Problemy seksualne w związkach – gdzie szukać pomocy w ich rozwiązaniu?

Seks jest nieodłącznym elementem niemal każdej relacji pomiędzy partnerami życiowymi. Stanowi podstawę zdrowego i prawidłowo rozwijającego się związku. Jednocześnie wiele par cierpi z powodu różnych problemów, które dotykają ich życia łóżkowego. Są to różnego typu zaburzenia fizjologiczne, psychologiczne, psycho-seksualne. Na poziom libido oraz potrzeby erotyczne ma wpływ wiele czynników, które mogą poprawić jakość Twojego życia seksualnego. Poniżej przybliżamy ten temat oraz skupiamy się na najczęstszych problemach dotykających polskie pary.

Najczęstsze problemy łóżkowe wśród polskich par 

Wystąpienie zaburzeń w życiu seksualnym jest sprawą w dużym stopniu indywidualną. Zależy zarówno od Twoich indywidualnych predyspozycji, jak i wzajemnego dopasowania współpartnerów. Ponadto na jakość seksu ma wpływ wzajemna komunikacja, która powinna opierać się na zaufaniu i szczerości. Wielu problemów występujących w seksie dałoby się uniknąć, gdyby partnerzy rozmawiali ze sobą otwarcie i szczerze na temat swoich oczekiwań i pragnień.

Do najczęściej występujących problemów należy ograniczenie bliskości seksualnej ze strony partnera lub też utrata satysfakcji z przebiegu życia erotycznego. Równie często pojawiającym się problemem jest niski poziom pożądania, który może utrzymywać się przez długi okres.

W przypadku mężczyzn częstym zaburzeniem są problemy z wystąpieniem erekcji oraz przedwczesna ejakulacja. W przypadku pań, do najczęściej występujących zaburzeń należy niemożność osiągnięcia orgazmu oraz bolesne odczucia w trakcie stosunku pochwowego. 

Osoby dotknięte powyższymi problemami powinny poszukać specjalistycznej pomocy u seksuologa lub psychologa. Wiele placówek wychodzi naprzeciw swoim klientom i udostępnia możliwość umówienia wizyty psycholog online, dedykowanej zwłaszcza dla osób, dla których będzie to pierwsza wizyta dotycząca zdrowia seksualnego. 

Co sprzyja wystąpieniu zaburzeń seksualnych? 

Przyczyny wystąpienia problemów w seksie mogą być rozmaite. Mogą mieć podłoże fizjologiczne, psychologiczne oraz społeczne. Istnieje szereg zaburzeń, których wystąpienie może przekładać się na ograniczoną sprawność seksualną. Zaliczyć tu należy zaburzenia hormonalne, neurologiczne, choroby układu sercowo-naczyniowego, onkologiczne oraz psychiczne. Do tych ostatnich zaliczają się przede wszystkim zaburzenia nerwicowe, lęki, depresja, choroby afektywne oraz uzależnienia. 

Poza tym problemy seksualne w związkach mogą pojawiać się niezależnie od wystąpienia wymienionych wyżej trudności. Częste problemy zgłaszane przez pary korzystające z usług seksuologa to: brak bliskości, oziębłość, unikanie rozmów na temat seksu, a także nadmierna bliskość w związku i brak swobody. Warto też podkreślić, że często przyczyną wystąpienia problemów w seksie jest decyzja o zajściu w ciążę. W jej rezultacie organizm kobiety przechodzi istotne zmiany, między innymi hormonalne, dotykające zarówno sfery behawioralnej, potrzeb, jak i poziomu libido. W rezultacie okres rozwijającego się macierzyństwa może zastopować rozwój związku lub wymusić na partnerach zmiany w dotychczasowych przyzwyczajeniach erotycznych.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox