Minusy pracy zdalnej z perspektywy pracownika i pracodawcy

Praca zdalna jest współcześnie tak popularna, że trudno znaleźć osobę, która nie zna kogoś, kto nie pracowałby w taki sposób. Wielu ludzi marzy o tym, żeby zacząć pracować zdalnie, gdyż wydaje i się, że taki model pracy wiąże się z samymi korzyściami. Niestety nie jest to prawdą. Praca zdalna ma swoje wady. Dostrzegają je zarówno pracownicy, jak i pracodawcy.

Wady pracy zdalnej z perspektywy pracodawcy

Choć mogłoby się wydawać, że niskie koszty związane z utrzymaniem pracowników zdalnych są dla pracodawcy najważniejsze, okazuje się, że może być inaczej. Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników stacjonarnie znają ich i zazwyczaj wiedzą czego mogą się po nich spodziewać. Takiej pewności nie mają już w przypadku osób pracujących na odległość.

Z punktu widzenia pracodawcy wadą pracy zdalnej jest ograniczona możliwość kontrolowania pracowników. O ile mogą oni sprawdzić czym w czasie pracy zajmują się pracownicy stacjonarni, nie mogą tego zrobić w przypadku osób pracujących zdalnie.

Dla pracodawców również liczy się dobra atmosfera w firmie. Posiadanie zgranego zespołu pozwala na lepsze planowanie rozwoju przedsiębiorstwa. Jeżeli chodzi o pracowników zdalnych – trudno od nich wymagać skupienia na wspólnych celach. Osoby takie mają do wykonania określone zadania, jednak nie są w żaden sposób związane z przedsiębiorstwem i współpracownikami. Jako, że pracownicy zdalni nie są zintegrowani z zespołem stacjonarnym, współpraca pomiędzy nimi może układać się różnie.

Minusy pracy zdalnej dla pracownika

Osoby, które nigdy nie pracowały zdalnie uważają niekiedy, że takie rozwiązanie ma same zalety, co nie jest prawdą. Praca zdalna wymaga od pracownika ogromnej samodyscypliny, przez co nie każdy jest w stanie jej sprostać. Bardzo często zdarza się, że pracownicy wykonujący swoje obowiązki zdalnie są mało efektywni. Kiedy idziemy do biura na określoną godzinę, wiemy, że jest to czas przeznaczony na pracę i musimy go jak najbardziej efektywnie wykorzystać. Duże znaczenie ma tu kontrola ze strony przełożonego i współpracowników (w godzinach pracy nie możemy zająć się oglądaniem filmu, czy rozmową z przyjaciółką, gdyż jesteśmy świadomi, że takie zachowanie będzie miało negatywne konsekwencje). Natomiast, gdy pracujemy we własnym domu, możemy mieć duże problemy z koncentracją. Pracując stacjonarnie wiemy, że na wykonanie swoich obowiązków mamy ściśle określony czas. W przypadku działalności zdalnej godziny pracy są dowolne, przez co zadanie, które w biurze wykonywalibyśmy przez trzy godziny, w domu może zająć nam cały dzień.

Pracownicy zdalni często mają problemy z oddzieleniem sfery prywatnej od zawodowej. Jeżeli pracują oni w domu, mogą po pewnym czasie zauważyć, że nigdy nie wychodzą z pracy. Gdy pracujemy w biurze, przychodząc do domu po pracy możemy się zrelaksować i odpocząć. Pracownik zdalny nie ma takiej możliwości, gdyż on cały czas jest w pracy. Dom przestaje być dla niego strefą prywatną. Część osób radzi sobie z tym problemem korzystając z biur coworkingowych lub pracując w kawiarniach. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Osoby mieszkające z dala od dużych miast nie mają wielkiego wyboru – muszą pracować w domu.

Praca zdalna przyczynia się do konfliktów rodzinnych i nie tylko. Ludzie pracujący zdalnie nierzadko mają problem z wytłumaczeniem swojej rodzinie, że są w pracy i nie można im przeszkadzać. Kłopot jest tym większy, gdy w domu przebywają małe dzieci, które stale domagają się uwagi. Zdarza się, że osoba, która cały dzień ciężko pracuje w domu słyszy od rodziny i sąsiadów, że nic nie robi. Bliscy mogą wymagać od niej, żeby zajęła się domem i przygotowaniem posiłków. Czasem w godzinach pracy pojawiają się niezapowiedziani goście, którzy nie przyjmują do wiadomości, że pracownik zdalny nie może przełożyć pracy na później. Takie sytuacje są dużym obciążeniem psychicznym.

W wielu wpadkach pracownik zdalny nie może pozwolić sobie na urlop, czy zwolnienie chorobowe. W niektórych zawodach praca zdalna wiąże się z brakiem płynności finansowej. Pracownik zarabia tylko wtedy, gdy pracuje. Kiedy nie ma zleceń, często przeżywa ogromny stres.

Choć praca zdalna pozwala odpocząć od ludzi, z czasem zaczyna doskwierać nam ich brak. W pracy stacjonarnej możemy liczyć na pomoc i wsparcie współpracowników, co jest niemożliwe w przypadku pracy zdalnej. Zdarza się, że osoby pracujące zdalnie cierpią z powodu samotności. Czują się odcięte od świata, co może przyczyniać się do obniżenia nastroju, a nawet stanów depresyjnych.

Eksperci zauważają, że część pracowników po przejściu na pracę zdalną przestaje o siebie dbać. Jeżeli mieszkają sami, mogą pracować choćby i w piżamie, co w dłuższej perspektywie czasu ma negatywny wpływ na ich poczucie atrakcyjności, a także pewność siebie.

Choć praca zdalna wiąże się z dużymi korzyściami, posiada również wiele wad. Osoby, które nie chcą z niej rezygnować, powinny podejmować działania, które zminimalizują negatywne skutki wykonywania obowiązków zawodowych na odległość(pomocna może okazać się nauka gospodarowania czasem, korzystanie z coworkingu, czy stworzenie domowego biura).

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox