Praca tymczasowa – o co tu chodzi?

Praca tymczasowa to specyficzna forma zatrudnienia, na którą chętnie decydują się studenci i osoby, które cenią sobie elastyczność. Dzięki pracy tymczasowej możemy spróbować nowych aktywności zawodowych bez dłuższych zobowiązań? Co warto wiedzieć o pracy tymczasowej? Jakie są zalety i wady takiej formy zatrudnienia?

Praca tymczasowa – podstawowe informacje

Poprzez pracę tymczasową rozumiemy formę zatrudnienia, w której biorą udział trzy podmioty: pracownik i dwóch pracodawców, czyli agencja pracy tymczasowej (pracownik podpisuje z agencją umowę, a następnie jest przez nią kierowany do pracy) i pracodawca użytkownik (jest to firma, która podpisuje z agencją pracy tymczasowej umowę i korzysta z pracy osób zatrudnionych przez agencję nie będąc jednocześnie ich pracodawcą). Agencje pracy tymczasowej działają w Polsce legalnie. Każda z nich ma numer wpisu do rejestru agencji zatrudnienia (powinien być on jawny).

Do kogo skierowana jest praca tymczasowa?

Oferty agencji pracy tymczasowej są skierowane do szerokiego grona osób (nie ma tu praktycznie żadnych ograniczeń) najczęściej pracę taką podejmują studenci (dzienni lub zaoczni), którzy ze względu na studia nie mogą podjąć pracy na pełen etat. Z ofert agencji korzystają również osoby niepełnoletnie (po ukończeniu szesnastego roku życia). Zdarza się, że klientami agencji pracy tymczasowej są osoby dojrzałe (po ukończeniu pięćdziesiątego roku życia), którym trudno jest znaleźć stałą pracę, która byłaby dobrze płatna i odpowiadała ich kwalifikacjom. Praca tymczasowa jest bardzo komfortowym rozwiązaniem, dla pracowników, którzy zostali zwolnieni, a stan ich finansów nie pozwala na długie poszukiwanie pracy. Za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej można również podjąć zatrudnienie za granicą (często jest to korzystne dla pracowników, gdyż większość agencji oferuje pracę z zakwaterowaniem lub pomaga szukać mieszkania).

Jakie są zalety pracy tymczasowej?

Osoby korzystające z ofert agencji pracy tymczasowej przekonują, że rozwiązanie takie ma wiele zalet. Żeby zacząć pracować nie potrzebujemy praktycznie żadnych kwalifikacji. Jeżeli do wykonywania danej pracy potrzebne jest ukończenie konkretnych kursów, czy szkoleń – agencja je nam zapewnia.

Wielką zaletą pracy tymczasowej są elastyczne godziny pracy. Zdarza się, że studenci mają zajęcia do południa i wolne tylko niektóre dni. Taki grafik sprawia, że nie mają on wielkich szans na stałe zatrudnienie. Natomiast agencja pracy oferuje im możliwość pracy w takich godzinach, jakie są dla nich dogodne. Z pracy tymczasowej korzystają również osoby zatrudnione na etacie, które chcą dorobić do pensji.

Praca tymczasowa jest zazwyczaj dobrze płatna. Niekiedy zdarza się, że pracodawca potrzebuje pracowników natychmiast i jest skłonny zapłacić im naprawdę dobrze (często więcej niż osobom zatrudnionym na etacie).

Pracownik tymczasowy posiada takie same prawa co osoba zatrudniona na etacie. Oznacza to, że otrzymuje takie same (a nawet wyższe) zarobki co pracownicy zatrudnieni na stałe w firmie. Ma też prawo do urlopu i zasiłków.

Dzięki pracy tymczasowej możemy zdobyć doświadczenie zawodowe. Jeżeli sprawdzimy się na danym stanowisku, firma w której pracujemy tymczasowo może zaoferować nam umowę o pracę.

Jakie są wady pracy tymczasowej?

Choć praca tymczasowa niewątpliwie wydaje się atrakcyjna, należy pamiętać, że ma także swoje wady. Musimy zdawać sobie sprawę, że jako pracownicy tymczasowi możemy otrzymać mało prestiżowe i rozwijające zadania, których żaden pracownik zatrudniony na stałe nie chce (lub nie ma czasu) wykonywać. Nie jest to regułą, ale może się tak zdarzyć.

Dla wielu osób minusem korzystania z agencji pracy tymczasowej jest brak stałego zatrudnienia (dotyczy to zwłaszcza osób dojrzałych, które posiadają bardzo dobre kwalifikacje). Umowy z agencją pracy tymczasowej podpisywane są na krótki czas. Zdarza się, że jest to jeden dzień. Zazwyczaj pracuje się przez kilka tygodni. Jeżeli agencja nie ma dla nas pracy – nie pracujemy i nie zarabiamy.

Choć w teorii pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop – jest to dwa dni wolnego po przepracowaniu miesiąca, w praktyce bardzo rzadko możemy z niego skorzystać. Powodem jest fakt, że mało która agencja podpisuje umowę na miesiąc.

Niektóre agencje pracy tymczasowej oferują swoim pracownikom pakiet świadczeń socjalnych, jednak trzeba pamiętać, że nie jest to regułą.

Prawdą jest, że pracownik tymczasowy musi otrzymywać wynagrodzenie równe lub wyższe pensji osób zatrudnionych na stałe. Jednocześnie jego pensja jest pomniejszana o prowizję dla agencji pracy tymczasowej (w ten sposób agencje zarabiają).

Choć praca tymczasowa może być naprawdę atrakcyjną formą zatrudnienia dla studentów, czy osób, które chcą sobie dorobić, ma ona również poważne wady. Taka praca na pewno nie da nam poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji. Jeżeli jesteśmy osobami z dużym doświadczeniem i bardzo dobrymi kwalifikacjami, korzystanie z ofert agencji pracy tymczasowej powinno być dla nas jedynie chwilowym rozwiązaniem.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox