3 rzeczy, które musisz zrobić po rozmowie kwalifikacyjnej.

Gratulacje! Odbyłeś rozmowę kwalifikacyjną. Twoje zadanie jest skończone. Teraz wystarczy, że poczekasz cierpliwie na informację zwrotną, prawda? Jeżeli tak myślisz, to jesteś w błędzie!

24 h po rozmowie kwalifikacyjnej to najlepszy czas na wyciąganie wniosków i skuteczne działanie. Tylko 10 % kandydatów wie, jak to zrobić.

W tym artykule zobaczysz, co zrobić po rozmowie, żeby zwiększyć swoją szansę na otrzymanie pracy.

  1. Dlaczego warto stworzyć listę pytań, które zadał Ci pracodawca?

Po rozmowie kwalifikacyjnej zastanów się, co poszło źle, co poszło dobrze oraz co możesz ulepszyć. W tym celu przypomnij sobie pytania, które padły podczas rozmowy, i zapisz:

  • Odpowiedzi, co do których masz wątpliwości

  • Odpowiedzi, z których jesteś zadowolony

Jeśli przeanalizujesz swoje odpowiedzi, masz szansę uczyć się na błędach. W notesie stwórz listę zadanych Ci pytań kwalifikacyjnych i odpowiedz na nie tak, jak zrobiłbyś to podczas idealnego spotkania. Masz na to nieograniczony czas, więc bądź tak dokładny, jak potrafisz.

Pamiętaj jednak, że przygotowanie nawet najlepszych odpowiedzi nic nie da, jeśli popełnisz podstawowe błędy podczas rozmowy.


Chcesz wiedzieć, jakie błędy popełniasz? Przeczytaj nasz artykuł 
o błędach w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.

Postaraj się przypomnieć i zanotować jak najwięcej odpowiedzi, z których nie byłeś zadowolony. Dzięki temu, lepiej wypadniesz podczas kolejnej rozmowy.

2. Jak znaleźć najlepsze miejsce pracy dla siebie?

Kiedy już zanalizowałeś swoje odpowiedzi, przyszedł czas, abyś dokonał oceny pracodawcy. W tym celu postaraj się odpowiedzieć na pytania:

  • Czy oferta pracodawcy jest dla mnie nadal atrakcyjna?

  • Czy będę mógł rozwijać w niej swoje talenty? 

  • Czy będę potrafił dogadać się z szefem?

  • Czy pensja jest dla mnie odpowiednia?

  • Czy forma współpracy mi odpowiada?

  • Czy będę mówił z dumą gdzie pracuję?

  • Czy chcę szukać innych ofert?

Czas po rozmowie kwalifikacyjnej to najlepszy moment, abyś zastanowił się czy na pewno chciałbyś pracować w tej firmie. Dzięki wspomnianym pytaniom, Twoja decyzja będzie oparta na twardych argumentach, a nie na emocjach. Jeżeli na ostatnie pytanie z powyższej listy odpowiedziałeś twierdząco – szukaj dalej. Pamiętaj, że Twoim celem jest znalezienie jak najlepszego miejsca pracy.

3. Co zrobić, żeby pracodawca Cię zapamiętał?

W ciągu 24 h od rozmowy kwalifikacyjnej wyślij e-mail z podziękowaniem za spotkanie.

Na zachodzie Europy i w USA jest to popularna praktyka wśród osób starających się o wymarzone stanowisko. W Polsce ten zwyczaj nadal należy do rzadkości. Wykorzystaj to i wzmocnij swój pozytywny wizerunek.

E-mail z podziękowaniem powinien być krótki. Przemyśl treść wiadomości, ponieważ od tego, co napiszesz wiadomości zależy jak zostaniesz odebrany.

Co musisz napisać w takim e-mailu?

  • Porusz tematy, które na rozmowie zostały potraktowane pobieżnie

  • Wspomnij o swojej motywacji

  • Przypomnij, dlaczego jesteś najlepszym kandydatem

  • Podkreśl, że będziesz bardzo wdzięczny za informację o wynikach


Wysłanie maila po rozmowie może nie zagwarantuje Ci od razu pracy, o którą się starasz, ale na pewno zwiększy Twoje szanse.

Teraz już wiesz, jak możesz wykorzystać czas po rozmowie kwalifikacyjnej, aby zyskać przewagę nad innymi kandydatami. Jeśli skorzystasz z moich wskazówek, istnieje duża szansa, że otrzymasz pracę.

Czy wysyłasz podziękowanie po rozmowie? Jakie są Twoje metody na zwiększenie szans po spotkaniu? Wypowiedz się w komentarzu poniżej!

Aleksandra Bończewska. Jestem psychologiem, coachem i konsultantką kariery w Interviewme. Pasjonuje mnie budowanie marki osobistej. W wolnym czasie recenzuję warszawskie „suszarnie” i planuję podróże. Odwiedź bloga InterviewMe i znajdź lepszą pracę.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox