Benefity pracownicze: przykłady świadczeń pozapłacowych

Wielu pracodawców zauważyło, że benefity pracownicze mają pozytywny wpływ na motywację osób zatrudnionych w firmie. Dodatkowo przyznawanie tego typu świadczeń jest korzystne dla wizerunku przedsiębiorstwa. Jakie świadczenia pozapłacowe są szczególnie cenione przez pracowników? Czym się kierować przy wyborze benefitów pracowniczych?

Korzystanie z karty MultiSport

Karta MultiSport jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej pożądanych benefitów pracowniczych. W zależności od wersji karty pracownik może skorzystać z częściowego, a nawet całkowitego finansowania zajęć sportowych. Duże firmy, które zatrudniają wielu pracowników otrzymują znaczny rabat na kartę MultiSport, co sprawia, że takie rozwiązanie opłaca się im bardziej niż przyznawanie podwyżki. Aktywność fizyczna pracowników jest korzystna zarówno dla samych zainteresowanych, jak i dla właścicieli firmy. Osoby w dobrej formie rzadziej chorują, a tym samym rzadziej biorą urlop chorobowy.

Należy pamiętać, że karta MultiSport nie sprawdzi się zawsze i wszędzie. Jest ona honorowana jedynie przez niektóre obiekty sportowe. O ile w wielkim mieście bez problemu znajdziemy basen lub siłownię, które honorują kartę MultiSport, o tyle w małych miejscowościach możemy mieć z tym problem.

Niekorzystną sytuację dla posiadaczy kart stworzyła pandemia. Jeżeli większość osób zatrudnionych w firmie pracuje zdalnie, a obiekty sportowe są zamknięte, lepiej postawić na inne benefity pracownicze (przynajmniej na pewien czas).

Zapewnienie dofinansowania opieki zdrowotnej

Dofinansowanie opieki zdrowotnej zawsze będzie mile widziane przez pracowników (niezależnie od tego w jakim są oni wieku). Choć każdy zatrudniony na podstawie umowy o pracę może korzystać z państwowej służby zdrowia, doskonale zdajemy sobie sprawę, że jest to jedynie rozwiązanie teoretyczne. Czekanie wielu miesięcy, a często nawet lat na konsultację lekarską, czy zabieg nie wchodzi w grę. Z tego względu dobrze jest posiadać prywatne ubezpieczenie zdrowotne (zwłaszcza takie, z którego mogą korzystać także inni członkowie naszej rodziny).

Posiłki zapewnione przez firmę

Samodzielne przygotowywanie posiłków może być dużym obciążeniem dla zapracowanych osób, dlatego benefity pracownicze w postaci obiadów lub śniadań zawsze będą mile widziane. Pracodawcy mogą zdecydować się na stworzenie firmowej stołówki lub skorzystanie z pomocy firmy cateringowej.

Zniżki na usługi i produkty firmowe

Każdy pracownik doceni możliwość kupienia produktów firmowych z rabatem. Nie zawsze jest to jednak możliwe, gdyż firma nie ma żadnego obowiązku udzielać zniżek swoim pracownikom. Oferowanie im takiego świadczenia pozapłacowego sprawi, że poczują się uprzywilejowani jako pracownicy danej firmy, co z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na przywiązanie do niej.

Możliwość pracy zdalnej

Możliwość wykonywania pracy zdalnie (przynajmniej od czasu do czasu) to ogromna korzyść dla pracownika. Dodatkowo sam pracodawca nic na tym nie traci, gdyż wszystkie zadania zostają wykonane. Dzięki elastycznym godzinom pracy pracownikom łatwiej jest utrzymać równowagę pomiędzy życiem osobistym a zawodowym, co sprzyja ich efektywności.

Wejściówki na wydarzenia kulturalne

Dzięki wejściówkom do teatru, muzeum, kina, czy na wystawy pracodawca może zadbać o życie kulturalne swoich pracowników. Tego typu benefity pracownicze mogą pozytywnie wpływać na kreatywność personelu. Pracownik, który zazwyczaj nie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych być może się do nich przekona, jeżeli będzie miał możliwość skorzystania z nich za darmo.

Możliwość korzystania z służbowego sprzętu

Do wyjątkowo pożądanych benefitów pracowniczych należy korzystanie z firmowego samochodu, laptopa, czy telefonu poza godzinami pracy. Jest to dla pracownika korzyść materialna, a w wielu wypadkach także prestiż.

Bony świąteczne

Bony na święta to popularne świadczenia płacowe, które w największym stopniu doceniają pracownicy posiadający rodziny. Dzięki bonom świątecznym pracownicy czują, że pracodawca o nich pamięta. Z kolei dla pracodawcy jest to rozwiązanie korzystne, bo jednorazowe.

Szkolenia, kursy, studia…

Większość pracowników docenia pracę w firmach, w których pracodawcy inwestują w ich rozwój. Świadomość, że nie stoimy w miejscu i cały czas się rozwijamy jest dla znacznej części ludzi bezcenna. Możliwość wzięcia udziału w kursach językowych, szkoleniach nowych umiejętności, czy nawet finansowanie przez firmę studiów to ogromne udogodnienie dla pracownika.

Do pracy z psem?

Są pracodawcy, którzy wychodzą naprzeciw pracownikom posiadającym zwierzęta. Dla miłośników zwierząt konieczność pozostawienia ukochanego pupila w domu na cały dzień może być bardzo trudna (zwłaszcza, gdy zwierzę jest w domu samo). Umożliwienie pracownikom przychodzenia ze zwierzętami do pracy może być dla wielu z nich czynnikiem, który sprawi, że wybiorą pracę w danej firmie (nawet jeżeli będą mieli do wyboru lepiej płatne oferty).

Warto również podkreślić, że zwierzęta mogą znakomicie rozładowywać napiętą atmosferę w miejscu pracy i poprawiać wszystkim humor.