Benefity pracownicze – co warto o nich wiedzieć

Benefity pracownicze cieszą się coraz większą popularnością w polskich firmach. Czym dokładnie są benefity pracownicze? Które z nich najczęściej wybierają pracodawcy? Czym się kierować dobierając benefity do potrzeb swoich pracowników?

Benefity pracownicze – podstawowe informacje

Benefity pracownicze (nazywane także świadczeniami pozapłacowymi) to jak już sama nazwa sugeruje – dodatki do pensji pracowników. Tego typu świadczenia świadczą o kulturze danego przedsiębiorstwa. Jednocześnie należy podkreślić, że pracodawca nie ma obowiązku zapewniać swoim pracownikom dodatkowych benefitów. Szczególnie dużą popularnością cieszą się one w dużych miastach (im większe przedsiębiorstwo, tym większe prawdopodobieństwo, że oferuje swoim pracownikom benefity), pracownicy z mniejszych miejscowości spotykają się z nimi zdecydowanie rzadziej. Informacje o benefitach pracowniczych często pojawiają się w ogłoszeniach o pracę czyniąc je bardziej atrakcyjnymi. Celem benefitów może być poprawia zdrowia i kondycji pracowników, zaspokojenie codziennych potrzeb (na przykład obiady pracownicze), integracja osób zatrudnionych w firmie, zaspokojenie potrzeb kulturalnych.

Jakie są najpopularniejsze i najbardziej pożądane benefity pracownicze?

Najpopularniejszym, a zarazem najbardziej pożądanym świadczeniem pozapłacowym jest dodatkowy pakiet opieki medycznej. Jako, że polska publiczna służba zdrowia jest w praktyce fikcją, dodatkowe ubezpieczenie daje pracownikom poczucie bezpieczeństwa. Pracodawcy często oferują swoim pracownikom karnety na siłownię lub na zajęcia w klubie fitness, z myślą, że dobra kondycja przełoży się na zdrowie i jakość pracy zatrudnionych osób. Innym popularnym benefitem pracowniczym jest ubezpieczenie na życie.

Na liście najbardziej pożądanych benefitów w przypadku dużej części pracowników znajduje się darmowa opieka stomatologiczna, a także profesjonalne szkolenia językowe.

Jak dopasować benefity do potrzeb naszych pracowników?

Możliwość otrzymania benefitów może być dla wielu pracowników motywująca pod warunkiem, że będą one dostosowane do ich potrzeb. Wejściówki do teatru dla osoby, która preferuje kino nie będą najlepszym rozwiązaniem. Wielu pracodawców popełnia błędy przy wyborze benefitów pracowniczych. Część z nich nie zastanawia się, czy osoby zatrudnione w ich firmie będą miały ochotę (a nawet możliwości) na skorzystanie z nich. Popularna karta MultiSport znajdzie zastosowanie w dużych miastach, gdzie wiele obiektów ją honoruje. Może się jednak zdarzyć, że w małej miejscowości nie znajdziemy żadnego takiego obiektu. W efekcie zakup karty jest stratą pieniędzy dla pracodawcy.

Przedsiębiorca powinien zastanowić się jakie są potrzeby jego pracowników, a jeszcze lepiej – zapytać ich o to. Można porozmawiać z pracownikami w cztery oczy lub przeprowadzić ankietę.

Przykładowo, gdy firma zatrudnia przede wszystkim młode rodziny, doskonałym benefitem pracowniczym będzie przedszkole, które znajduje się przy zakładzie pracy. Jeżeli wiemy, że w naszej firmie pracuje wielu miłośników zwierząt, bardzo dobrym benefitem może być umożliwienie im przychodzenia do pracy ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi. Osoby w starszym wieku z pewnością będą zadowolone z dodatkowych świadczeń medycznych.

Benefity, które zadowolą wszystkich

Firmowe przedszkole z pewnością nie będzie odpowiedzią na potrzeby wszystkich naszych pracowników. Dodatkowo dzieci rosną i idą do szkoły, dlatego takie rozwiązanie będzie dobre tylko przez określony czas. Współcześnie coraz większą popularnością cieszą się indywidualne fundusze benefitowe dla pracowników. Pozwalają one osobom zatrudnionym w firmie wybrać, czy w danym miesiącu najbardziej zależy im na biletach do teatru, czy kina, dofinansowaniu zakupów w sklepie, czy zajęciach sportowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszyscy są zadowoleni.

Świadczenia pozapłacowe – jak zyskuje pracodawca?

Atrakcyjne benefity pracownicze wiążą się nie tylko z korzyściami pracowników. Trzeba otwarcie przyznać, że dzięki nim zyskuje także pracodawca. W wielu wypadkach zagwarantowanie pracownikom benefitów wiąże się z mniejszym wydatkiem niż zwiększenie ich pensji. Pracownikom, którzy chcą negocjować wynagrodzenie pracodawca może zaoferować dodatkowe korzyści w postaci świadczeń pozapłacowych, co jest często akceptowane.

Koszty benefitów pracowniczych są znacznie mniejsze, gdy przydzielamy je dużej grupie osób. Z tego też względu wynika ich ogromna popularność w wielkich przedsiębiorstwach.

Są benefity, które finansuje zarówno pracodawca, jak i pracownik. Przykładem jest karta MultiSport, do której często dokładają się także pracownicy.

Benefity pracownicze są dla wielu pracowników dużą motywacją. Żeby je otrzymać mogą oni pracować intensywniej, na czym zyskuje firma.

Dobrze dopasowane benefity pracownicze to rozwiązanie dla pracodawców, którzy chcą, żeby ich pracownicy byli zadowoleni i zmotywowani, a jednocześnie chcących zaoszczędzić. Dzięki benefitom pracowniczym oferta zatrudnienia w danej firmie staje się dla wielu osób bardziej atrakcyjna.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox