Gap year – czy warto, jak odbierają go pracodawcy?

Gap year, czyli roczna przerwa od nauki cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Z kolei w krajach anglosaskich rok wolnego jest już tradycją. Należy podkreślić, że istnieją dwa rodzaje gap year – pierwszy to przerwa jeszcze przed studiami, po zakończeniu liceum, drugi to przerwa w trakcie studiów. Czy warto decydować się na gap year? Jak gap year postrzegają pracodawcy?

Kto decyduje się na gap year?

Na gap year decydują się młodzi ludzie, którzy często mają rozmaite motywacje. Dla jednych roczna przerwa od nauki jest sposobem na regenerację sił (na przykład po intensywnej nauce do egzaminów), zdobywanie nowych umiejętności, pracę, czy też poznawanie nowych ludzi i miejsc.

Jeszcze jakiś czas temu gap year kojarzył się przede wszystkim z maturzystami, którym nie udało się dostać na wymarzone studia. Osoby takie wolały poczekać rok i lepiej przygotować się do egzaminów niż decydować się na studia, które ich nie interesowały.

Obecnie dla osób robiących sobie przerwę od nauki przygotowuje się wiele atrakcyjnych programów (na przykład work&travel, młodzi ludzie mogą ubiegać się również o roczne wizy pracownicze do Australii, czy Kanady), co sprawia, że na odroczenie nauki decyduje się coraz większa liczba maturzystów i studentów.

Gap year – jak go wykorzystać?

Sposobów na wykorzystanie gap year jest naprawdę wiele. Dla dużej części młodych ludzi jest to rok na przemyślenia. Trudno oczekiwać od osób, które dopiero zdały maturę, że będą wiedziały co chcą robić w życiu. Podczas rocznej przerwy mogą rozwinąć się nowe pasje i zainteresowania.

Z gap year korzystają także osoby nieco starsze. Dla studentów ostatnich lat studiów lub absolwentów roczna przerwa może być szansą na zmianę branży. Są studenci, którzy dopiero po kilku latach nauki dochodzą do wniosku, że ich studia nie dają szans na atrakcyjne zatrudnienie. Wówczas jedyną szansą wydaje się nauka nowych umiejętności i zmiana branży.

Znaczna część młodych ludzi wykorzystuje gap year na zwiedzanie, poznawanie nowych kultur i nowych ludzi. Zagraniczne wyjazdy są doskonałą szansą na naukę języka obcego, który z pewnością przyda się w przyszłej pracy.

Są osoby, które nie chcą rozpoczynać studiów dziennych bez zdobycia doświadczenia zawodowego. Gap year może być szansą na zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych. Jeżeli nie chcemy podejmować pracy zarobkowej, możemy wziąć udział w wolontariacie.

Jakie wady ma gap year?

Czy gap year ma same zalety? Niekoniecznie. Istnieją również przeciwnicy takiego rozwiązania. Ich zdaniem zaleta tego gap year – ogromna ilość wolnego czasu, może być zarówno jego wadą. Nie wszyscy ludzie są w stanie dobrze zagospodarować całe dwanaście miesięcy. Istnieje wiele osób, którym się to udaje, jednak są też tacy, którzy podczas tak długiej przerwy nie będą robić nic konstruktywnego. Z ich perspektywy będzie to czas stracony. Granie w gry komputerowe, czy oglądanie seriali z pewnością nie wniesie niczego pozytywnego do naszego życia. Tak spędzony gap year może nawet obniżyć nasze poczucie własnej wartości.

Poważną wadą gap year może być utrudniony powrót do dawnego rytmu dnia i wielu obowiązków. Z tego względu przerwa ta może znacznie się przedłużyć. Osoby, które przyzwyczaiły się do słodkiego lenistwa mogą z niechęcią myśleć o podjęciu pracy, czy powrocie do szkoły.

Jeżeli nasze zasoby finansowe (lub zasoby finansowe naszej rodziny) są ograniczone, gap year może być przez naszych bliskich postrzegany jako marnotrawstwo. Na długą przerwę możemy zdecydować się jedynie wówczas, gdy posiadamy poduszkę finansową, która pozwoli się nam przez ten czas utrzymać (ewentualnie nasi bliscy deklarują gotowość utrzymywania nas przez tak długi czas – muszą jednak wyrazić taką wolę, a nie być do tego zmuszeni).

Gap year oczami pracodawców

Zanim podejmiemy decyzję o gap year, warto się zastanowić jak roczna przerwa od nauki lub aktywności zawodowej jest widziana przez pracodawców. Opinie są podzielone. Znajdziemy pracodawców, którzy nieprzychylnie patrzą na osoby, które zdecydowały się na gap year. Długa przerwa może budzić ich wątpliwości, czy dany kandydat nadaje się do długofalowej współpracy. Koszty rekrutacji i szkolenia pracownika są tak duże, że przedsiębiorcy nie chcą ponosić ryzyka zatrudnienia osoby, która być może niedługo zrezygnuje z pracy. Jeżeli czujemy, że potencjalny pracodawca ma wątpliwości co do naszej osoby z powodu gap year, warto szczegółowo wytłumaczyć mu, co dała nam tak długa przerwa (możemy na przykład powiedzieć, że w ciągu gap year podróżowaliśmy po świecie, nauczyliśmy się języka obcego, zdobyliśmy wiele ciekawych kontaktów, spróbowaliśmy wolontariatu, który przesądził o naszych planach zawodowych).

Większość pracodawców nie ma jednak negatywnych skojarzeń z gap year. Jeżeli potencjalny pracownik jest w stanie stwierdzić, że dzięki długiej przerwie udało mu się zdobyć nowe umiejętności, poznać nowych ludzi, ukształtować swój charakter, pracodawcy nie powinni mieć problemów z zatrudnieniem go.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox