Pracownicy z zagranicy w Polsce – jakie branże najbardziej zyskują?

Pracownicy z zagranicy w Polsce – jakie branże najbardziej zyskują?

Od kilku lat w Polsce stale rośnie liczba pracowników z zagranicy. Rozwijający się rynek oraz wojna na Ukrainie sprawiły, że napływ ten jest najszybszy w najnowszej historii Polski. 

Rekrutacja obcokrajowców prowadzona jest różnymi sposobami jednak najbardziej skutecznym jest outsourcing realizowany przez wykwalifikowanych specjalistów. 

Jeśli interesuje Cię temat zagranicznych pracowników w naszym kraju i chcesz dowiedzieć się więcej o ich wpływie na naszą gospodarkę, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Outsourcing pracowniczy, czym jest i jak wpływa na firmę?

W ostatnich latach firmy miały duże trudności z samodzielnym pozyskiwaniem pracowników. Rekrutacja wymagała osobnego działu pozyskiwania pracowników, dużych nakładów finansowych i czasowych, które mogły być użyte na innych odcinkach działalności przedsiębiorstwa. 

W związku z tym dużą popularnością zaczęły cieszyć się firmy świadczące outsourcing pracowniczy. Tego typu podmioty są wynajmowane w celu pozyskania pracowników, a profil ich działalności oraz zatrudnienie specjalistów od rekrutacji pozwala w odpowiedni sposób dobrać pracowników.

Outsourcing pracowniczy bardzo dobrze wpływa na firmę. Agencje pracy szybko rekrutują wykwalifikowanych w danej branży pracowników pozwalając firmie poszukującej siły roboczej zmniejszyć koszty i zwiększyć skalę działalności. 

Rekrutowanie przez agencję zewnętrzną ma także inne zalety, takie jak pozbycie się odpowiedzialności za pracownika i ewentualnych jego skarg oraz przejęcie przez firmę outsourcingową księgowości związanej z pracownikami. 

Obcokrajowcy w Polsce, czyli korzyści z migracji zarobkowej

Przemiany społeczno-gospodarcze naszego kraju znacznie odbiły się na polskim rynku pracy. Wzrosły wymagania płacowe i z roku na rok spada zaangażowanie w wykonywane obowiązki. Są to typowe procesy dla rozwiniętych gospodarek – ludzie chcą pracy lekkiej i umysłowej, cięższa praca fizyczna nie ma zbyt wielu chętnych. 

Na ratunek problemom przychodzą jednak pracownicy z zagranicy. Mają oni mniejsze wymagania płacowe, które rekompensują sobie różnicą kursową waluty. Według badań, pracownicy z zagranicy cechują się też większym zaangażowaniem i obowiązkowością, nawet gdy praca jest ciężka i żmudna.

Migracja zarobkowa i zatrudnienie pracowników z poza Polski niesie więc wiele korzyści. Poza nadmienionymi niższymi kosztami pracy i wysokim zaangażowaniem pracownicy z zagranicy wyróżniają się wysoką dyspozycyjnością. 

Przyjeżdżają oni do Polski w celach zarobkowych są więc gotowi pracować poza standardowymi godzinami, również w dni wolne. Cechują się też większą elastycznością gotowi są w większości zarówno do podejmowania prac sezonowych, jak i stałych.

Jak rekrutować pracowników z zagranicy?

Jak już wspomniano, zatrudnianie pracowników z zagranicy niesie liczne korzyści i jest bardzo opłacalne dla rozwoju firmy w kontekście strategicznym. Problemem jest jednak zrekrutowanie tego typu pracowników. 

Nabór prowadzony własnymi siłami jest czasochłonny, drogi i nie daje gwarancji pozyskania odpowiednich pracowników z branż, którymi się zajmujemy. 

Receptą na ułatwienie rekrutacji jest outsourcing pracowniczy – współpraca z agencją pracy, która wykona nabór pracowników za nas.

Jedną z najprężniej rozwijających się na rynku firm outsourcingowych jest Amer International. Dzięki rozwiniętej sieci punktów rekrutacyjnych i dużej skali działalności Amer International szybko i z dużą precyzją pozyskuje pracowników. Jak pokazują opinię z serwisów internetowych, większość firm korzystających z usług wspomnianej agencji jest zadowolonych z jej usług, co więcej opinie często wspominają o znacznym rozwoju firmy po nawiązaniu współpracy z Amer International. 

Jednym z największych rynków rekrutacji pracownika jest Ukraina, można tam bowiem znaleźć zarówno wykwalifikowanych specjalistów jak i robotników czasowych. Badania socjologiczne pokazują, że pracownicy z Ukrainy są sumienni, uczciwi i stosunkowo łatwo integrują się z Polakami. 

Z tego względu Amer International prowadzi osobną rekrutację osób narodowości ukraińskiej. Jeśli więc chcesz zwiększyć skalę działalności swojej firmy koniecznie nawiąż współpracę z Amer International!

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox