Studia i praca – jak to połączyć?

Studia i praca to ogromne wyzwanie, któremu nie każdy będzie w stanie sprostać. Jest to w rzeczywistości więcej niż praca na dwóch etatach, gdyż student musi być nie tylko obecny na zajęciach, ale również przeznaczyć czas na naukę. Liczne przykłady pokazują, że studenci są w stanie połączyć pracę z edukacją. Co zrobić, żeby było to jak najbardziej efektywne?

Studia i praca – rozwiązanie dla ambitnych

Nie wszyscy ludzie po ukończeniu szkoły średniej mogą liczyć na wsparcie rodziców. Zdarza się również, że go nie chcą, gdyż zależy im na jak najszybszym usamodzielnieniu się. Nierzadko studia podejmują ludzie dorośli, którzy ukończyli szkołę wiele lat temu, mają swoje rodziny i obowiązki zawodowe.

Część studentów decyduje się na łączenie pracy ze studiami zaocznymi (w tym trybie zajęcia odbywają się co weekend lub co drugi weekend, jednak wymagają dłuższej pracy indywidualnej) lub dziennymi.

Studia dzienne i praca

Studenci dzienni często nie są w stanie połączyć nauki z pracą na cały etat. Nie zawsze mają oni wpływ na grafik zajęć (a na polskich uczelniach zdarza się, że niektóre przedmioty realizowane są późnym popołudniem). Mogą oni liczyć na firmy oferujące elastyczne godziny pracy – gotowe do dostosowania się do grafiku studenta na uczelni. Ogromnym ułatwieniem dla współczesnych studentów jest możliwość pracy zdalnej. Taka praca często może być wykonywana w dowolnych godzinach. Dodatkowo student nie musi dojeżdżać do siedziby firmy, co pozwala zaoszczędzić wiele czasu. Często możliwe jest wykonywanie zawodowych obowiązków w okienkach pomiędzy zajęciami.

Połączenie pracy i studiów dziennych w przypadku niektórych kierunków jest bardzo trudne. Przykładowo studenci medycyny mają bardzo napięty grafik zajęć, bardzo dużo nauki, a dodatkowo obowiązują ich praktyki zawodowe jeszcze w czasie trwania studiów. Nierzadko muszą się oni uczyć po nocach, w efekcie nie mogą pozwolić sobie na dodatkową aktywność zawodową. Jeżeli mimo wszystko chcą studiować i być niezależnymi od rodziców, mogą zdecydować się na intensywną pracę w wakacje. Jest to głównie praca za granicą, która pozwala na zaoszczędzenie takiej sumy pieniędzy, która pozwala na opłacenie lokum i wyżywienie w trakcie całego roku akademickiego.

Łączenie pracy ze studiami zaocznymi

Znacznie łatwiejszym rozwiązaniem wydaje się połączenie pracy zawodowej ze studiami zaocznymi. Student uczy się w weekendy, a pracuje od poniedziałku do piątku. Jednak nawet w takiej sytuacji nie jest mu łatwo. Studia zaoczne oznaczają weekendy wypełnione zajęciami od rana do wieczora. Trudno mówić o efektywnej nauce, gdy zaczynamy zajęcia o ósmej rano (lub jeszcze wcześniej), a kończymy je o dwudziestej. Wymagania stawiane studentom zaocznym ie są mniejsze niż w przypadku studentów dziennych. Żeby zdać egzaminy student taki musi uczyć się we własnym zakresie, co nie wszystkim przychodzi łatwo.

W jeszcze trudniejszej sytuacji są osoby, które mają pracę i rodzinę, ale decydują się na podjęcia studiów zaocznych. Jest to prawdziwe wyzwanie nie tylko dla nich, ale także ich bliskich.

Studia przez internet rozwiązaniem wszystkich problemów?

Współcześnie część polskich uczelni prowadzi studia internetowe. Ten system edukacji zakłada samodzielną naukę. Wykłady prowadzone są za pośrednictwem internetu. Zdobyta na studiach wiedza sprawdzana jest na egzaminach organizowanych zazwyczaj raz w semestrze. Studia internetowe wydają się bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu na dojazdy na uczelnię, a ich codzienny grafik jest bardzo napięty. Nauka zdalna wymaga jednak wielkiej determinacji i doskonałych umiejętności zarządzania swoim czasem.

Wadą studiów internetowych w Polsce jest fakt, że oferują one ograniczoną ilość kierunków. Jeżeli doskonale znamy języki obce (a przykład angielski lub niemiecki) możemy zdecydować się na studia internetowe na zagranicznej uczelni (oferują one znacznie większy wybór kierunków). Ich wadą może być bardzo wysoka cena, choć możemy znaleźć także studia, za które zapłacimy mniej niż w kraju.

Łączenie pracy ze studiami – czy warto?

Na pytanie czy warto łączyć pracę ze studiami musimy odpowiedzieć sobie sami. Wielką zaletą takiego rozwiązania jest możliwość podniesienia swoich kompetencji zawodowych, co daje nam perspektywy na lepszą pracę i wyższe zarobki. Podejmowanie studiów w dojrzałym wieku pozwala się nam rozwijać i zdobywać nowe doświadczenia.

Jeżeli utrzymujemy się sami i chcemy aplikować na studia, zastanówmy się, czy nie będą one dla nas zbyt dużym obciążeniem. Zdecydowanie dobrze jest realnie ocenić swoje możliwości. Być może w danym momencie mamy tak dużo obowiązków, że nie będziemy w stanie udźwignąć dodatkowego. Osoby posiadające rodziny powinny uzgodnić podjęcie studiów ze swoimi partnerami. Jest to ważne, gdyż w takiej sytuacji nasi towarzysze życia będą musieli wziąć na siebie większość domowych obowiązków.

Zanim zdecydujemy się na łączenie pracy ze studiami, koniecznie dobrze przemyślmy wybór kierunku. Czy jest on dla nas na tyle interesujący, że będziemy w stanie poświęcić swój wolny czas? Jeżeli tak – nie obawiajmy się. Studia mogą przynieść nam wiele korzyści i całkowicie odmienić nasze życie.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox