Biuro dla małej firmy – jak je urządzić?

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na założenie własnej firmy potrzebują miejsca do pracy. Często decydują się na wynajęcie niewielkiej przestrzeni biurowej. Następnie stają przed wyzwaniem urządzenia swojego pierwszego biura. Nie jest to proste, jednak przy odrobinie starań możemy stworzyć komfortowe miejsce do pracy.

Biuro powinno być dostosowane do naszych potrzeb

Pamiętajmy, że nie ma jednego uniwersalnego biura, które będzie odpowiednie dla wszystkich. Zanim zaczniemy urządzanie przestrzeni biurowej zastanówmy się ile osób będzie z niej korzystać. Weźmy pod uwagę jak wygląda specyfika pracy w naszej firmie. Czy nasi pracownicy pracują głównie przed komputerem, czy może ich zajęcia polegają przede wszystkim na odbieraniu telefonów i rozmowie z klientami. Takie informacje mają wpływ między innymi na to jakich mebli biurowych będziemy potrzebowali.

Jeżeli mamy współpracowników, nie podejmujmy kluczowych decyzji samodzielnie. Koniecznie zapytajmy jakie są ich potrzeby.

Ergonomia w biurze jest najważniejsza

Osoby urządzające biura muszą zdawać sobie sprawę, że najważniejsza dla nich powinna być ergonomia. Należy postawić ją przed estetyką (pomimo, że biuro jest wizytówką naszej firmy). Wygodne meble biurowe sprawiają, że pracownicy czują się komfortowo, co z kolei przekłada się na jakość ich pracy. Niedociągnięcia w tej kwestii w dłuższej perspektywie czasu mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych (przykładowo korzystanie ze źle wyprofilowanego krzesła biurowego może przyczynić się do powstania takich problemów jak zwyrodnienia kręgosłupa). Stosowanie się do zasad ergonomii to obowiązek każdego pracodawcy. Jeżeli zatrudniamy pracowników jesteśmy zobowiązani do zapewnienia im najlepszych warunków pracy.

Bądźmy elastyczni

Nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć jak będzie wyglądała praca w naszym biurze za kilka miesięcy lub kilka lat. Z tego względu przy urządzaniu biura dobrze jest korzystać z rozwiązań elastycznych. Warto rozważyć zakup mebli mobilnych. Dzięki nim możliwa jest komfortowa praca indywidualna, a także zespołowa.

Obecnie dużą popularnością cieszą się szafki na kółkach. Są one znakomitym rozwiązaniem, gdy mamy w biurze duże ilości dokumentów, z których korzystamy na bieżąco. Po skończeniu pracy wkładamy je do szafki, którą następnie wsuwamy pod biurko lub bez problemy przenosimy w inne wygodne dla nas miejsce.

Wybierajmy tylko meble niezbędne

Urządzając niewielkie biuro nie możemy kupować zbyt dużej ilości mebli. Zakup zestawu mebli (choćby i w promocyjnej cenie) może przysporzyć nam kłopotów. Niestety w zestawach znajdują się często meble zupełnie zbędne, dla których nie znajdziemy zastosowania. Na początek najlepiej jest wybrać tylko te meble, które są nam najbardziej potrzebne. Zazwyczaj są to krzesła biurowe, biurka i szafy lub szafki, w których będziemy trzymać firmową dokumentację.

W sytuacji, gdy mamy do zagospodarowania niewielkie biuro, oprócz niezbędnych mebli wybierajmy te o małych gabarytach. Przykładowo zamiast masywnego fotela biurowego zakupmy równie wygodne krzesło. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się także składane biurka. W małych biurach najlepiej sprawdza się styl minimalistyczny.

W przypadku małego biura możemy oszczędzić sporo miejsca w pełni wykorzystując ściany – zamontujmy na nich półki lub wstawmy wysoką szafę (wybierajmy szafy z przesuwanymi drzwiami, świetnie sprawdzą się także szafy lustrzane). Odpowiednio dobrana szafa jest bardzo ważnym meblem, dzięki któremu możemy uniknąć zagracenia powierzchni. Dodatkowo w pewnych sytuacjach można potraktować ją jako ściankę działową. Jeżeli mamy taką potrzebę możemy zainwestować w szafę zamykaną na klucz, zamek szyfrowy lub szafę posiadającą wbudowany sejf.

Spróbujmy powiększyć optycznie przestrzeń biurową

Właściciele małych biur powinni pomyśleć o optycznym ich powiększeniu. W tym celu warto jest wykorzystać jasne kolory. Biała farba (jeżeli nie możemy przekonać się do bieli, postawmy na beże, pastele, czy szarości) na ścianach i jasne rolety sprawią, że pomieszczenie będzie wydawało się nieco większe. W małych biurach należy szczególnie unikać ‘zagracenia’. Duża ilość drobnych przedmiotów leżących na wierzchu będzie sprawiała wrażenie przytłaczające. Możemy uniknąć takiego efektu wkładając rzeczy, z których aktualnie nie korzystamy do szaf i szuflad.

Bardzo dobre efekty uzyskamy dzięki lustrom i jasnemu oświetleniu (należy zadbać o oświetlenie górne, oświetlenie boczne, a także oświetlenie każdego stanowiska pracy). Duża ilość światła pozytywnie wpływa na samopoczucie pracowników, a dodatkowo sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe niż w rzeczywistości.

Postawmy na rośliny

Jeżeli zależy nam na możliwie jak najbardziej komfortowej pracy, postawmy na rośliny. Pełnią one nie tylko funkcję ozdobną (choć i ona jest bardzo ważna w biurach). Zielone rośliny działają kojąco na nasze oczy, pomagając nam się zrelaksować. Rośliny posiadają również właściwości oczyszczające powietrze, co jest ważne w biurze, gdzie przebywamy przez kilka, a nawet kilkanaście godzin w ciągu dnia.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox