Agencje pracy tymczasowej – jak mogą nam pomóc?

Zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej budzi wiele kontrowersji. Są osoby będące wielkimi zwolennikami takiego rozwiązania, nie brakuje również przeciwników agencji. Jeżeli uda się nam trafić na rzetelną firmę, która dba o swoich pracowników, możemy wiele zyskać na współpracy z nią. Jak mogą nam pomóc agencje pracy tymczasowej?

Agencje pracy tymczasowej – co warto o nich wiedzieć?

Agencje pracy tymczasowej to firmy, które zajmują się leasingiem pracowniczym. W przypadku pracy tymczasowej ma miejsce umowa pomiędzy trzema podmiotami: agencją pośrednictwa pracy, pracownikiem i pracodawcą. Osoba, która zdecyduje się na pracę tymczasową wykonuje swoje obowiązki zawodowe w firmie pracodawcy, jednak formalnie jest zatrudniona przez agencję pośrednictwa pracy. W praktyce oznacza to, że wszystkie sprawy administracyjne związane z zatrudnieniem pracownika załatwia agencja. Za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej wykonywane są przede wszystkim prace o charakterze sezonowym, doraźnym. Pracownicy tymczasowi często zajmują się pracami, których stali pracownicy danej firmy nie byliby w stanie wykonać w terminie. Osoby takie bardzo często przychodzą na zastępstwo pracownika, który przebywa na urlopie.

Kto korzysta z ofert agencji pracy tymczasowej?

Wielką zaletą agencji pracy tymczasowej jest fakt, że zatrudniają one praktycznie każdego. W tym również osoby bez kwalifikacji (jeżeli do wykonywania określonej pracy potrzebne są kwalifikacje, agencja często zapewnia swoim pracownikom odpowiednie szkolenia). Agencje chętnie biorą na siebie koszty szkoleń, gdyż wykwalifikowana kadra pracownicza ma pozytywny wpływ na ich reputację.

Za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej pracują najczęściej osoby niepełnoletnie, które ze względu na wiek, wykształcenie i brak doświadczenia mają małe szanse na zatrudnienie na stałe. Agencje przyjmują również osoby, które ukończyły 50 rok życia. Ludzie tacy często mają wykształcenie i doświadczenie, jednak trudna sytuacja na polskim rynku pracy sprawia, że ciężko jest im znaleźć zatrudnienie na miarę swoich kwalifikacji. Agencje często współpracują ze studentami (zarówno studiów dziennych, wieczorowych i zaocznych), którzy nie mogą pracować w pełnym wymiarze godzin. Agencje są częstym wyborem osób pragnących podjąć pracę za granicą, a także pracowników, którzy stracili pracę i potrzebują jak najszybciej podjąć działalność zarobkową (agencja pozwala im zarabiać do czasu znalezienia nowej pracy, zapewniając tym samym bezpieczeństwo finansowe).

W jaki sposób pomoże nam agencja pracy tymczasowej?

Być może agencja pracy tymczasowej nie da nam takiego poczucia bezpieczeństwa jak stałe zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony, nie możemy jednak odmawiać jej zalet. Dzięki skorzystaniu z jej oferty możemy liczyć na łatwe i szybkie zatrudnienie. Żeby zacząć pracować przez agencję nie musimy chodzić na liczne rozmowy kwalifikacyjne, pisać listów motywacyjnych. Agencja na nas zarabia, dlatego możemy liczyć z jej strony na zatrudnienie bez większej selekcji. Jest to szczególnie ważne, gdy w danym momencie nie mamy pracy, a nasze zasoby finansowe się kurczą. Dla niektórych osób umowa z agencją pracy tymczasowej jest ostatnią deską ratunku.

Agencje pracy tymczasowej dają nam to, czego zazwyczaj nie może zaoferować większość pracodawców – elastyczne godziny pracy. Możliwość pracowania w wybranych przez siebie godzinach jest ogromnym udogodnieniem dla wielu osób. Na elastycznych godzinach zależy nie tylko studentom uczęszczającym na zajęcia, ale również osobom, które chcą sobie dorobić. Dzięki agencji możemy pracować wieczorami, w weekendy, a nawet w święta.

Niektóre agencje pracy tymczasowej oferują swoim pracownikom naprawdę atrakcyjne zarobki. Zdarza się, że osoby przychodzące z agencji zarabiają więcej niż pracownicy zatrudnieni w firmie na stałe. Agencja ma szansę wynegocjować wyższe stawki szczególnie gdy przedsiębiorca potrzebuje pracowników natychmiast i nie może pozwolić sobie nawet na dzień zwłoki.

Choć mówi się o tym, że agencje pracy tymczasowej nie dają poczucia bezpieczeństwa, jednak musimy zdawać sobie sprawę, że współcześnie nawet pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę nie mogą czuć się do końca bezpiecznie. W przypadku agencji pracy istnieje mniejsze prawdopodobieństwo nagłego zwolnienia. Duże agencje pracują zazwyczaj z wieloma klientami. Gdy jeden klient zrezygnuje z pracowników tymczasowych, agencja po prostu wysyła ich do innej firmy.

Warto pamiętać, że agencje pracy tymczasowej umożliwiają nam zdobycie doświadczenia. Dzięki agencji jesteśmy w stanie w krótkim czasie pracować dla wielu pracodawców i wykonywać zupełnie różne prace. Jest to szczególnie cenne dla osób, które znajdują się na początku swojej drogi zawodowej. Dobre agencje często zatrudniają osoby bez doświadczenia i odpowiedniego wykształcenia, a następnie wysyłają je na szkolenia.

Pracownicy tymczasowi powinni zdawać sobie sprawę, że przysługują im takie same świadczenia jak pracownikom zatrudnionym na etacie. Mają oni prawo do dwóch dni urlopu wypoczynkowego za każdy przepracowany miesiąc. Osoba zatrudniona przez agencję pracy tymczasowej nie może również zarabiać mniej niż pracownicy firmy zatrudnieni na stałe.

Praca za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej nie jest z pewnością rozwiązaniem na stałe, jednak na pewnych etapach życia może przynieść nam wiele korzyści. Pracownicy, którzy chcą mieć dobre wspomnienia związane z tego typu pracą powinni współpracować jedynie z najlepszymi agencjami pracy tymczasowej (przed podpisaniem umowy warto sprawdzić jak długo dana firma działa na rynku i jakie ma opinie).