Agent nieruchomości – charakterystyka zawodu, wymagania, obowiązki, zarobki

Współcześnie wiele osób marzy o karierze w zawodzie agenta nieruchomości. Praca ta budzi zainteresowanie ludzi, którym zależy na wysokich zarobkach i niezależności. Czy zawód agenta nieruchomości naprawdę wygląda tak jak się nam wydaje? Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby zostać agentem nieruchomości?

Agent nieruchomości – kto to taki?

Jako, że rynek nieruchomości rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie, agenci nieruchomości nie mogą narzekać na brak pracy. Agent nieruchomości, czyli pośrednik w obrocie nieruchomościami to pracownik odpowiedzialny za kojarzenie stron transakcji w przypadku zakupu, ale też sprzedaży, najmu czy zamiany nieruchomości. Żeby pracować jako agent nieruchomości trzeba posiadać licencję zawodową. Zakres pracy konkretnego agenta nieruchomości jest określony w umowie pośrednictwa.

Jakie są obowiązki pośrednika w obrocie nieruchomościami?

Zakres obowiązków agenta nieruchomości może być zróżnicowany. Najczęściej pracownicy zajmują się opracowywaniem, a następnie prezentacją ofert wynajmu lub sprzedaży nieruchomości. Współcześnie najczęściej zamieszczają oferty w serwisach internetowych. Agent nieruchomości może zajmować się również pozyskiwaniem ofert. Może on kontaktować się z osobami pragnącymi sprzedać lub wynająć nieruchomość i zaoferować im swoją pomoc.

Pośrednik przygotowuje transakcje, a następnie negocjuje ich warunki, analizuje rynek nieruchomości i śledzi działania konkurencyjnych firm. Bardzo ważne w jego pracy jest aktywne pozyskiwanie klientów i budowanie z nimi trwałych relacji. Agenci nieruchomości doradzają swoim klientom, prognozują wzrosty i ewentualne spadki cen nieruchomości.

Praca agenta nieruchomości bardzo różni się od typowej pracy w biurze. Z pewnością jest to zajęcie dla osób, które lubią być w ruchu. Agent znaczną cześć swojego dnia spędza na spotkaniach z klientami, prezentacji nieruchomości. Ważnym elementem jego pracy są przygotowania do spotkań, analizy sytuacji na rynku, przygotowywanie ofert i dodawanie ich do serwisów internetowych.

Agenci nieruchomości często pracują w niestandardowych godzinach (również w soboty, gdyż wielu ich klientów tylko wtedy ma czas na oglądanie nieruchomości i spotkania).

Agent nieruchomości – jakie są wymagania pracodawców?

Znaczna część pracodawców wymaga od kandydatów na agentów nieruchomości wykształcenia co najmniej średniego (wykształcenie wyższe jest mile widziane, jednak nieobowiązkowe). Jako, że agent niemal codziennie jeździ na spotkania z klientami, powinien posiadać prawo jazdy kategorii B. Ważna jest również doskonała znajomość języka angielskiego (jako, że osoba ta często współpracuje z klientami zagranicznymi).

Żeby być skutecznym agentem nieruchomości trzeba posiadać liczne kompetencje miękkie. Bardzo ważna jest komunikatywność, łatwość w nawiązywaniu (i utrzymywaniu) kontaktów z klientem, zdolności sprzedażowe i negocjacyjne. Działalność pośrednika w obrocie nieruchomościami wymaga dużej samodzielności, dlatego istotne jest, żeby taka osoba potrafiła dobrze organizować swoją pracę.

Agent nieruchomości powinien posiadać wiedzę i interesować się rynkiem nieruchomości i finansami, być osobą zaangażowaną i pozytywnie nastawioną do pracy (i klientów). Pracodawcy wymagają od kandydatów znajomości programów biurowych.

Zarobki agenta nieruchomości

Zarobki agenta nieruchomości są uzależnione od jego umiejętności sprzedaży. W większości firm agent otrzymuje wynagrodzeni podstawowe, a także prowizje od każdej zakończonej pozytywnie transakcji. W efekcie najlepsi agenci mogą liczyć na bardzo wysokie zarobki, natomiast pracownicy, którzy nie osiągają dobrych wyników będą zarabiać mało.

Statystyki pokazują, że przeciętny agent nieruchomości zarabia poniżej średniej krajowej. Warto jednak pamiętać, że wysokość wynagrodzenia zależy także od firmy, dla której pracujemy, miejscowości, w której znajduje się biuro nieruchomości, wielkości biura.

Jak zostać agentem nieruchomości?

W sieci znajdziemy wiele ofert kursów na agentów nieruchomości. Część z nich jest naprawdę kosztowna, przy czym dla pracodawcy liczą się bardziej nasze kompetencje miękkie i znajomość języków obcych niż ukończenie kursów. Większość firm zatrudniających pośredników w obrocie nieruchomościami i tak organizuje szkolenia dla swoich pracowników.

Ofert pracy w zawodzie agenta nieruchomości możemy szukać w popularnych serwisach ogłoszeniowych. Dobrym pomysłem wydaje się także pisanie do firm, w których chcielibyśmy pracować. Warto wysłać im swoje CV nawet jeśli nie prowadzą w danym momencie rekrutacji.

Pamiętajmy, że warunkiem zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną jest napisanie dobrego CV i listu motywacyjnego. Mamy tu duże pole do popisu, gdyż w zawodzie agenta nieruchomości liczą się przede wszystkim kompetencje miękkie. Jeżeli jesteśmy w stanie napisać przekonujący list motywacyjny, bardzo prawdopodobne jest, że z łatwością pozyskamy nowych klientów dla firmy. Koniecznie piszmy CV pod konkretną ofertę pracy – dzięki temu łatwiej będzie się nam przedstawić jako idealnych kandydatów na stanowisko, o które się staramy.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox