Bursztyniarz – charakterystyka zawodu, obowiązki, wymagania stawiane kandydatom

Bursztyniarz to profesja zaliczana do grupy zawodów rzemiosła artystycznego. W Polsce większość miejsc pracy dla bursztyniarzy znajduje się w województwie pomorskim. Jakie są szczegółowe obowiązki bursztyniarza? Jakie wykształcenie i umiejętności są potrzebne do rozpoczęcia pracy w tym zawodzie? Jakimi cechami wyróżnia się kandydat na bursztyniarza? Jak wyglądają wynagrodzenia w tym zawodzie?

Bursztyniarz – podstawowe informacje o zawodzie

Bursztyniarz (inne nazwy tego zawodu to bursztynnik lub szlifierz bursztynu) to zawód mający charakter artystyczny, usługowy, a także produkcyjny. Specjalista ten posiada kompetencje do wykonywania biżuterii i przedmiotów użytkowych z bursztynu. Bursztynnik opiera się na projekcie własnym lub innego projektanta. Bardzo ważnym elementem jego pracy jest wybór odpowiedniego bursztynu – bryła żywicy powinna zostać optymalnie wykorzystana. Do szczegółowych obowiązków osoby zatrudnionej na stanowisku bursztyniarza należy wykonanie projektu wyrobu z bursztynu (może się to odbywać zgodnie z sugestią klienta lub według własnej koncepcji), ocena bryły bursztynu pod kątem jej wykorzystania do konkretnego projektu, klasyfikowanie bursztynu pod kątem jego zastosowania do produkcji różnych wyrobów. Szlifierz musi przygotować bryły bursztynu do obróbki i produkcji mechanicznej lub ręcznej. Kolejnym etapem jego pracy jest nadawanie bryle obrabianej żywicy właściwego kształtu, obrabianie powierzchni bursztynu (należy nadać mu pożądaną gładkość). Bursztyniarz oprawia i mocuje obrobiony bursztyn, może również wykonywać renowacje bursztynów wkomponowanych w różne wyroby. Klienci często zwracają się do niego z prośbą o przeprowadzenie napraw uszkodzonych kamieni z bursztynu, przerabianie wyrobu z bursztynów. Bursztyniarz zajmuje się ponadto sprzedażą, wycenianiem wartości konkretnych produktów i usług, identyfikowaniem potrzeb poszczególnych klientów.

Efektem pracy bursztyniarza mogą być różnego rodzaju wisiorki, broszki, pierścionki, naszyjniki, bransoletki, kolczyki, rzeźby. Wykonuje on również produkty szklane zdobione bursztynem, a nawet nalewki z bursztynu.

Jak zostać bursztyniarzem?

Żeby móc wykonywać zawód bursztyniarza należy posiadać co najmniej wykształcenie gimnazjalne. Większość pracodawców podejmuje jednak współpracę z kandydatami, którzy ukończyli szkołę zawodową.

Pracę w zawodzie szlifierzy bursztynu mogą podjąć kandydaci, którzy zostali przyuczeni do zawodu (odbyli praktyki zawodowe pod okiem doświadczonego bursztyniarza), posiadają uzdolnienia artystyczne, uzyskali stosowane doświadczenie podczas wykonywania zawodu bursztyniarza, ewentualnie mają na swoim koncie kursy i szkolenia w zakresie wykonywania wyrobów z bursztynu.

Bursztyniarze posiadający duże doświadczenie zawodowe i mogący liczyć na stałych klientów często decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej.

Bursztyniarz – jak wygląda jego środowisko pracy?

Bursztyniarz wykonuje swoje obowiązki zawodowe w pomieszczeniach (najczęściej jest to warsztat). Jeżeli jego praca wiąże się także ze sprzedawaniem wyrobów z bursztynu, może on pracować w sklepie lub na stoisku z bursztynami znajdującym się na otwartej przestrzeni (jest to popularne rozwiązanie zwłaszcza w sezonie letnim).

Jakie cechy powinien posiadać kandydat na bursztyniarza?

Od kandydata na stanowisko bursztyniarza wymaga się przede wszystkim uzdolnień artystycznych. Osoba taka musi posiadać zdolności manualne. W jej pracy bardzo istotny jest dobry wzrok (dopuszczalne są jedynie wady wzroku, które można skorygować przy pomocy soczewek lub szkieł kontaktowych). Bursztyniarz musi być osobą cierpliwą, samodzielną, rzetelną, będącą w stanie skupić się przez dłuższy czas na jednym zagadnieniu. Praca związana ze szlifowaniem bursztynów często odbywa się w samotności, dlatego jest zajęciem odpowiednim dla introwertyków.

Jeżeli kandydat będzie zajmował się również sprzedawaniem wyrobów z bursztynu powinien posiadać wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne, umiejętność przekonywania. Ważne jest żeby potrafił słuchać – tylko w ten sposób będzie w stanie poznać preferencje i potrzeby swoich klientów.

Ile zarabiają bursztyniarze?

Zarobki bursztyniarzy są zróżnicowane. Początkujący pracownicy zarabiają zazwyczaj najniższą krajową. Wynagrodzenie najlepszych bursztyniarzy może natomiast znacznie przekraczać średnią krajową. Zazwyczaj najwięcej zarabiają osoby z tytułem mistrza, którzy zarządzają zespołem bursztyniarzy.

Tak jak i w wielu innych zawodach wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od szczegółowego zakresu obowiązków, umiejętności, wykształcenia, doświadczenia zawodowego, uzdolnień artystycznych, sytuacji na lokalnym rynku pracy.

Bursztyniarz – jak zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy?

Osoby zainteresowane wykonywaniem zawodu bursztyniarza i posiadające stosowne kompetencje mogą szukać pracy w zakładach rzemieślniczych specjalizujących się w wytwarzaniu wyrobów z bursztynu. Zatrudniają ich także zakłady jubilerskie lub firmy zajmujące się wydobyciem i obróbką bursztynu. Należy zdawać sobie sprawę, że większość miejsc pracy dla bursztyniarzy znajduje się na Pomorzu.

Pierwszym krokiem do poszukiwania pracy w zawodzie bursztyniarza jest napisanie CV i listu motywacyjnego. W zawodzie tym bardzo ważne są konkretne umiejętności, dlatego doskonałym rozwiązaniem może być przygotowanie portfolio, w którym zaprezentujemy nasze dotychczasowe wyroby z bursztynów.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox