Rozmowa kwalifikacyjna online – jak się do niej przygotować?

Rozmowy kwalifikacyjne online pojawiły się stosunkowo niedawno, jednak w dobie pandemii stały się bardzo popularne. Z punktu widzenia rekrutera taka rozmowa jest lepszym rozwiązaniem niż rozmowa telefoniczna (istnieje możliwość obserwowania kandydata). W jaki sposób przygotować się do rekrutacji przez internet?

Rozmowa kwalifikacyjna online oczami rekrutera

Z punktu widzenia rekrutera rozmowa kwalifikacyjna przez internet nie różni się wiele od rozmowy w cztery oczy. Nie można wprawdzie uścisnąć dłoni kandydata i zaproponować mu czegoś do picia, jednak schemat działania jest ten sam. Rekruter powinien postarać się o zrobienie jak najlepszego wrażenia. Przed połączeniem się z kandydatami można przeprowadzić test ze znajomym. Poprośmy bliską osobę o sprawdzenie, czy oświetlenie w pomieszczeniu, w którym przebywamy jest odpowiednie, czy nie ma problemów z dźwiękiem.

W przypadku, gdy w naszym mieszkaniu znajduje się dużo okien, postarajmy się je przyciemnić (nie można doprowadzić do sytuacji, w której światło słoneczne pada na monitor). Warto jest poeksperymentować z oświetleniem – ustawiajmy lampę w różnych lokalizacjach do momentu osiągnięcia efektu, z którego będziemy zadowoleni.

Przed połączeniem się z kandydatami koniecznie przeprowadźmy dłuższą rozmowę ze znajomym, żeby upewnić się co do jakości internetu (słabe połączenie doprowadzi do przerywania transmisji).

W jaki sposób przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej przez internet – poradnik dla kandydata

Kandydaci, którzy otrzymali zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną za pośrednictwem internetu, powinni się do niej przygotować tak jak do każdej innej rozmowy o pracę. W przypadku rozmowy przez internet musimy zadbać nie tylko o siebie, ale i o sprzęt, z którego korzystamy. Pamiętajmy, że kandydat, który ma problemy z internetem, dźwiękiem, czy obrazem będzie postrzegany jako osoba źle zorganizowana. Najlepszym sposobem na upewnienie się czy wszystko w porządku jest przeprowadzenie rozmowy próbnej ze znajomym lub inną bliską osobą. Poprośmy o wskazówki co możemy ulepszyć, żeby zrobić dobre wrażenie na rekruterze.

Specjaliści od rekrutacji przypominają, że nasza nazwa użytkownika powinna brzmieć profesjonalnie. Najlepiej, kiedy będzie kombinację imienia i nazwiska. Unikajmy nazw typu gwiazdeczka, stokrotka, misio, czy kociak. Nie pasują one do osoby, która chce uchodzić za profesjonalistę.

Jeżeli nasze łącze internetowe nie jest najlepszej jakości, być może warto poprosić domowników, żeby na czas naszej rozmowy kwalifikacyjnej nie korzystali z internetu. Jeśli i to nie pomaga, znajdźmy spokojne miejsce z internetem (w tym celu sprawdzą się biura coworkingowe).

Wybierzmy odpowiednie miejsce do rozmowy

Żeby rozmowa rekrutacyjna wypadła dobrze, potrzebujemy odpowiedniego miejsca. Pomieszczenie powinno być dobrze oświetlone i wyciszone. Jeżeli przeszkadzają nam odgłosy z ulicy – zamknijmy okna. Jeżeli mamy dzieci, poprośmy, żeby nie wchodziły do pokoju przez określony czas. Gdy czujemy, że nasze prośby mogą nie zostać wysłuchane, znajdźmy osobę, która zajmie się naszymi dziećmi przez godzinę lub dwie.

Zadbajmy o to, żeby przynajmniej przestrzeń za naszymi plecami prezentowała się schludnie (może być to biała ściana lub półka z książkami). Usuńmy z kadru wszystkie niepożądane przedmioty.

Kamerę należy ustawić w taki sposób, żebyśmy podczas rozmowy patrzyli w monitor (wówczas nasz rozmówca będzie miał wrażenie, że patrzymy mu prosto w oczy). Warto jest zadbać o to, żeby na naszym monitorze znajdował się podgląd (wówczas będziemy mogli na bieżąco obserwować siebie i swoje otoczenie). Z tego względu do rozmowy lepiej jest wykorzystać komputer stacjonarny lub laptopa, a nie smartfon, który nie daje nam takiej możliwości.

Odpowiedni wizerunek

Na rozmowę kwalifikacyjną online powinniśmy ubrać się schludnie (przynajmniej widoczna dla rekrutera część naszego ciała powinna być zadbana; zalecamy jednać, żeby w pełni ubrać się elegancji, gdyż atrakcyjny wygląd dodaje nam pewności siebie niezależnie od tego, czy ktoś nas obserwuje, czy nie).

Przed rozmową zadbajmy o odpowiednią fryzurę i makijaż. Używajmy pudru matującego. Kosmetyki rozświetlające sprawią, że nasza twarz na ekranie będzie się błyszczeć bardziej niż w rzeczywistości, przez co możemy wyglądać na spoconych.

Przygotowanie merytoryczne

Do rozmowy rekrutacyjnej online należy przygotować się merytorycznie. Każdy kandydat powinien zdobyć informacje o firmie, w której chce podjąć pracę. Warto również zapoznać się z problemami danego przedsiębiorstwa, poznać rynek, na którym działa firma. Taka wiedza sprawi, że będziemy w stanie zadawać rekruterowi pytania, które potwierdzą nasze przygotowanie.

Przed rozmową dobrze jest poćwiczyć mówienie o swoim doświadczeniu zawodowym i umiejętnościach. Zastanówmy się również jakie są nasze największe zalety i wady (takie pytanie pojawia się na większości rozmów o pracę). Jako, że pytania rekrutacyjne często się powtarzają, poszukajmy w internecie przykładowych pytań i wymyślmy jak najlepsze odpowiedzi na nie.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox