Agencja pracy tymczasowej a praca za granicą – co trzeba wiedzieć?

Obecnie bardzo duża ilość ludzi rozważa wyjazd do pracy za granicą. Motywują nas nie tylko bardzo dobre zarobki, ale również wysoka kultura pracy. Jednocześnie wyjazd za granicę budzi w nas wiele obaw (zwłaszcza, gdy nasze kompetencje językowe nie są na najwyższym poziomie). Osoby, które po raz pierwszy wyjeżdżają do pracy za granicą i chcą, żeby ich wyjazd był przede wszystkim bezpieczny, powinny rozważyć podjęcie pierwszej pracy za pośrednictwem sprawdzonej agencji pracy tymczasowej.

Praca za granicą przez agencję – zagrożenia

Jeżeli podejmiemy pracę za granicą ze sprawdzoną, zaufaną agencją pracy tymczasowej, możemy tylko zyskać. Problem w tym, że nie wszystkie agencje są uczciwe. Jeżeli chcemy mieć gwarancję bezpieczeństwa, koniecznie sprawdźmy, czy agencja, z której usług chcemy skorzystać jest wpisana do rejestru KRAZ (jest to Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia). Spis agencji prowadzony przez Marszałka Województwa, a wydanie certyfikatu potwierdzającego wpis do tego rejestru jest pierwszym dowodem na to iż agencja pośrednictwa pracy działa legalnie.

Zdecydowanie warto jest sprawdzić jakie opinie o agencji pośrednictwa pracy mają osoby, które przed nami korzystały z jej usług. Jeżeli większość opinii jest bardzo nieprzychylna, powinniśmy poważnie zastanowić się nad podjęciem współpracy. Alarmujący jest również całkowity brak informacji o agencji w sieci.

Przed podpisaniem umowy powinniśmy sprawdzić jakie opłaty pobiera od nas agencja. Pamiętajmy, że firma zajmująca się pośrednictwem pracy może pobierać opłaty tylko z tytułu faktycznie poniesionych kosztów – na przykład kosztów transportu pracownika do miejsca zatrudnienia, ubezpieczenia, wydania wizy, tłumaczeń, usług notariusza. Pracownik musi zdawać sobie sprawę, że obowiązuje zakaz pobierania opłat za znalezienie oferty pracy, a także za przeprowadzoną rekrutację. 

Podpiszmy umowę w kraju

Jeżeli decydujemy się na współpracę z polską agencją pośrednictwa pracy, koniecznie podpiszmy umowę będąc jeszcze w kraju. Jest to o tyle ważne, że umowa musi zawierać informacje o warunkach naszej pracy (w tym również o wynagrodzeniu), a także o warunkach socjalnych. Gdy po przeczytaniu umowy dojdziemy do wniosku, że jej warunki są dla nas nieakceptowalne, przebywając w kraju możemy łatwo zrezygnować ze współpracy. Problemy zaczynają się w momencie, gdy umowa podpisywana jest już za granicą, a my nie mamy środków na powrót do kraju lub nie znamy języka. Niestety wielu pracowników wyjeżdża za granicę nie mając pojęcia w jakich warunkach i na jakich zasadach będą pracować.

Korzyści związane ze współpracą z agencjami pośrednictwa pracy za granicą

Wyjazd do pracy za granicą z uczciwą agencją ma wiele zalet. Przede wszystkim w ten sposób mogą zacząć pracować nawet osoby, które nie znają języka (lub znają go bardzo słabo). Agencje zazwyczaj posiadają na miejscu swoich koordynatorów, którzy pomagają kandydatom załatwiać wszystkie formalności. Koordynatorzy pełnią funkcję pośredników pomiędzy pracownikami a zagranicznym pracodawcom.

Wielką zaletą pracy z agencją są koszty. Osoba, która chciałaby wyjechać do pracy na własną rękę musiałaby pokryć koszty dojazdu, hotelu (jeżeli w kraju docelowym jest obowiązek kwarantanny, konieczne jest znalezienie obiektu, w którym można odbyć kwarantannę, co nie jest tanie), zakwaterowania (poszukiwania mieszkania w obcym kraju mogą zająć wiele czasu i być bardzo kosztowne. Jest to możliwe tylko pod warunkiem posiadania odpowiednich zasobów finansowych (i dobrej znajomości języka).

Agencja pośrednictwa pracy a ciągłość zatrudnienia

Osoby korzystające z oferty agencji pośrednictwa pracy za granicą mogą liczyć na ciągłość zatrudnienia. Nawet jeżeli praca w jednym miejscu nie będzie im odpowiadać, agencja prawdopodobnie ma innych klientów poszukujących pracowników.

Zakwaterowanie

Rozpoczynając pracę za pośrednictwem agencji możemy liczyć na zakwaterowanie (czasem jest ono bezpłatne, czasem musimy za nie zapłacić – koszt zakwaterowania może być odciągany z pensji pracownika). Niezależnie od tego, czy płacimy za zakwaterowanie, czy też nie, jest ono wielkim udogodnieniem, kiedy po raz pierwszy rozpoczynamy pracę za granicą. Często zdarza się, że pracownicy przyjeżdżają za granicę jednego dnia, a kolejnego już rozpoczynają pracę. Dzięki agencji nie muszą się martwić, czy będą mieli gdzie spać.

Pamiętajmy, żeby jeszcze w kraju sprawdzić w jakich warunkach będziemy mieszkać. Jest to bardzo ważne, gdyż agencje oferują swoim pracownikom rozmaite miejsca pobytu. Może się zdarzyć, że miejsce zakwaterowania będzie dla nas nie do zaakceptowania. Lepiej, żebyśmy dowiedzieli się o tym będąc jeszcze w kraju, a nie na miejscu. Jeżeli akceptujemy tylko pobyt w pokoju jednoosobowym (mieszkanie z zupełnie obcymi osobami dla wielu dorosłych ludzi jest kłopotliwe), powinniśmy zgłosić to jeszcze przed podpisaniem umowy.

Sprawdźmy co oferują agencje zagraniczne

Nie musimy poprzestawać jedynie na polskich agencjach pośrednictwa pracy. W wielu krajach działają agencje pośrednictwa pracy, które zatrudniają polskich rekruterów. Warto chociaż spróbować do nich zadzwonić i zapytać jakie warunki pracy oferują.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox