Błędy w CV, które dyskwalifikują kandydata – cz. 2

Jeżeli mamy wysokie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, ale mimo to nie dostajemy zaproszeń na rozmowy rekrutacyjne, z dużym prawdopodobieństwem mamy źle napisane CV. Sprawdźmy, czy nie popełniamy błędów, które zdaniem specjalistów odpowiedzialnych za rekrutację są najczęściej popełniane przez kandydatów. Oto niektóre z nich.

W CV brakuje podsumowania zawodowego

Pracodawcy, którzy przeglądają ogromne ilości CV często narzekają, że w dokumentach nie ma działu zawierającego podsumowanie zawodowe (zakładki „o mnie”). Pozwoliłaby ona łatwiej rozróżniać kandydatów, a w efekcie wybrać tego, który najbardziej pasuje na dane stanowisko. Idealne podsumowanie zawodowe jest krótkie (powinno zawierać maksymalnie pięć zdań), ale treściwe.

Zapominanie o osiągnięciach

Minusem wielu CV jest brak informacji o osiągnięciach zawodowych kandydata. Osiągnięcia nawet niewielkie powinny być poparte twardymi dowodami. Pisząc o swoich sukcesach powinniśmy używać liczb, procentów, a także wytłuszczenia. Nie bójmy się pisać o swoich osiągnięciach – ich wymienianie pokazuje rekruterowi, że znamy swoją wartość i jesteśmy cennym nabytkiem dla firmy.

CV nieciekawe wizualnie

Problemem niektórych CV nie są braki merytoryczne, a nieciekawa szata graficzna. Jeżeli nie znamy programów graficznych i nie jesteśmy osobami, które przykładają dużą wagę do estetyki, po prostu skorzystajmy z profesjonalnego kreatora CV.

Nieprecyzyjne daty

Rekruterzy często narzekają, że daty w CV podawane są w sposób nieprecyzyjny. Kandydaci często piszą, że pracowali w danej firmie od tego do tego roku, jednak nie podają miesięcy. W ten sposób można ukryć niemal roczną przerwę w zatrudnieniu. Jest to niemile widziane, dlatego zawsze pamiętajmy o uwzględnianiu miesięcy.

Problemy z chronologią

Czytanie CV, w którym kandydat rozpoczyna wymienianie doświadczeń zawodowych od najwcześniejszych jest ogromnym wyzwaniem dla rekrutera. W naszym własnym interesie leży stworzenie CV przyjaznego dla odbiorcy. Dlatego też powinniśmy pamiętać o stosowaniu zasady odwróconej chronologii – na samej górze mają pojawić się informacje o naszym ostatnim miejscu zatrudnienia.

Rezygnacja z pisania o zainteresowaniach

Część kandydatów jest zdania, że zainteresowania nic nie wnoszą do CV i nie mają wpływu na wynik rekrutacji. W praktyce okazuje się jednak, że nie do końca. Zainteresowania to ważna informacja dla rekrutera, gdyż dzięki ma on szansę dowiedzieć się więcej o naszej osobowości.

Unikanie pisania o referencjach

Dużym minusem wielu CV jest brak informacji o referencjach. Dzięki kontaktom do osób, z którymi pracowaliśmy wcześniej rekruter może dowiedzieć się jakimi byliśmy pracownikami. Są to informacje niezwykle ważne, które mają znaczący wpływ na wynik rekrutacji.

Kłamanie w CV

Kłamstwa w CV zdarzają się bardzo często. Pamiętajmy, że w momencie, gdy wyjdą na jaw nasze szanse na zatrudnienie spadają do zera. Jeżeli kłamiemy w CV powinniśmy porządnie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Osoba, która na co dzień zajmuje się rekrutacją jest w stanie wyczuć, że kandydat nie napisał całej prawdy i zadać mu podchwytliwe pytania, które potwierdzą jego przypuszczenia.

Podawanie informacji o naszym wieku

Współcześnie odchodzi się od podawania swojego wieku w CV. Informacja ta nie ma zazwyczaj żadnego związku z pracą, którą chcemy wykonywać.

Podawanie niepotrzebnych informacji

Rzeczą, która jest niemile widziana przez rekruterów jest podawanie w CV całkowicie zbędnych informacji. Zdarza się, że kandydaci piszą o swoich dzieciach, wyznaniu, stanie zdrowia, czy stanie cywilnym. CV zawierające takie dane wygląda bardzo dziwnie i w większości przypadków jest odrzucane.

Nadużywanie profesjonalnego słownictwa

Niektórzy kandydaci chcą za wszelką cenę udowodnić, że są profesjonalistami w swojej branży. W tym celu nagminnie używają w CV branżowego żargonu, co z perspektywy rekrutera nie wygląda dobrze. Niezależnie od tego w jakiej branży działamy, pamiętajmy, że nasze CV powinno być napisane językiem prostym i zrozumiałym dla każdego.

Niewłaściwy rozmiar czcionki

Użycie niewłaściwego rozmiaru czcionki nie jest tak wielkim błędem jak kłamanie w CV, jednak może utrudnić rekruterowi zapoznanie się z dokumentem. Dla ludzkiego oka najbardziej przyjazne są czcionki od 14 do 16 punktów dla nagłówków i od 10 do 12 punktów dla pozostałych treści.

Nieprecyzyjne określenie stopnia znajomości języka obcego

Jednym z błędów kandydatów piszących CV jest zapominanie o podaniu stopnia znajomości języka obcego. Przykładowo piszą oni, że znają angielski. Osoba czytająca CV nie wie jednak, czy opanowali oni język na poziomie podstawowym, czy też mają najwyższy poziom biegłości. Oprócz znajomości języka napiszmy jaki jest nasz poziom biegłości. Mamy do wyboru poziomy A1, A2, B1, B2, C1 i C2.

Użycie nieprofesjonalnego adresu e-mail

Podanie w CV nieprofesjonalnego adresu e-mail wprawiło niejednego rekrutera w osłupienie. Zaleca się podawanie adresów zawierających kombinację imienia i nazwiska kandydata. Unikajmy podawania e-maili brzmiących jak: misiaczek444, kwiatuszek07, itp. Sprawiają one, że automatycznie jesteśmy postrzegani jako osoby mało poważne. Co jest wielką wadą, gdy ubiegamy się o stanowisko obarczone dużą odpowiedzialnością.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox