Stewardessa – kim jest, wymagania, obowiązki, ile zarabia stewardessa?

Stewardessa to zawód, o którym marzy wiele osób. Jednocześnie panuje przekonanie, że żeby zostać stewardessą trzeba mieć dużo szczęścia. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać pracę stewardessy? Jakie są obowiązki osoby zatrudnionej na tym stanowisku? Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wymarzonej pracy?

Stewardessa – jakie są wymagania pracodawców?

Jednym z warunków otrzymania pracy jako stewardessa jest ukończenie 18 roku życia (przy czym niektórzy pracodawcy mogą wymagać skończonych 21 lat; nie istnieje natomiast górna granica wieku – ważne jest jednak, żeby pracownik cieszył się dobrą kondycją fizyczną i psychiczną). Niezwykle ważna w tym zawodzie jest wysoka kultura osobista, zwiększona odporność na stres (stewardessa musi poradzić sobie z trudnymi niekiedy pasażerami, dodatkowo musi zachować zimną krew w przypadku awarii samolotu).

Niezbędna w zawodzie stewardessy jest znajomość języków obcych. Angielski jest podstawą, jednak wielu pracodawców oczekuje, że stewardessa będzie posługiwała się jeszcze jednym językiem europejskim.

Stewardessa jest wizytówką swojej firmy, dlatego musi dobrze się prezentować (dotyczy to również mężczyzn wykonujących zawód stewarda). Ważne jest, żeby osoba ta była zadbana – pracodawcy zwracają uwagę na zdrową cerę i wypielęgnowane dłonie. W wielu firmach obowiązują wytyczne dotyczące wzrostu – w przypadku kobiet jest to zazwyczaj przedział pomiędzy 160 a 170 centymetrów, dla mężczyzn jest to pomiędzy 170 a 180 centymetrów.

Jeżeli chodzi o wykształcenie – zazwyczaj wystarcza ukończona szkoła średnia, choć niektóre linie mogą wymagać od swoich pracowników posiadania wyższego wykształcenia.

Pracodawcy wymagają od stewardess dyspozycyjności – rozkład lotów jest pracownikom narzucony odgórnie. W przypadku podjęcia pracy w zagranicznych liniach lotniczych konieczna może być przeprowadzka do innego kraju

Żeby móc myśleć o pracy stewardessy trzeba cieszyć się dobrym zdrowiem, a także świetną kondycją fizyczną (jest to praca w ciągłym ruchu). Wszyscy kandydaci do tej pracy przechodzą szereg badań lekarskich. Ważna jest umiejętność pływania, ważny paszport i zaświadczenie o niekaralności. Przy tym należy pamiętać, że poszczególne linie mogą mieć odmienne wymagania względem kandydatów.

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania zawodu stewardessy?

Przeciwwskazań do wykonywania zawodu stewardessy może być wiele. Przede wszystkim jest to zły stan zdrowia – cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby psychiczne, zbyt duża wada wzroku, schorzenia kręgosłupa, padaczka, itp.

Kandydat może zostać zdyskwalifikowany przez nieodpowiedni wzrost, tatuaże w widocznych miejscach, niezdolność do rozróżniania kolorów.

Szkolenia przygotowujące do zawodu stewardessy

Współcześnie organizowane są liczne kursy i szkolenia przygotowujące do zawodu stewardessy. Podczas kilkutygodniowego kursu kandydaci do zawodu uczą się najważniejszych rzeczy, które będą ich obowiązkami zawodowymi. Stewardessa jest kelnerką (podaje pasażerom posiłki i napoje), kiedy trzeba służy pasażerom wsparciem psychologicznym, podejmuje akcje ratunkowe (bywa więc również ratownikiem medycznym). Uczestnicy kursów uczą się radzenia sobie w niestandardowych sytuacjach, które mogą mieć miejsce podczas lotu.

Ćwiczenia obejmują ewakuację samolotu, prawo lotnicze, lądowanie w symulatorze samolotu, holowanie rannych, samoobronę, a nawet robienie profesjonalnego makijażu i fryzury.

Ile zarabia stewardessa?

Zarobki na stanowisku stewardessy są bardzo zróżnicowane i uzależnione od miejsca zatrudnienia. W polskich tanich liniach lotniczych pensje są często niższe od średniej krajowej. Z kolei wynagrodzenie w firmach zagranicznych może być bardzo atrakcyjne.

CV na stanowisko stewardessy?

Dobrze napisane CV, a także list motywacyjny znacznie zwiększają nasze szanse na otrzymanie pracy w zawodzie stewardessy. Warto pamiętać, że dokument ten może się różnić w zależności od tego, czy ubiegamy się o pracę dla polskiego lub zagranicznego pracodawcy.

Pisząc o swoim doświadczeniu zawodowym należy uwzględnić szczególnie te stanowiska, które związane są z branżą hotelarską czy przewozową. Osoby, które nie posiadają bogatego doświadczenia zawodowego mogą uwzględnić w CV wolontariat (o ile wiązał się on z obsługą klienta).

Bardzo ważne jest, żeby napisać CV pod konkretną ofertę pracy. Dokładnie zapoznajmy się z ogłoszeniem, po czym postarajmy się przedstawić jako idealni kandydaci na dane stanowisko. Koniecznie sprawdźmy też czy spełniamy wymagania pracodawcy. Przykładowo określony wzrost jest nie tylko kwestią estetyki. Firma może chcieć zatrudniać pracowników o odpowiednim wzroście, gdyż tylko wówczas będą oni w stanie sięgnąć do skrytek bagażowych, które znajdują się wysoko.

Koniecznie dokładnie opiszmy swoje umiejętności twarde i miękkie. W przypadku zawodu stewardessy kompetencje miękkie wydają się być nawet ważniejsze niż konkretne umiejętności. Warto zaznaczyć, że jesteśmy osobami cierpliwymi, empatycznymi, potrafimy rozwiązywać problemy, a także zachować zimną krew w kryzysowych sytuacjach. W liście motywacyjnym nie możemy pisać, że naszą główną motywacją jest chęć podróżowania (stewardessy nie mają zazwyczaj wiele czasu na zwiedzanie, dodatkowo w wolnych chwilach mogą być zbyt zmęczone, żeby oddawać się turystyce).

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox