Benefity pracownicze: jak wybrać

Benefity pracownicze, czyli świadczenia płacowe dają korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Dzięki nim pracownicy czują się doceniani, pracodawcy natomiast cieszą się wzrostem wydajności i zaangażowaniem pracowników. Jak wybrać benefity pracownicze, żeby obydwie strony były zadowolone? Jakich błędów unikać?

Kiedy możemy mówić o dobrych benefitach pracowniczych?

Każdy pracodawca powinien zdawać sobie sprawę, że dobry benefit pracowniczy to tylko i wyłącznie taki, który trafia w potrzeby (i to bieżące potrzeby) osób zatrudnionych w firmie. Benefity, które nie spełniają oczekiwań pracowników są dla pracodawcy stratą pieniędzy. Jeżeli przedsiębiorca zastanawia się jakie są potrzeby jego pracowników – powinien ich o to zapytań (można zapytać wprost lub przeprowadzić ankietę).

Benefity pracownicze – korzyści dla pracodawcy

O benefitach pracowniczych mówi się jedynie w kontekście pracowników, jednak mogą być one dobrym wyborem również z punktu widzenia pracodawcy. Firma, która oferuje swoim pracownikom różnego rodzaju benefity jest postrzegana jako bardziej atrakcyjna od konkurencji. Pracownicy, którzy otrzymują satysfakcjonujące ich benefity zazwyczaj bardzo chwalą pracę dla danego pracodawcy. W efekcie firma buduje pozytywny wizerunek, co pozwala jej pozyskiwać najlepszych specjalistów.

Dzięki benefitom pracowniczym można budować lojalność pracowników. Osoby, które mają poczucie, że pracodawca dba o ich potrzeby będą mniej skłonne szukać nowej pracy, nawet jeżeli w innym miejscu stawki są nieco wyższe. Obecność niektórych benefitów pracowniczych jest dla części osób czynnikiem determinującym podjęcie pracy w konkretnej firmie. Przykładowo osoby, które mają małe dzieci zdecydują się na pracę w firmie, która posiada zakładowe przedszkole (możliwość przebywania blisko swoich dzieci jest dla nich ważniejsza niż wyższa pensja u innego pracodawcy, który nie oferuje tego typu korzyści). Podobnie dla niektórych miłośników zwierząt możliwość przychodzenia do pracy ze swoim pupilem może okazać się główną motywacją do zatrudnienia się w danym miejscu. Pracownicy, którzy na co dzień korzystają z służbowego samochodu i laptopa zazwyczaj bardziej utożsamiają się ze swoją firmą niż pracownicy, którzy nie mogą liczyć na tego typu świadczenia.

Niektóre świadczenia pozapłacowe mogą przyczyniać się do integracji pracowników (na przykład wejściówki do teatru, na koncerty, czy różnego rodzaju imprezy kulturalne), co jest korzystne z punktu widzenia wydajności pracy.

Ne można zapominać, że benefity w większości wypadków wiążą się z korzyściami finansowymi dla pracodawców. Przedsiębiorcy posiadający duże firmy i zatrudniające wielu pracowników przy wyborze benefitów mogą liczyć na znaczne rabaty. W rezultacie przyznanie pracownikowi benefitu będzie kosztowało znacznie mniej niż podwyżka.

Jakie benefity wybrać dla swoich pracowników?

Nigdy nie decydujmy się na wybór benefitów pracowniczych, jeżeli nie jesteśmy pewni jakie są potrzeby osób zatrudnionych w naszej firmie. Pamiętajmy, że rozwiązania, które sprawdziły się w innych przedsiębiorstwach niekoniecznie muszą być dobre dla nas. Warto również zdawać sobie sprawę, że poszczególni pracownicy mogą mieć różne potrzeby – dla jednej osoby najważniejsze będzie przedszkole dla dziecka, dla drugiej pakiet stomatologiczny. Idealnie byłoby, gdyby każdy pracownik mógł wybrać benefity najbardziej optymalne dla siebie.

Pamiętajmy, że zapotrzebowanie na benefity pracownicze się zmienia. Jeżeli część naszych pracowników do tej pory korzystała z karty MultiSport, jednak pandemia spowodowała zamknięcie siłowni i basenów, być może warto jest zaproponować im bony do spożywczego sklepu internetowego lub atrakcyjne szkolenia online.

Jakie benefity cieszą się uznaniem pracowników?

Statystyki pokazują, że współcześni pracownicy bardzo chętnie wybierają benefity w postaci różnego rodzaju zajęć sportowych. Bardzo modne w ostatnich latach są strefy relaksu, które organizuje się w siedzibach firm. Obecnie coraz więcej pracowników o pracodawców dostrzega potrzebę odpoczynku. Zdajemy sobie sprawę, że półgodzinna drzemka w ciągu dnia nie jest stratą czasu, może za to znacząco podnieść naszą wydajność. Dla większości pracowników szalenie ważna jest dobra atmosfera w miejscu pracy. Można ją poprawić na wiele sposobów. Rodzice z pewnością będą spokojniejsi i zmotywowani, gdy będą mieli świadomość, że ich dzieci bawią się w firmowym przedszkolu, kilkanaście metrów od nich. Duży wpływ na poprawę atmosfery w miejscu pracy mogą mieć zwierzęta.

Pracownicy pragną się rozwijać, dlatego nie dziwi, że chętnie wybierają świadczenia pozapłacowe w postaci kursów i szkoleń. Nauka nowych języków, zdobywanie wiedzy z interesujących ich dziedzin sprawia, że wzrasta ich pewność siebie i skuteczność.

Nowością wśród benefitów pracowniczych są długie urlopy. Tego typu świadczenia zarezerwowane są zazwyczaj dla najcenniejszych pracowników, którzy mają problem z wypaleniem zawodowym. Wyjazd na drugi koniec świata, czy możliwość zajmowania się przez kilka miesięcy czymś zupełnie innym niż w pracy może pomóc pokonać zmęczenie.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox