Dlaczego kłamiemy na rozmowie kwalifikacyjnej? Najczęstsze kłamstwa pracowników. Kiedy warto skłamać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Kłamstwa na rozmowach kwalifikacyjnych nie należą do rzadkości. Wielu kandydatów ma tendencję do zawyżania swoich umiejętności, koloryzowania CV, a nawet tworzenia całkowicie fikcyjnego życiorysu. Kłamiemy z powodu długiego okresu bezrobocia, braku posiadania kwalifikacji potrzebnych na dane stanowisko, a także z powodu stresu, który odczuwamy podczas rozmowy o pracę. Jakie są najczęstsze kłamstwa na rozmowach kwalifikacyjnych?

Znajomość języków obcych

Większość kandydatów doskonale zdaje sobie sprawę, że pracodawcy bardzo cenią znajomość języków obcych u potencjalnych pracowników. Niekiedy dochodzi nawet do absurdalnych sytuacji, gdy wymaga się biegłej znajomości języka na stanowisko, gdzie nie będzie on wcale potrzebny. Z tego względu część kandydatów podaje nieprawdziwe informacje dotyczące znajomości języków. W CV często można znaleźć wzmianki o podstawowej znajomości języka, co w praktyce oznacza, że kandydat zna kilka słów lub uczył się języka w przeszłości, jednak już nic nie pamięta. Warto zdawać sobie sprawę, że rekruter w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej może nam zadać pytanie w języku obcym, którego znajomość deklarujemy.

Kłamstwa dotyczące wykształcenia

Rekruterzy dość często spotykają się z kłamstwami dotyczącymi wykształcenia. Niektórzy są zdania, że nawet ponad trzydzieści procent wszystkich kandydatów kłamie odnośnie ukończonych szkół i kursów. Kandydaci zawyżają swoje stopnie naukowe, podają informacje, że ukończyli uniwersytet, na którym w rzeczywistości byli jedynie na kilku zajęciach. Okłamać rekrutera nie jest trudno, zwłaszcza, kiedy jest się specjalistą w danej dziedzinie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że pracodawca po zaakceptowaniu naszego CV może poprosić o okazanie dyplomu.

Kłamstwa na temat przyczyny zwolnienia

Wielu kandydatów kłamie mówiąc o przyczynie zwolnienia w poprzedniej pracy. Oczywistym jest, że nie chcą wspominać na rozmowie kwalifikacyjnej o tym, że zwolnienie było w rzeczywistości efektem ich zaniedbań. Kłamiąc w ten sposób należy liczyć się z faktem, że rekruter będzie się starał skontaktować z naszym byłym pracodawcą.

Kłamstwa dotyczące kluczowych umiejętności

Często zdarza się, że kandydaci podają w CV fałszywe informacje dotyczące swoich umiejętności. Muszą jednak zdawać sobie sprawę, że w przypadku, gdy są to umiejętności kluczowe dla danego stanowiska, rekruter lub pracodawca będą chcieli je sprawdzić. Zdaniem rekruterów kandydaci, którzy piszą, że znają podstawy jakichś programów, w rzeczywistości nie potrafią się nimi posługiwać.

Kłamstwa dotyczące zainteresowań

Nie ma obowiązku pisania w CV o swoich zainteresowaniach, jednak wielu kandydatów to robi. Jeżeli są to zainteresowania bardzo ogólne, takie jak na przykład oglądanie filmów, prawdopodobnie nikt nie zwróci na nie uwagi. W przypadku gdy zainteresowania mogą być przydatne w pracy na konkretnym stanowisku, istnieje duża szansa, że rekruter będzie starał się dowiedzieć czegoś więcej.

Opis największej porażki zawodowej

Zdarza się, że rekruterzy pytają kandydatów o największe porażki, które zdarzyły się w ich życiu zawodowym. Większość pytanych nie odpowiada zgodnie z prawdą. Z oczywistych względów wolą opisać porażkę, która była najmniej dramatyczna.

Przyczyny zainteresowania daną ofertą pracy

Kandydaci pytani przez rekruterów dlaczego chcą podjąć pracę w danej firmie, czy na określonym stanowisku często nie mówią prawdy. Jeżeli w rzeczywistości muszą jak najszybciej znaleźć pracę, gdyż kończą się im środki na koncie, prawdopodobnie powiedzą, że imponuje im jak firma się rozwija, w jakich kierunkach działa. Taka odpowiedź stawia ich w zdecydowanie bardziej korzystnym świetle.

Wyolbrzymianie zakresu dotychczasowych obowiązków

Wielu kandydatów (co ciekawe więcej mężczyzn niż kobiet) kłamie w sprawie zakresu swoich obowiązków na poprzednich stanowiskach. Zdarza się, że przypisują sobie cudze osiągnięcia zawodowe.

Kiedy warto skłamać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Choć kłamstwa na rozmowie kwalifikacyjnej często są dla kandydatów zgubne, istnieją sytuacje, kiedy można skłamać. Dotyczą szczególnie pytań, które nie powinny mieć miejsca podczas rozmowy z potencjalnym pracownikiem. Jeżeli rekruter pyta nas, czy planujemy zakładać rodzinę, a my czujemy, że odpowiedź twierdząca nas dyskwalifikuje, możemy odpowiedzieć, że nie lubimy dzieci i nie planujemy zakładać rodziny.

Warto zastanowić się nad kłamstwem dotyczących naszych słabych stron. Pytania takie padają na rozmowach kwalifikacyjnych dość często, a w niektórych przypadkach podanie prawdziwej odpowiedzi od razu nas dyskwalifikuje. Jeżeli rekruter zapyta nas o słabą stronę, nie odpowiadajmy, że ciągle się spóźniamy lub też nie umiemy pracować w stresie. Lepszą odpowiedzią jest przyznanie się do perfekcjonizmu.

Nawet jeżeli dana praca jest dla nas jedynie odskocznią i wiemy, że po dwóch miesiącach się zwolnimy, w żadnym wypadku nie mówmy tego rekruterowi. Taka odpowiedź automatycznie nas dyskwalifikuje, ponieważ pracodawca nie będzie chciał tracić czasu i pieniędzy na osobę, która za chwilę odejdzie.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox