5 NEGATYWNYCH SKUTKÓW DŁUGICH DOJAZDÓW DO PRACY.

Nawet 30 minut dojazdu w jedną stronę do pracy daje nam rocznie 250 godzin spędzonych w autobusie bądź samochodzie. Zanim osiągniemy wiek emerytalny, spędzimy na dojazdach ponad 10 pełnych miesięcy życia! To nie tylko ogromna strata czasu, ale szereg innych negatywnych skutków.
1. Wyższy cukier, cholesterol i nadciśnienie
Długie dojazdy do pracy mają negatywny wpływ na zdrowie fizyczne. I to w wielu aspektach. Z badań* wynika, że trasa powyżej 15 km w jedną stronę dziennie owocuje wyższym poziomem cukru we krwi (co może prowadzić do cukrzycy) wyższym poziomem cholesterolu (co powoduje choroby układu krwionośnego) i wyższym ciśnieniem krwi (zwłaszcza jeśli podróż odbywa się w korkach ulicznych). Mało tego, u osób, które przez dłuższy czas daleko dojeżdżają do pracy ciśnienie podnosi się na stałe.
2. Mniejsza aktywność fizyczna
Przeprowadzone w Teksasie badania wykazały, że im dalej pracownik mieszka od biura, tym mniej ćwiczeń fizycznych uprawia. Szczególnie cierpią na tym ćwiczenia kardio. Zmniejszona aktywność fizyczna w połączeniu z większym obciążeniem serca i poziomem cukru sprawia, że częstotliwość zapadania na schorzenia układu krwionośnego u osób dojeżdżających do pracy jest po prostu większa. Do tego dochodzą też problemy z kręgosłupem, które u osób spędzających godziny na dojazdach są częstsze. Z badań medycznych wynika, że osoby które dojeżdżają do pracy samochodem bądź środkami komunikacji publicznej częściej skarżą się na bóle lędźwiowych odcinków kręgosłupa.

 

3. Większe ryzyko depresji i obniżenia nastroju i gorszy sen
Według brytyjskich badań** maksymalnie sensownym czasem jaki można przeznaczyć na dojazd do pracy to 30 minut (w jedną stronę). Dłuższy okres spędzany w samochodzie bądź autobusie oznacza wyższy poziom niepokoju i stresu, większe ryzyko pojawienia się stanów depresyjnych oraz zmniejszenie zadowolenia satysfakcji z życia. Nawet dojazd na rowerze, podczas którego mniej stoi się w korku oraz ma szanse na aktywność fizyczną i podziwianie przyrody, jeśli zajmuje dłużej niż 30 minut – redukuje zadowolenie z życia. Z kolei według badań Regus Work-Life Balance Index, ludzie, którzy podróżują do pracy dłużej niż 45 minut w jedną stronę śpią gorzej, krócej i budzą się bardziej zmęczeni (niż ci, którzy śpią tyle samo, ale krócej jeżdżą do pracy).
4. Gorsze relacje z bliskimi
Czas spędzony na dojeździe oznacza mniej czasu dla siebie i rodziny. Z badań opublikowanych w American Journal of Preventative Medicine (2008) wynika, że im dłuższy czas dojazdu tym mniej czasu poświęcamy znajomym i tym mniejszy jest krąg naszych przyjaciół. Dorośli, którzy spędzają w podróżach do i z pracy 90 minut dziennie prawie nie spotykają się ze znajomymi spoza pracy! Z badań przeprowadzonych w USA wynika zaś, że 60 minut dojazdu dziennie oznacza 21 mniej minut spędzonych z partnerem, 18,5 minuty mniej poświęconej dzieciom i 7 minut mniej dla przyjaciół. Oczywiście jest to tylko statystyka, ale trudno nie zgodzić się z tezą, że długie dojazdy do pracy rujnują i upośledzają nasze życie towarzyskie i rodzinne.
5. Mniejsze zadowolenie z pracy
Osoby, które muszą długo dojeżdżać do pracy są z niej również mniej zadowolone. Choć wydawałoby się, że dojazd to drobiazg, ma on wpływ na subiektywną ocenę atrakcyjności pracy według pracowników. Badania przeprowadzone zarówno w Polsce przez serwis Praca.pl jak i w innych krajach Europy pokazują, że oferta pracy znajdująca się dalej niż w odległości 30 minut dojazdu od miejsca zamieszkania znacznie traci na atrakcyjności. Dla 58% Polaków, ofertę pracy można uznać za atrakcyjną, jeśli dojazd do pracy nie zajmie dłużej niż 30 minut w jedną stronę.

 

Jak dojeżdżać do pracy krócej? Po prostu znaleźć taką pracę, w której biuro mieści się bliżej naszego miejsca zamieszkania. Dzięki nowemu narzędziu Praca.pl to możliwe i łatwe. Poza wyszukiwaniem ofert w zakresie danej branży czy stanowiska na stronie lokalna.praca.pl można przeglądać ogłoszenia o pracę znajdujące się w określonej odległości od wybranej lokalizacji. System sam znajdzie adres użytkownika (wystarczy kliknąć na ikonkę umożliwiającą lokalizację) bądź wybrać określony adres. Narzędzie wyświetli wszystkie oferty pracy w zadanym promieniu. Oferty można oczywiście selekcjonować również pod kątem branży bądź stanowiska.

dojazd

praca.pl

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox