Cechy charakteru – jak o nich pisać w CV?

Kandydaci pragnący stworzyć CV, które przyciągnie uwagę pracodawcy powinni napisać w nim o cechach swojego charakteru. Warto mieć świadomość, że pewne cechy są szczególnie cenione przez osoby prowadzące rekrutację. Jak pisać o cechach swojego charakteru, żeby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy? W którym miejscu w CV powinno się wpisać cechy charakteru?

Gdzie w CV umieścić cechy charakteru?

Specjaliści od rekrutacji radzą, żeby nie tworzyć specjalnej sekcji na cechy charakteru, choć jeszcze jakiś czas temu było to praktykowane. Cechy charakteru lepiej jest przemycić między wierszami. Pracodawca, który szuka pracownika o określonym charakterze z pewnością je wychwyci. 

Zanim zdecydujemy się wspomnieć o konkretnych cechach naszego charakteru, powinniśmy uważnie przeczytać ofertę pracy. Dobre CV to takie, które jest stworzone pod konkretną ofertę. Pamiętajmy, że na poszczególnych stanowiskach cenione mogą być różne cechy. Osoby tworzące ogłoszenia o pracę zazwyczaj dość dokładnie opisują jaki kandydat będzie odpowiedni na dane stanowisko. Widząc ogłoszenie możemy zdecydować, o których cechach napisać, a o których lepiej nie wspominać. 

O cechach charakteru można wspomnieć w sekcji Umiejętności, a także w sekcji Podsumowanie zawodowe. Podsumowując swoje doświadczenie zawodowe możemy napisać, że jesteśmy wyjątkowo cierpliwymi opiekunami, niezawodnymi elektrykami, doświadczonymi programistami, sprzedawcami posiadającymi wyjątkową zdolność perswazji, animatorami uwielbiającymi pracę zespołową, odpowiedzialnymi i wysportowanymi pracownikami ochrony, barmanami szybko nawiązującymi kontakt z klientem, itp.

Zawsze kierujmy się zasadą, żeby wybierać te cechy charakteru, które najbardziej odpowiadają naszej profesji.

Cechy charakteru a rozmowa kwalifikacyjna

Osoby piszące w CV o swoich cechach charakteru powinny mieć świadomość, że pracownik przeprowadzający rozmowę kwalifikacyjną może chcieć się przekonać, czy rzeczywiście posiadamy cechy, którymi się chwalimy. Może on zadawać pytania, w których konieczne będzie pokazanie, że rzeczywiście jesteśmy osobą, za którą się podajemy. Na rozmowie możemy zostać zapytani jak zachowalibyśmy się w danej sytuacji, jakie decyzje byśmy podjęli, gdyby… Warto zapoznać się z popularnymi pytaniami zadawanymi a rozmowach kwalifikacyjnych i przećwiczyć odpowiedzi na nie. Jeżeli piszemy, że jesteśmy cierpliwi i odporni na stres, zastanówmy się jak taka osoba zachowałaby się w stresującej sytuacji, itp.

Innym rodzajem pytań rekrutacyjnych jest pytanie o sytuację, w której określona cecha naszego charakteru była szczególnie widoczna. Jeżeli piszemy jak ważne jest dla nas przestrzeganie etyki zawodowej, zastanówmy się nad sytuacją w naszym życiu zawodowym, kiedy stanęliśmy przed poważnym dylematem moralnym i postąpiliśmy zgodnie z zasadami etyki.

Jakie cechy charakteru są cenione przez pracodawców?

Badania pokazują, że dużą część pracodawców szuka kandydatów, którzy kierują się etyką pracy, są uczciwi zarówno wobec klientów, jak i współpracowników. Warto zdawać sobie, że jest to cecha uniwersalna. Nawet gdy nie jesteśmy prawnikami, czy lekarzami, stosowanie się do zasad etyki zawodowej jest zawsze dobrze widziane.

Kolejną uniwersalną cechą charakteru jest pozytywne nastawienie – zarówno do innych ludzi, jak i do powierzonych zadań. Wszyscy lubimy ludzi pozytywnych. Współpraca z nimi jest wartościowa dla całej organizacji. Osoby pozytywnie nastawione wprowadzają dobrą atmosferę w firmie, co przekłada się na jakość pracy wszystkich pracowników.

Cechą charakteru, o której warto wspomnieć niezależnie od tego o jaką pracę się ubiegamy jest niezawodność. Niezawodny pracownik to taki, na którym można polegać. Znalezienie takiej osoby nie jest najprostsze.

Bardzo ważną cechą, na którą zwracają uwagę pracodawcy jest motywacja do pracy. Zmotywowany pracownik chętnie podejmuje nowe wyzwania. W wielu branżach bardzo pożądaną cechą charakteru jest umiejętność pracy w zespole. Warto o niej wspomnieć szczególnie wtedy, gdy staramy się o stanowisko, które będzie wymagało od nas częstych kontaktów z ludźmi.

Cechami stosunkowo rzadkimi, a jednocześnie bardzo pożądanymi przez pracodawców jest umiejętność pracy pod presją czasu, a także umiejętność radzenia sobie ze stresem. Możemy wspomnieć o tych cechach, jeśli rzeczywiście je posiadamy. Jeżeli nie – lepiej jest je pominąć, gdyż specjalista od rekrutacji może łatwo sprawdzić, czy jest to prawda.

Marzeniem niemal każdego pracodawcy jest pracownik doskonale zorganizowany, a jeszcze lepiej – wielozadaniowy. Jeżeli posiadamy te cechy i staramy się o samodzielne stanowisko – jak najbardziej możemy wspomnieć o nich w naszym CV.

Nie ma pracodawcy, który nie doceniłby pracowników komunikatywnych. Nawet jeśli pracujemy samodzielnie, dobra komunikacja z innymi poprawia ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całej firmy.

Inne uniwersalne cechy, o których możemy napisać niezależnie od tego jaką pracę chcemy podjąć to: elastyczność, profesjonalizm, pewność siebie, ugodowość, samokontrola, otwartość na nowe doświadczenia, czy ciekawość.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox