Awans w pracy – jak zwiększyć swoje szanse na zdobycie wyższego stanowiska?

Większość pracowników marzy o awansie, jednak bardzo często zdarza się, że pracują na jednym stanowisku latami. Taki stan rzeczy powoduje frustracje i niezadowolenie z wykonywanej pracy. Co możemy zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse na awans?

Awans pionowy i poziomy

Mianem awansu określamy zmianę stanowiska na mocy decyzji władz przedsiębiorstwa, w którym zatrudniony jest pracownik. Zdarza się, że firmy posiadają przejrzystą politykę awansu (pracownicy wiedzą co muszą zrobić, żeby awansować) jednak nie jest to regułą. Możemy wyróżnić awans pionowy i awans poziomy. Awans pionowy jest to przeniesienie pracownika z niższego stanowiska na wyższe, co często wiąże się z podwyżką jego pensji. Z kolei awans poziomy to zmiana pozycji pracownika w firmie. W przypadku awansu poziomego nie można mówić o wyższym stanowisku, niemniej jednak pracownik otrzymuje nową rolę, która często w większym stopniu odpowiada jego kwalifikacjom. Awans poziomy może spowodować poszerzenie uprawnień, zazwyczaj jednak nie oznacza podwyżki.

Kto może liczyć na awans?

Polityka awansu często zależy od firmy, w której pracujemy. Współcześnie coraz więcej przedsiębiorstw posiada jasną politykę awansów i podwyżek. Ich pracownicy wiedzą jakie działania muszą podjąć i ile czasu muszą czekać, żeby awansować. Niestety nie zawsze jest to jasne. Istnieją badania sugerujące, że nawet jedna trzecia pracowników polskich firm nigdy nie otrzymała awansu.  Jeżeli w naszej firmie polityka awansów nie jest przejrzysta, jedyne co możemy zrobić to zabieganie o wyższe stanowisko samodzielnie.

Co zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse na awans?

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym zwiększymy swoje szanse na awans. Jednym z nich jest wzięcie udziału w rekrutacji wewnętrznej. Gdy dowiemy się, że w firmie, w której pracujemy prowadzona jest rekrutacja na stanowisko, o którym marzymy – koniecznie złóżmy swoje CV. Mamy większe szanse niż kandydaci z zewnątrz, ponieważ zarząd firmy chętniej zatrudni osobę, która już się sprawdziła i posiada wymagane kwalifikacje niż kogoś, o kim wiadomo niewiele.

Pracownik, który chce zwiększyć swoje szanse na awans powinien rzetelnie wykonywać swoje obowiązki i dotrzymywać terminów. Z drugiej strony niezwykle ważna jest uczciwość, dobre relacje z przełożonymi i współpracownikami. Należy za wszelką cenę unikać plotek i nie wchodzić w konflikty, jeżeli da się ich uniknąć. Najlepiej jest komunikować się ze wszystkimi w jasny i przejrzysty sposób. Pracownik, któremu zależy na awansie powinien szczególnie zadbać o dobre relacje ze swoim bezpośrednim przełożonym (bardzo często to właśnie od jego decyzji zależy awans).

Starajmy się zrobić wszystko, żeby osiągać swoje cele zawodowe (czy to wyznaczone przez nas, czy narzucone z góry). Dobrze jest pomagać innym pracownikom (oczywiście w miarę wolnego czasu i możliwości). Jeżeli czujemy się na siłach, powinniśmy zgłaszać się do trudnych zadań, których nikt inny nie ma ochoty się podjąć. Kładźmy nacisk na rozwiązywanie problemów.

Osoba, która chce otrzymać awans powinna być widoczna w firmie (w pozytywnym tego słowa znaczeniu). Z tego względu dobrze jest, żeby brała udział w dyskusjach i wyrażała swoje zdanie.

Zdecydowanie zwiększymy swoje szanse na otrzymanie awansu, gdy będziemy stale podnosić nasze kwalifikacje. Warto uczestniczyć w branżowych kursach i szkoleniach, uczyć się języków obcych, współpracować z osobami bardziej doświadczonymi od nas.

Bądźmy realistami

Choć większość osób marzy o awansie i podwyżce, pamiętajmy, że trzeba sobie na nie zasłużyć. Dodatkowo musimy trafić na sprzyjający moment. Warto zastanowić się jakie możliwości awansu mamy w firmie, w której jesteśmy zatrudnieni. Jeżeli jedyną możliwością awansu jest zajęcie stanowiska przełożonego, musimy liczyć się z tym, że przyjdzie nam czekać jeszcze długie lata. Jeżeli patrzymy realistycznie na sytuację w naszej firmie i nie widzimy możliwości otrzymania wyższego stanowiska, być może lepiej jest zmienić pracodawcę. Bardzo często zdarza się, że pracownik dostaje awans dopiero w chwili, gdy jego przełożeni zdają sobie sprawę, że może on odejść do konkurencji.

Awans – jakie argumenty pomogą nam go otrzymać?

Pracownik, który chce otrzymać awans powinien mieć silne argumenty. Czasem jednak dobre argumenty to za mało. Musimy trafić na odpowiedni czas i miejsce. Poprośmy o awans w chwili, gdy firma jest w dobrej sytuacji finansowej, a my osiągamy sukcesy. Idealnym momentem na rozmowę o awansie jest chwila, gdy zakres naszych obowiązków uległ znacznemu zwiększeniu.

Specjaliści zalecają, żeby pokazać przełożonemu, że awans jest dla nas ważny nie tylko z powodu wyższej pensji, ale przede wszystkim rozwoju zawodowego. Wymieńmy też obszary, w których wyróżniamy się na tle innych pracowników. Koniecznie przedstawmy pracodawcy nasze ostatnie sukcesy zawodowe i pokażmy, ile korzyści przyniosła firmie nasza praca. Zdecydowanie warto wspomnieć o naszym zaangażowaniu w życie i działania przedsiębiorstwa. Innym znaczącym argumentem jest staż pracy. Jeżeli pracujemy w jednej firmie przez kilka lat, mamy pełne prawo ubiegać się o awans.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox