kilka technik na pewno pomoże zapanować nad trudnym klientem.(zachowanie spokoju,nie przerywanie,przyznanie racji w przypadku Pani błędu,wysłuchanie tego co ma do powiedzenia,zaproponowanie szybkiego rozwiązania problemu,nie uspokajać na siłę.)

 44. Ocena: +1

  Positive Negative

  W jakie trudnej sytuacji w pracy znalazła się Pani?

  Pytanie ma na celu sprawdzenie jak radzi sobie Pani w trudnych i stresujących sytuacjach w pracy.Jak rozwiązuje problemy i w jaki sposób to robi. Proszę wybrać taka sytuację z poprzedniej pracy i opisać ją. Proszę sobie wcześniej taką sytuację przemyśleć i sie przygotować.

Poszukujesz przykładowej odpowiedzi na jedno z trudniejszych (twoim zdaniem) pytań? Wpisz je w poniższym okienku i kliknij przycisk ’Zasugeruj pytanie', w ciągu 48 godzin znajdziesz na nie przykładową odpowiedź na tej stronie…
Pytanie:
E-mail: 1

1 - Wpisz adres e-mail, a kiedy odpowiedź się pojawi — natychmiast Cię o tym powiadomię! (Pole opcjonalna)